Zmena smeru otacania startera

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

Zmena smeru otacania startera

#1 Příspěvek od Atlan »

Prerobil som starter z Lady tak, aby rotor bol ulozeny v loziskach. Navyse som potreboval zmenit smer otacania. Stator ma 4 cievky stale dve zapojene do serie. Na spolocny vyvod je privedene +12V kazdy z 2vyvodov konci na uhliku. Pocet uhlikov je 4, z toho 2 su pripojene na kostru.

Problem je ze sa mi zda ze nema vykon, okrem ineho ma vecsi odber prudu naprazdno ako udava vyrobca, mavyse iny takto upraveny starter odobera naprazdno 20A a tento 50A, je pravda ze som to nemeral rovnakymi merakmi.

Napadaju ma moznosti.

Nieje mozne ze su uhliky pootocene voci mag polu a tym ze som zmenil smer niesu v optimalnej polohe (na malich motorcekoch islo nastavovat polohu uhlikov)

Drhne rotor o stator. To preverim zajtra

Skrat rotora alebo statora. Pri tych prudoch by snad nieco odpalilo. Premeram izolacny stav zajtra. Teoreticky indukcnost a odpor vinutia, akurat bude asi problem zabezpecit aby som nemeral prechodovy odpor pripojenych svoriek uvidime.

Drazky na rotore som cistil, rotor neiskri.

Vynechal som nieco ? V zatazi bral 180A a zdalo sa mi ze nema pozadovany vykon, ale ako som pisal naprazdno ma velky odber.

Tak ze nejake teoreticke napady cim to je naco sa zamerat?

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

Je to v tom natočení uhlíků.Jako příklad si vem obyčejnou AKU vrtačku.Na zpětný chod taky nemá takový výkon.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

To jsi si měl vybrat pro úpravu již ve šroťáku směr otáčení . Jestli je poškozený rotor doma nepoznáš . Musel by jsi měřit kroutící moment a odběr u určitě dobrého a porovnat se zkoušeným . Jinak 50A pro starter nic není .

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

Naprázdno, to ako bez záťaže, by sa nemalo radšej ani skúšať.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Jenda_KL »

kovar píše:..obyčejnou AKU vrtačku.Na zpětný chod taky nemá takový výkon.
Mám obyčejnou aku vrtačku (jako i třeba "běžný prací prostředek") a vůbec mi nepřijde, že by měla na levej chod menší moment.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

A to prečo ? Občas ti nezaskočí u starých strojů starter do věnce a taky ho nejdeš hned vyhodit . V jednotkách sekund se nemá co stát . Jo když přišel zlepšovák do 120cítek a přestaly bandáže a blbě zalisovaly komutátor , tak bylo alespoň co dělat . :D

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

No u vrtaček , mám boše i narexa , tak na zpětný chod mají sílu opravdu menší . Ale jo , ty speciály , jako starter je , budou mít pootočenu osu uhlíků proti působení polí mezi statorem a rotorem . A myslím , že jsem to viděl snad u hilti , že s přepínáním směru se potočil i držák uhlíků . také jsem jednou laboroval s jednosměrnou narexkou a oni tam mají pro stator tři zářezy . A pro jiskření uhlíků-správnou komutaci , nebylo vůbec jedno , do kterého zářezu jsem rotor usadil ! A to to bylo tak o 2mm .

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

Smer som vybral dobry len sa ukazalo, ze bol nespravne urceny.... Starter ma aj derivacne vinutie, tak snad sa nepretoci, navyse technicke udaje uvadzaju aj otacky bez zataze.
Nic dnes to dam do povodneho stavu a porovnam s druhym starterom, ked nie tak zozeniem startee s reduktorom z felicie.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#9 Příspěvek od Sandal »

Stejně by si nepochodil s tim žigukíkovym startérem.Musel by si dát jinou kotvu i volnoběžku pro obrácený chod.Na hřídeli kotvy je vyfrézovaná šroubovice která zasouvá pastorek a ta se nedá nijak otočit.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#10 Příspěvek od Atlan »

Ta uz je davno osustruzena :D Starter som poskladal do povodneho stavu a potrovnal s upravenym, neviem preco ale tent ozerie troska viac prudu, je pravda ze bude treba precistit lamely od uhlikoveho prachu. Vysledok snazenia je ten ze som upustil od priameho nahonu, a zeniem to cez prevod 2:1... a nakoniec to bude asi optimalne s prevodom 4:1

Odpovědět

Zpět na „Teorie“