Plasič a nahodna frekvence

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
frantacech
Příspěvky: 96
Registrován: 20 dub 2013, 02:00

Plasič a nahodna frekvence

#1 Příspěvek od frantacech »

Ahoj,
dal jsem dohromady podle amara 1/2009 plasic mysi, ale rad bych ho lehce modifikoval na strom nad autem, pac bud porazim strom,nebo odezenu holuby, nebo si koupim permanetku na mycku.
Poradite mi prosim?

Obrázek

1 Potreboval bych nejak nahodne menit hodnotu toho trimru v nejakem danem rozsahu, aby se menila frekvence

2. Byl by fajn zase nejaky nahodny casovac, aby to nebezelo porad, ale dejme tomu 1 az neco min co 3 a neco min.
To by asi resil lavinovy pruraz???

A samozrejme cim neme soucastek tim lepe a na spotrebe velice zalezi.
Takze pokud myslite ze online vyjde na 9V baterku lepe nez nejaky casovac co zere, reknete mi to prosim.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Pískáním holuby neodeženeš. Jedině prásknutím (dvě prkénka o sebe, výstřel, šlo by to generovat i elektronicky). V každém případě to musí být slyšitelné - bohužel to bude obtěžovat i lidi. Pokud jsou to "domácí", tak za čas si to budou pamatovat a nějakou dobu budeš mít pokoj. Pak bude třeba celou akci opakovat.

Na netu docela chválí toto. Nebo můžeš zkusit na strom pověsit makety dravců.

Jen na okraj: Zkoušel jsem odradit vlaštovky od stavby hnízda na nevhodném místě pískáním (různé výšky tónů, přerušování - pravidelné, náhodné) bez výsledku - asi byly hluché. Nejvíc to odpudilo mne. Nakonec pomohla mechanická zábrana - ovšem byla to "opičárna".
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

na tom výše uvedeném přístroji mě zaujaly jeho parametry:
"Vývoj probíhá v moderních prostorech belgického města Wavre, díky čemuž je zaručena vysoká technologická úroveň."

má to stejnou vypovídací hodnotu, jako kdybych napsal, že jsem to vyrobil na dvorku u sebe za barákem . . .
Přílohy
Weitech_WK0020.jpg
(85.09 KiB) Staženo 190 x

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od CZJKP1 »

Ten plašič na obrázku jsem stavěl! Má velkou výhodu, a to, že má oproti jakýmkoliv konkurenčním zapojení velmi malý odběr, a na dobrou destičkovou 9V baterii to vydrží běhat téměř celou zimu.. Nevím, jestli existuje zapojení které by mělo ještě menší odběr než toto? Ale stavěl jsem nějaké z CM555 a to zdaleka nevydrželo tak dlouho! Ale to už taky nějáký rok je, co jsem toto dělal.

Největší kámen úrazu byl, že jsem cca půl roku po tom, co jsem postavil ten první kus, stavěl ještě dva další kusy tohoto zapojení a v nich mi nevydržela baterie víc jak měsíc, a to v obou dvou!!! To by byla snad velká náhoda, abych udělal v obou zapojení nějakou (stejnou chybu)??. Koupil jsem snad jinde IO, které mělo velký odběr?

Ale na ptactvo to nejspíš opravdu nebude. Jeden čas jsme se tím tady zabývaly, protože jsme měli problém, že se nám pouštělo ptactvo do zateplení, a vzpomínám si, že na to prodávají nějaké speciální plašiče, které po určité (předem nastavené) době nahrazují hlas ,,predátora" kterého by se mělo vyděsit.

Spíše by mi zajímalo, jestli by to fungovalo i na kuny a krtky. Viděl jsem že na krtky a kuny taky prodávaly akustické plašiče, je ale možné, že pracují na jiné frekvenci..

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#5 Příspěvek od Eleman »

Vlákno o krtcích už tady někde je. Bohužel krtek je nejen slepý, ale pravděpodobně i nahluchlý, takže reaguje jen na velmi nízké frekvence (optimálně dupání a otřesy půdy, tedy "provoz na pozemku"). Určité smrady mu také vadí.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
frantacech
Příspěvky: 96
Registrován: 20 dub 2013, 02:00

#6 Příspěvek od frantacech »

vlastne nevim jestli jen holuby, proste ptaci. kakastrofa

ta krabka je hezka, ale ja to chci proste povesit na stron nad auto, krabku by asi nekdo brzo ukradl, vypada moc luxusne.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

Ručka, Arendáč, Amatérská elektronika v domácnosti a při rekreaci, strana 210, na ptáky to "taky" funguje, ale dokáže to naštvat celé okolí...
Něco podobného vyšlo i v modré řadě AR někdy v 80. letech.

http://www.uloz.to/xDXCBqo/amaterska-el ... kreaci-pdf

Uživatelský avatar
frantacech
Příspěvky: 96
Registrován: 20 dub 2013, 02:00

#8 Příspěvek od frantacech »

Dekuji, mkrnu na to.

Jinak spotreba...
Cim vyssi kmitocet tim vyssi, na hranici slysitelnosti 4mA, nekde kolem 5khz 1mA

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od CZJKP1 »

Taktéž děkuji za informaci (o spotřebě)

Takže na krtky by to spíše chtělo udělat nějakou vhodnou ozvučnici s basákem a pouštět do ní nízké kmitočty vyššího výkonu? Nebo blbost?

Dát jí třeba nad nějaký krtinec, který by se ,,otevřel" ..

výkon třeba 20-50W?

U známých jsem právě viděl, a to byla taková tuba, velikostně asi jako od silikonu. Do ní se dávaly zároveň monočlánky, a zároveň se to strčilo do krtince, docela vysoké frekvence, pískání. Takže možná obchodácký trik na výdělek a efekt 0?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#10 Příspěvek od Eleman »

Nezakládej další vlákno o krtcích. Inspiraci najdeš tady, tady a pro další stačí hledat.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od CZJKP1 »

já žádné vlákno nezakládám. Jen se ptam na konkrétní věc již v existujícím vlákně!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

K tomu odporu - teoreticky by tam šlo použít fotoodpor, popř v serii s nějakým teplotním čidlem (termistorem) a zbytek zařídí počasí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od CZJKP1 »

Hele to je moc dobrý nápad, to upgraduju své kousky!

Jako že místo toho trimru nebo třeba k němu?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

To musíš spočítat či vyzkoušet. :D

Pro začátek hodnotu trimru zvýšit a dát paralelně k němu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“