Blikač 1.5V, nejnižší spotřeba

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

Blikač 1.5V, nejnižší spotřeba

#1 Příspěvek od czatlantis »

Ahoj, chtěl bych udělat takovou blbost- blikač, co by vydržel na 1xAA co nejdelší dobu. Našel jsem všudemožně plno konstrukcí, ale nejsem si jistej, jak velkou spotřebu to má. Jednou jsem dost dávno cosi takovýho vyráběl a vydrželo to na tužkáč blikat nějaký 4roky.
Nemáte někdo vyzkoušený zapojení na těch cca 1.5V co má opravdu spotřebu třeba tak 30uA?

Mám takovou myšlenku, že bych si to teď sestavil s nějakou velkou baterkou (lithiová...), zalít do pryskyřice a mohlo by to třeba blikat i 15let.

PS: zkoušel jsem hledat, ale nic konkrétního užitečnýho pro moje použití jsem nenašel...

Nebo jsem si ještě říkal dát tam nějakej kvalitní ni-mh s malým samovybíjením a na krabičku dát solární panýlek...no asi udělám kdyžtak víc verzí, ale potřeboval bych opravdu něco vyzkoušenýho s malinkou spotřebou (každej uA dobrej), blikat stačí třeba tak 1x za 5sekund

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

To je na nějaký maják?
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#3 Příspěvek od helios »

LM3909 fachčí na 1,5V a má malú spotrebu. Zohnať sa dá napr. na Ebay .
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#4 Příspěvek od Hydrawerk »



Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Kdysi v nějakém Amáru vyšlo jednoduchí zapojení- dva tranzistory, pár odporů a jeden elektrolyt. Fungovalo to na principu sčítání napětí baterie a napětí na elektrolytu. Cca 2 bliknutí za 3 sec. Postavil jsem jich několik, z klasickým zinkouhlíkovým článkem to vydrželo i dva roky. Tak s alkalickou baterií to muselo vydržet podstatně déle. Třeba si někdo vzpomene, kde to bylo.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
sewerman_cz
Příspěvky: 289
Registrován: 13 úno 2011, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od sewerman_cz »


Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#8 Příspěvek od czatlantis »

Ten LM3909 jsem viděl. Sehnat by nebyl problém (na ebayi za 6USD seženu balení dvou), ale co jsem koukal do datasheetu, tak tam se uvádí spotřeba nějak kolem 0,5mA což je strašně moc - ten blikač by měl mít tak desetinovou.

Napadla mě 555ka, ale ta bude mít na takovýto použití asi velkou spotřebu.

To od Belzy zkusím, a i to zapojení s těma 74HC14 vypadá dobře (AVERAGE CURRENT = 40uA), ale přijde mi to zbytečně složitý - to co jsem dělal mělo jen 2 tranzistory, 2 kondenzátory.
Měl jsem spíš na mysli, jestli nemá někdo ověřený zapojení, co opravdu třeba ví, že na jeden tužkáč bliká 4 roky včetně přesně hodnot součástek (jestli to od Belzy je to samý co jsem dělal nevím). Ještě zkusím pohledat to moje zapojení (měl bych mít sestavenej výrobek), ale moc šancí tomu nedávám :-/

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#9 Příspěvek od vladom »

Koukni na německé stránky http://www.b-kainka.de/bastel59.htm Podle toho co píše by to mělo být 50-100µA.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#10 Příspěvek od Hydrawerk »

Vypadá to hezky.
Přílohy
Der ewige Blinker.jpg
(56.73 KiB) Staženo 113 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“