schématická značka součástky

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
daavid
Příspěvky: 146
Registrován: 13 kvě 2013, 02:00

schématická značka součástky

#1 Příspěvek od daavid »

Ahoj, potřeboval bych jen vědět co je to za součástku (na obrázku) u čísla 20k. Vím že je to rezistor, ale co ta šipka :)
A pak ještě u dalšího rezistoru ta jednotka 3k3 - ta 2. 3 je překlep, nebo co to je ? Díky :)
Přílohy
zdroj_vfe.gif
(3.31 KiB) Staženo 54 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

A jéje, další M.K. alias Fredy00...
Odpor překříženej šipkou je PROMĚNNEJ s ovládáním pomocí hřídele nebo táhla osazenýho knoflíkem = rukou, říká se mu POTENCIOMETR.

A 3k3 je zkratka hodnoty odporu z řady R6 - normálně napsaný je to 3,3 kΩ neboli 3 300Ω, zkráceně "tři kila tři"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#3 Příspěvek od lintik »

a ještě jsi se zapomněl zeptat co je to kolečko :lol:

Uživatelský avatar
daavid
Příspěvky: 146
Registrován: 13 kvě 2013, 02:00

#4 Příspěvek od daavid »

Díky moc :D :D
A omlouvám se o mou neznalost :)

Uživatelský avatar
daavid
Příspěvky: 146
Registrován: 13 kvě 2013, 02:00

#5 Příspěvek od daavid »

to kolečko vim :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Na to, jaké máš znalosti, se pouštíš do dost nebezpečných věcí.
Bez základních vědomostí se pouštět do vysokého napětí... ale budiž:
ta součástka se šipkou je potenciometr, v tomto případě má běžec spojený s jedním koncem dráhy, je tedy zapojený jako reostat.
Údaj 3k3 není tisková chyba, tato norma pro značení hodnot u nás platila od šedesátých let a řídíme se jí dodnes. V některých zahraničních schématech je stejná hodnota označená jako 3,3 kΩ nebo jen 3,3 k a vždycky to znamená 3300 Ω. Před tím "k" jsou jednotky tisíců (k znamená 1000) a za ním desetiny těch tisíců (tedy vlastně stovky jednotek).
Je to hodnota z běžně vyráběné řady.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#7 Příspěvek od Hydrawerk »

To zapojení je divný. Není jisté, jestli půjde budit MOSFET přímo z 555. Zkoušel jsem to a moc to nefungovalo, navíc se 555 přehřívala. Doporučuji raději toto: http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... 01_532.jpg
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ght=mosfet

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od radekrd »

Zapojení je normální. MOSFET z 555ky budit samozřejmě jde, jen tam chybí odpor mezi výstupem 555 a gate MOSFETu, který omezuje nabíjecí a vybíjecí proud řídící elektrody a tím i ztrátový výkon 555 při použití velkých tranzistorů s velkou kapacitou hradla. Výstup 555 (bipolární) by měl být schopen dodat až cca 200mA, což by pro velkou část FETů mělo stačit při rozumných spínacích kmitočtech. Je třeba nepoužívat zbytečně hovadský MOSFET.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#9 Příspěvek od Hydrawerk »

Z nějakýho důvodu se mi tam ten Mosfet neosvědčil. Viděl jsem několik schémat CRT TV vyrobených před i po roce 1990 a všude k buzení VN trafa používali bipolární tranzistor. Pro amatérské pokusy se mi to zdá vhodnější. Gate mosfetu má totiž kapacitní charakter, takže při buzení kmitočtem např. 10kHz se již chová jako skoro zkrat. Ale na pomalejší spínání se mosfety hodí. Použil jsem je u vozíčku... http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... rs_321.png
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 8&start=15

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#10 Příspěvek od danhard »

Hydrawerk píše:Doporučuji raději toto ...
Ono budit bipolarni spinaci vykonak pres 470R, tedy nejakymi 15mA neni taky zrovna idealni.
Na to jsi prisel hlavou, nebo jsi to opsal ?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#11 Příspěvek od Hydrawerk »

Hele, to bylo jen takové rychlé zapojení na pokusy a fungovalo. Určitě by šlo udělat lépe. Do televizního trafa netekl moc velký proud, protože jsem ponechal původní primární vinutí a budil to jen 50V, kdežto v televizoru se tam pouští cca 120V...
Klidně zkus toto zapojení, které používal uživatel forbidden. http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... fa_208.gif

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#12 Příspěvek od jasin »

Hydrawerk píše:Z nějakýho důvodu se mi tam ten Mosfet neosvědčil. Gate mosfetu má totiž kapacitní charakter, takže při buzení kmitočtem např. 10kHz se již chová jako skoro zkrat.
Kapacita G je u těchto typů cca 3000pF. Při 10kHz to není zkrat ani náhodou protože impedance 3nF na tomto kmitočtu je cca 5 kiloohm. Zkus si to vypočítat.
Problémy s buzením MOSFETu obvykle způsobují divoké kmity. Ty tranzistory totiž jdou dost vysoko. Proto se do série s G dává odpůrek. Obvykle stačí 100 ohmů a kmity se uklidní.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#13 Příspěvek od Hydrawerk »

Dobře... Už jsou to dva roky. Kdoví, proč mi to s tím mosfetem nefungovalo. Už je to fuk.

Uživatelský avatar
daavid
Příspěvky: 146
Registrován: 13 kvě 2013, 02:00

#14 Příspěvek od daavid »

Ještě bych potřeboval poradit, zda by vadilo dát místo 20k potenciometru
25k potenciometr? :) Díky

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od workhard »

Nevadilo.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Součástky“