Měření na spínaných zdrojích

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Měření na spínaných zdrojích

#1 Příspěvek od forbidden »

Potřeboval bych poradit, jak minimalizovat rušení při měření spínaných zdrojů. Hlavně mi jde o PC zdroje. Mám na stole samotnou elektroniku a v podstatě nemůžu osciloskopem nic relevantního naměřit, kvůli rušení. Měřím zvlnění hlavních větví a skáčou tam i stovky mV. Po zakrytování elektroniky do krabice se rušení zmenší třeba na polovinu a při různé manipulaci se zemí osciloskopu se taky zvlnění různě mění. Záleží i na tom, jestli je na sondě nasazená špička s háčkem, nebo jestli měřím jen hrotem.
Osciloskop i zdroj mají oba svý vlastní síťový filtry, zapojení přes oddělovák nijak nepomohlo. Zatím u všech zdrojů, co jsem měřil jsou hlavní zdroj tohoto rušení špičky po asi 10 µs.
Má někdo nápad, co s tím?

Dík.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#2 Příspěvek od mihal »

Zvlnenie do sto mV je na PC zdroj obstojný výsledok. Mne sa osvedčilo osciloskop napájať z akumulátoru, minimalizovať vstupné impedancie (tam kde to je možné) a napájanie vrátane tieniaceho plechu zapojiť tak, ako bude pri bežnej prevádzke.
Zdroje sa dnes ešte opravujú? Neni to proti-euro-ekologické správanie?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Můžu zkusit osciloskop napájet přes měnič z baterky, na zkoušku.
Opravuju jen ty, u kterých se to vyplatí, tj s pořizovací cenou nad 1 000,-. Teď tu zrovna mám tři, jeden Fortron 600 W a dva Chieftecy 500 a 550 W. Eurocase a podobný bych ani nerozdělával.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Davidus »

jsou 2 možnosti, buďto použiješ diferenciální měření na osciloskopu ( použiješ 2 sondy a dáš zobrazit rozdíl) nebo použiješ pružinku http://i.stack.imgur.com/PSo3N.jpg

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Nad tou pružinkou jsem taky uvažoval, jenže ne vždy se dá použít. Nicméně s tím, jak různě experimentuju se zemí u sondy a jak se rušení v závislosti na tom mění by to mohlo i pomoct. Diferenciální měření se mi u jiných případů moc neosvědčilo, ale zrovna u tohoto jsem to nezkoušel. Ale tak vyzkouším, ať mám jistotu.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#6 Příspěvek od palmalsport »

Nebo použít bateriový osciloskop :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Chtělo by to diferenční sondu, ale to je drahý špás. Taky s tím zápasím.

Vřele doporučuji prostudovat :
http://www.ece.vt.edu/cel/docs/Probe_Fu ... tronix.pdf

+ někde byl rozsáhlejší text právě k měření na SMPS, snad ho najdu.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

Tak jsem to včera ještě zkoušel. Diferenciální metodou jsem se k ničemu rozumnýmu nedobral, spíš to bylo ještě horší. Perko by pomohlo, leda tak při měření přímo na DPS, na konci kabelu je to už jedno. Zdaleka největší účinek měla změna impedance sondy, přepnutí na dělící poměr 1:1. Rušení se snížilo na polovinu. Jinak běžně měřím vše na 1:10. Tak alespoň něco.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Většina sond s pevným poměrem 1:10 má vstupní impedanci 10M. Kupodivu sonda TESLA BP 7723 má poměr 1:10 ale impedanci jen 1M.

Mohlo by se to hodit, když říkáš, že impedance má velký vliv.
Přepnutím dělicího poměru na 1:1 u přepínatelných sond totiž dost drasticky klesne šířka pásma. A velmi vzroste vstupní kapacita.

Uživatelský avatar
sqad
Příspěvky: 148
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od sqad »

Nerozumiem tomu, ako môže mať sonda 10x impedanciu len 1Mohm. Vždy som si myslel, že deliaci pomer je určený impedanciou sondy a vstupnej impedancie (imp. vstupov) osciloskopu.

Nebola tá sonda určená na konkrétny typ osciloskopu, ktorý mal impedanciu vstupov 100kohm?
Výsledok logického predpokladu je niekedy nezmysel... bacha na to! :)

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#11 Příspěvek od mihal »

To závisí na vstupnom zosiľovači. Neni problém dosiahnuť vstupný odpor gigaohmy, ale blbo sa k tomu prispôsobuje vedenie, vychodia vysoké časové konštanty a pod. U škopkov býva Ri=1Mohm a k nim sú tie sondy určené. Na meranie v zarušenom prostredí si kľudne vyrob vlastnú sondu, s vnútorným odporom v kohm.

Uživatelský avatar
sqad
Příspěvky: 148
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od sqad »

mihal píše:To závisí na vstupnom zosiľovači...
Čo myslíš tým ,,to"?

Ja tvrdím, že štandardná 10x sonda k osciloskopu nemôže mať vnútornú impedanciu 1Mohm, ale 9Mohm. Vstupný zosilňovač nemá s deliacim pomerom nič spoločné.
Ak má nejaká sonda vnútornú impedanciu 1Mohm, nemôže byť štandardne desiatková (ale nejaká dvojková).
Výsledok logického predpokladu je niekedy nezmysel... bacha na to! :)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od PavelFF »

Ale může.
Přílohy
BP7723 schema.jpg
(63.92 KiB) Staženo 79 x

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“