Linealizace obvodů

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

Linealizace obvodů

#1 Příspěvek od Fredy00 »

Pojmy linealizace obvodů a grafické řešení nelineárních obvodů jsou synonymní?

Mám k tomu už ze druháku tento materiál, a ptám se, zda je dostačující, či co k němu popřípadě doplnit.
Přílohy
transka.jpg
(170.55 KiB) Staženo 52 x

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Především bys měl upřesnit, jestli ti jde o pojem "linealizace" nebo "linearizace"

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#3 Příspěvek od tomasjedno »

Fredy00 píše:Pojmy linealizace obvodů a grafické řešení nelineárních obvodů jsou synonymní?
Asi jako holínky a hodinky, obojí se natahuje :lol:

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od piitr »

Asi myslíš "linearizaci".
Synonyma to nejsou.
Graficky řešíš přesně, zatímco když linearizuješ, řešíš jen přibližně.
Pokud vím, typické použití je třeba takovéhle:
Mám třeba zesilovač s nelineárním prvkem (třeba tranzistorem).
Nejprve najdu pracovní bod, tj. stejnosměrné řešení, kdy do vstupu zesilovače nepouštím žádný signál.
To můžu udělat graficky.
A pak chci vědět, jak ten zesilovač reaguje na vstupní signál - třeba jaké má zesílení, vstupní odpor atp.
To už by se graficky řešilo obtížně a často to nebývá potřeba (třeba u zesilovače ve třídě A), takže pak použiju linearizaci.
Takže pak to je třeba tak, že když se pustí do zesilovače signál, tak se napětí a proud na tom nelineárním prvku moc nevzdálí od toho stejnosměrného řešení - leze to jenom po malém úseku té VA charakteristiky a tam se ta charakteristika dá nahradit přímkou (pokude se nedá, tak máš smůlu a linearizaci použít nemůžeš).
Takže pak nahradíš nelineární prvek odporem a zdrojem napětí (třeba) a je to.
Máš obvod bez nelineárního prvku, který se snáz počítá a chová se skoro stejně jako ten původní.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Bernard »

Grafické řešení nelineárního obvodu máš v tom svém obrázku. Ta křivka v malém okolí okolo průsečíku se dá považovat za rovnou (lineární), a pro ten malý rovný kousek se dá napsat lineární rovnice. A tomu se říká linearizace.

Podle spodního obrázku, sklon té od oka zakreslené přímky je dán tečnou ke křivce v bodě P. Takže rovnice přímky určené dvěma body bude

i = (u - Uo) · Ip / (Up -Uo) ;
Přílohy
Linearizace.jpg
(19.74 KiB) Staženo 38 x

Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#6 Příspěvek od Fredy00 »

*Nejprve najdu pracovní bod, tj. stejnosměrné řešení, kdy do vstupu zesilovače nepouštím žádný signál.

Jde o stejný problém, jako jsem řešil zde (?):
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&start=45

*"takže pak použiju linearizaci."
Dobře, tak mě prosím naveď, nebo pouč, kde se o ní něco dozvím.

A Bernarde, když jsi prohodil ty hodnoty (k mojí ose U jsi dopsal Ip, a naopak) tak to znamená, že já je mám popsané chybně?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

Kdepak, ty máš všechno dobře. A já taky. To Ip je délka té tvé svislé červené úsečky, a to Up je délka té vodorovné červené úsečky. Zdálo se mi to dost jasné. Asi jsem přecenil ty okolnosti. :(
Přílohy
Linearizace.jpg
(19.57 KiB) Staženo 31 x

Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#8 Příspěvek od Fredy00 »

To je zajímavé, že Ip je délka vodorovné úsečky, ale přitom to napíšeš k té svislé. :)

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

Bernard píše:..To Ip je délka té tvé svislé červené úsečky,..
Buď máš monitor na kant, nebo se zas dopuješ nějakou vodkou.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od piitr »

Fredy00 píše:To je zajímavé, že Ip je délka vodorovné úsečky, ale přitom to napíšeš k té svislé. :)
Hele, pracoval jsi někdy s pravítkem (tedy za střízliva)? Máš místnost. Na podlaze leží koruna. Chceš popsat její polohu tak, že udáš dvě čísla:
1. říká, kolik centimetrů je daleko od levé zdi,
2. říká, kolik centimetrů je daleko od přední zdi.
Aby se ti to lépe odečítalo, tak si na tu podlahu hned u zdi namaluješ stupnice.
A je snad jasné, délku které čáry odečítáš na které stupnici, ne?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#11 Příspěvek od procesor »

:roll:Len kľud, Kolesa (prípadne jeho dvojník) je vo forme.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od piitr »

Fredy00 píše:Jde o stejný problém, jako jsem řešil zde (?):
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&start=45
Ano, obojí je řešení pracovního bodu. Ovšem v tom tvém úkolu s tranzistorem se ta jeho nelinearita vlastně vůbec neprojevila. Přece jsi žádný takový obrázek ani nemusel malovat. Na tu nelinearitu bys tam narazil, kdybys třeba chtěl vypočítat vstupní odpor toho tranzistoru, což jsi ale nedělal.

A taky je ten tranzistor trochu složitější o to, že má 3 nožičky. Pro začátek si třeba můžeš zkusit řešit stabilizátor se Zenerovou diodou. Máš sériově zapojený odpor 1kOhm a zenerku na 5V. To připojíš na zdroj napětí 10V. Úkol je najít proud a napětí na zenerce. K té zenerce máš obrázek VA charakteristiky. To je takový typický příklad.

Můžeš si to zkusit vyřešit. Máš dvě neznámé (napětí na zenerce a proud zenerkou) a dvě rovnice. První rovnice je vlastně ta VA charakteristika zenerky. Druhá je zatěžovací charakteristika toho zdroje napětí s odporem. Když nakreslíš obě do grafu, průsečík je řešení, protože tam jsou splněny obě rovnice. Takový nějaký obrázek přece musíš někde v sešitě najít, ne?

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od piitr »

Když ono je prostě těžký někoho učit grafické řešení rovnic, když neumí odečíst ani souřadnice na osách grafu. To je prostě úplně zbytečná práce.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“