Přívodní šňůra ke staré vrtačce

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

Přívodní šňůra ke staré vrtačce

#1 Příspěvek od varok »

Dobrý den, kdysy jsem dostal od jednoho pána se kterým jsem pracoval v jedné firmě, starou vrtačku. Je to taková malinká v kovovém krytu. Je to typ EV 004, nevím jestli se jedná o Narex? Má jen 110W, ale někdo tam dal přívodní šňůru jak ke svářečce. Navíc asi něco našel doma, tak tam dal 4žílovou a zapojil tři, jednu žílu odcvaknul. Průřez asi 2,5mm2. Chtěl jsem se prosím zeptat, jestli by šla použít u takovéhoto nářadí i 2žílová šňůra, nebo je potřeba 3žílová? Vím, že u kovových zařízení by měla být 3žíla a žlutozelený kablík spojit s ochranným kolíkem v zástrčce a na druhé straně s kovovým krytem. Ale u nářadí jako vrtačka apod. nevím. A ten hrozný kabel bych chtěl nahradit tenším, jaký průřez použít? Stalil by průřez 0,75mm2? Děkuji

Uživatelský avatar
Mach3D
Příspěvky: 133
Registrován: 07 říj 2008, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Mach3D »

Určitě 3 žíla, 0.75mm2 v gumě stačí.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Habesan »

Filozofický rozbor kovové vrtačky proveden zde: t=57310
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od varok »

Aha, toho jsem si nevšiml, ta moje vypadá podobně, bude ovšem asi menší, protože ta moje má sklíčidlo jen do 4mm, výkon 110W a otáčky 2100/min. Je to ČKD. Já myslel, jestli to není Narex, ale právě že na štítku není nic napsané, jen parametry, ten znak a Made i Czechoslovakia. :-)
Takže třížilová šňůra je nutností a 0,75mm2 bude stačit?
Já ji používám jen málokdy, většinou na méně přístupných místech, ale u tak malinké vrtačky tahat s sebou tak hrubý kabel je opruz. Na větší věci mám trošku větší Narex do 10mm.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#5 Příspěvek od keemo »

toto sa myslim resilo aj na elektrika.cz... kovovy kryt urcite uzemnit inak sa pri prebiti moze stat vrazednym nastrojom...

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od varok »

Dobře, děkuji za rady. :)

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#7 Příspěvek od vasilceral »

Většina elektroprodejen vystavuje výrobky minulé, uděláš radost nejen jim ,ale i své rodině ,že tak mladý eště budeš žít dále.

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#8 Příspěvek od PLV »

Souhlasím s vasilceralem. Tyto staré typy vrtaček byly dosti nebezpečné a pracovalo se snimi v gumových rukavicích. Nová bezpečná vrtačka podobných vlastností a s podstatně větším výkonem, stojí okolo tří stovek. To jsou dva, tři obědy. :D
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#9 Příspěvek od kokun »

Ale zapoměl jsi dodat - s životností 2 roky + 1 týden 8O :cry:
Ta 50 let stará (byť nebezpečná) ale točí i po těch letech vesele dál :D
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Otkundes »

Kokun:
Ano, ale po neodborné opravě, může ještě veseleji zabíjet - a točit dál!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#11 Příspěvek od kokun »

Ale já se nepřu o tom, jak je to s tou bezpečností - konec konců, do výše odkazovaného vlákna jsem rovněž přispíval.
Jenom jsem poukázal na to, že "za málo peněz, málo muziky" - co může být po výrobku, který si koupíš za 2÷3 obědy :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#12 Příspěvek od Otkundes »

Kokun:
Z toho Vás nepodezírám. Hned na začátku, oním "Ano", jsem Vám dal dokonce za pravdu...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#13 Příspěvek od kokun »

O.K.
Já vím, že jsem stařešinou tohoto fóra, ale tady si navzájem VŠICHNI tykáme :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od varok »

Jak jsem psal, používám ji jen málokdy. Mám ještě větší Narex, tu jsem koupil jako starší na aukru. Raději i tak sáhnu po starších použitých typech z bazarů, které ještě udělají spoustu práce, než po nějakém levném šmejdu z baubau, které kolikrát ani nevydrží ty dva roky. Pořád to chodit reklamovat mě nebaví a nové značkové už taky nejsou to co bývaly. Podívejte se třeba na dnešní vrtačky apod. zn. Narex.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#15 Příspěvek od monterjirka »

Pokud to bylo vyrobeno jako spotřebič s ochranou ve třídě I (potřebuje ochranný vodič), je lepší takové ruční elektrické nářadí vyřadit z provozu TRVALE!
On ten ochranný vodič není nijak "hlídaný", porušení vodiče v přívodním kabelu není malé "těch pár ušetřených stokorun" asi za to riziko nestojí!

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“