Měření střídavého proudu – černá skříňka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hortv
Příspěvky: 7
Registrován: 11 kvě 2013, 02:00

Měření střídavého proudu – černá skříňka

#1 Příspěvek od hortv »

Situace: Měřící proudový transformátor, kterým prochází vodič s různou hodnotou střídavého proudu o frekvenci 50Hz. Jednou jedním směrem, podruhé opačným směrem.
Mám k dispozici deprézský měřáček s nulou uprostřed, a potřebuji měřit směr, kterým ten proud protéká a současně měřit jeho velikost.
Jaké navrhujete řešení mezi proudovým trafem a měřákem?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

A to jako myslíš vážně?
Jak chceš poznat směr střídavého proudu, který teče 50krát za sekundu střídavě tam a zase zpátky?
Samozřejmě, že i to jde: ze zdroje musíš ještě vyvést napětí pro synchronní usměrňovač, v tom případě už je možné vyhodnotit, jestli je zdroj od trafa vlevo nebo vpravo.
Naposledy upravil(a) Hill dne 04 čer 2013, 20:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#3 Příspěvek od Atlan »

Tak to som zvedavy, co mu na toto poviete. Nejako ma z fleku nenapada ako sa da ziskat z prudoveho trafa informacia ktora strana je zdroj a ktora spotrebic. Tusim sa to ani neda. Zmienka o zmene smeru prudu je fajn :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Upřesním to: předpokládejme, že vodič tvořící primár měřicího trafa nijak významně neovlivní fázi procházejícího proudu. V tom případě bude i vcelku jedno, jestli vzorek napětí bereme ze zdroje nebo od spotřebiče.
Pak (v případě shodné fáze proudu a napětí) rozlišit stranu, na které je spotřebič a na které je zdroj, není problém.
Komplikace ale nastanou v případě, že proud bude fázově posunutý proti napětí: při posunu 90° už zase měřidlo neukáže nic.
Nezbývá ti, než oba průběhy vzorkovat A/D převodníkem a vyhodnotit jak okamžitou hodnotu, tak fázový posuv, a potřebné údaje vyhodnotit softwarově.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#5 Příspěvek od jandu »

hortv píše:..............
Jaké navrhujete řešení mezi proudovým trafem a měřákem?
Daj vývody ptr do skratu a priblíž k nemu prístroj. Cievka prístroja bude reagovať na magnetické pole ptr.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když už je tam proudový trafo, tak ten proud bude poměrně velkej. Takže směr se dá poznat podle napěťového úbytku na vodiči skrz trafo a velikost pomocí proudového trafa.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

Pokud je spotřebič reálná zátěž, proud teče VŽDY ze zdroje do spotřebiče.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#8 Příspěvek od tomasjedno »

Jo, jenže to bude něco s fotovoltaikou a zamezením dodávky do distribuční sítě, takže se předem neví, na které straně bude zdroj a na které spotřebič.
Účiník bude blízko 1, takže celkem stačí samplovat proud v maximu napětí.

Ale mám mentální blok něco více radit fotovoltaičníkovi, jak má maximalizovat svoje zisky, když už mu každý měsíc platím.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#9 Příspěvek od kovar »

Napiš o jaké konkrétní zařízení jde.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Bernard píše:Pokud je spotřebič reálná zátěž, proud teče VŽDY ze zdroje do spotřebiče.
Já bych tak dodával výkon ze zdroje do spotřebiče.
Střídavý proud ale je střídavý proto, že periodicky střídá směr proudu ve vodiči a ve stejném rytmu (i když ne vždy ve stejném okamžiku) se mění i polarita napětí.
Tedy jde skutečně jen o to, navzorkovat (třeba v kladném v maximu napěťového průběhu) signál z měřicího trafa: bude skutečně obrazem směru a velikosti proudu. Při cos φ ->1 bude možné i měřidlo ocejchovat.

Ještě pořád není té nápovědy dost?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Ale on chce celé řešení . Žádné jednoduché není a amatérská stavba se také nějak nerozmohla . Ten , kdo toto chce téměř 100%ně koupí profiřešení . Tedy pokud se zde objeví jednoduché spolehlivé doma na koleně realizovatelné řešení , návštěvy se na EB netrhnou . :D Teorií se všade povaluje mraky .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Profesionálové používají čtyřkvadrantový elektroměr...

Uživatelský avatar
hortv
Příspěvky: 7
Registrován: 11 kvě 2013, 02:00

#13 Příspěvek od hortv »

Každý máte kousek pravdy. Skutečně jde o fotovoltaiku, ale na vlastní regulaci přebytků mám skutečně profi zařízení .
A s tím blokem, že to platíš ? Však já taky. Ale vděčíme za to těm, kteří si to postavili ve velkém a dostávají za to skutečně velké prachy. Ale pár panelů na domku – to je někde jinde.
Čtyřkvadrantový elektroměr mám, ale běhejte pro okamžitou informaci k venkovnímu plotu!
Snažím se zajistit informativní měření (nepotřebuji absolutní hodnoty s přesností 1%) v chodbě .
Proud ve vodiči se pohybuje od nuly do max.20A.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Bernard »

Dala by se použít čtyřkvadrantová násobička AD633. Na jeden vstup přivést střídavý signál úměrný napětí, na druhý zas úměrný proudu. Výstup přes DP filtr na ten měřáček je potom úměrný střednímu výkonu, kterého znamínko se mění podle fáze proudu vůči napětí, jinými slovy, na které straně je zdroj a na které spotřebič v daném čase. Nemělo by to být příliš složité a na informativní měření by to stačilo.

P.S.: Idea u danyka.
Naposledy upravil(a) Bernard dne 05 čer 2013, 12:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nějak jste to zadání "Mám k dispozici deprézský měřáček s nulou uprostřed" rozšířili na domácí výpočetní centrum... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“