ATX zdroje - úpravy ad.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

ATX zdroje - úpravy ad.

#1 Příspěvek od CZJKP1 »

Vím, že to tu už různě bylo... Po delší době jsem se rozhodl se pokusit trochu laborovat z úpravou ATX zdroje. Protože se mi konečně po pár letech dostal po návštěvě červeného kontejneru do ruky zdroj s rozumným obvodem (KA7500). Leč se jedná zřejmě již o nový šmejdský model, dle osazeni které nevypadá zrovna kvalitně. Než se mi to povede zase ,,rozvrtat" chtěl bych se poradit o to, co vlastně chci. Zdroj nese na DPS označ. CG-33P 94-VO (zřejmě codegen, to jsem dohledal na netu).

Chtěl bych aby ten zdroj dával 14.4V a mohl tím nabíjet aku. Předpokládám, že úpravu mohu použít alá danyk, jen místo potenciometru dát třeba trimr, na který si nastavím napevno hodnotu 14.4V na výstupu.. Ptám se, mam odkaz na video na youtube, tam se uvádí jiné hodnoty součástek.. http://www.youtube.com/watch?v=RHFEbG5z21I

Předpokládám, že pak stačí už jen nějaké proudové omezení, dát do obvodu výkonový přepínač, s hodnotami odporů na omezení proudů, podle toho, kolika ampérhodinový aku budu chtít nabíjet, na takové omezení se přepne -pro začátek, časem mohu taky doinstalovat jednu takovou elektroniku z AR viz. http://stepa.wz.cz/index.php?page=ATnab předpokládám, že efekt bude stejný, akorát, že v zapojení s elektronikou lze regulovat proud plynule.. ???

Ještě bych se zeptal (ujistil) k té úpravě. Obrázek, který jsem obkreslil já přímo z konkrétního zdroje je přiložen níže. Z prvního vývodu jsou proti zemi dva odpory, mam je tam nechat oba, anebo jen ten 4K7 dle danyka(což je nejspíše jeden z nich). Přikládám schéma, které jsem našel a vypadá nejpodobněji (z hlediska zpětné vazby).. Pak předpokládám že R30 vyndám. Místo R29 dám do serie odpor 1K a potenciometr 22K....?

Pak předpokládám, že by tam měl být natrvalo nějaký zatěžovací rezistor, aby zdroj netrpěl během naprázdno...

Nevíte kde v Praze sehnat levně (za odnos) pár kusů ATX zdrojů, ještě bych si rád udělal jiné (další) úpravy a vychytávky. Bohužel, mam tu pak ještě dva zdroje které nejsou k úpravě vhodné a krom toho je chci nechat tak, jak jsou (vypadají poctivě)... Vím, že se to občas nabízí grátis, ale většinou si všimnu již pozdě, nebo dotyčný není z Phy. Vzpomínám si, když sem chodil tak na první stupeň základky, že jsem tu těch zdrojů měl haldu (co jsem různě stavěl ze starého HW počítače) a nevěděl jsem, že to jde použít jako zdroj 12V takže jsem tenkrát skoval jen asi tři a zbytek skončil vyhozený. Dneska toho lituju, hodilo by se!!!
Přílohy
2013-06-07-hh.jpg
Původní zapojení, obkresleno
(31.39 KiB) Staženo 109 x
at_atx.png
Danykova úprava
(3.4 KiB) Staženo 147 x
at-p6.jpg
Podobné schéma (alespoň zpětná vazba)
(289.91 KiB) Staženo 457 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

proč zakládáš další vlákno ?
stejně sis na všecko sám odpověděl !

trochu se začti do historie

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od sis2 »

Obvod KA7500 je ekvivalent 494, takže jde využít k regulaci výstupního napětí i proudu. Vytáhneš z desky opatrně vývody 15 a 16 a zapojíš kolem pár součástek podle obrázku. Odpor z 5V výstupu vyhodíš a necháš regulaci jen z výstupu 12V. S uvedeným odporem 6k8 a trimrem 3k3 jde výstup nastavit asi od 12 do 15V. Potenciometrem 5k jde nastavit omezení proudu od 0,12A asi 5,6A. Jako předzátěž stačí autožárovka ž1 24V/5W nebo 15W. A doporučuju přerušit spojení GND na kryt - bývá přes jeden ze šroubků, kterým je upevněná DPS do krytu. Pokud tak neučiníš a škrtneš + výstupem o krabici zdroje, bude nabíječka okamžitě po smrti. Aby nezůstal kryt zdroje na nedefinovaném potenciálu, je možné propojení přes žárovku ž2 - viz obrázek. Odpor 0,1 Ω musí být na 5W, při max. proudu bude dost topit - bude na něm ztráta přes 3W.
Přílohy
Uprava nabijecka.PNG
(9.04 KiB) Staženo 172 x

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Proč někteří pořád radí zatěžovat PC zdroj nějakou žárovkou???
Všechny PC zdroje mají minimální zatěžovací odpory již osazené na desce a pro správnou funkci není potřeba přidávat další.
Platí to i pro upravený zdroj.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od varok »

Nejsem sice elektronik profik, ale nyní dokončuji nabíječku ze zdroje AT 250W, taky podle Danykovych stránek. Předtím jsem měl zdroj ATX 300W, ale byl tam záhadný obvod 2003, tak jsem to vzdal. Ale oba dva bez přídavné zátěže alespoň autožárovkou 5W nejely. Vždycky se zapnuly, ale po asi sekunde až dvou se vypnul. Možná že některé zdroje zátěž nepotřebují.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#6 Příspěvek od milous2 »

jezevec napsal: "Proč někteří pořád radí zatěžovat PC zdroj nějakou žárovkou??? "
Že by dvě mouchy jednou ranou? lampička+nabíječka :lol:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Starší provedení zdroje = AT vyžadovalo určitou minimální zátěž, aby byl chod stabilní a spínací trandy na primáru se nedostávaly vinou příliš krátký aktivní doby sepnutí budicího výstupu z TL494 do lineární oblasti, kde se bleskově přehřejou a buchnou. Ta minimální zátěž je asi 10-15W podle provedení trafa a podle toho, jak je zapojená sekundární strana - jestli má nebo nemá nějaký zátěžový odpory.

Novější ATX zdroje mají jednak trafo s větším objemem jádra, druhak mají na sekundární straně trvale připojenou vyšší zátěž než měly starší AT, takže jsou i bez připojení k dalším spotřebičům stabilní a bez protestů nabíhají i naprázdno.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#8 Příspěvek od TAKJAN »

Nejlíp se dělá z 2005

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od CZJKP1 »

Dobrá...

Děkuji za info. A co s těmi odpory proti zemi z první nožičky? Na ty nemam sahat nebo tam mam dát/nechat jen těch 4K7 ????

s IO 2003 to de dělat taky. Tuším, že datasheet obvodu 2003 nebýval na internetu. Ale schémata zdrojů ve kterých je jo - http://danyk.cz/s_atx.html

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

jezevec píše:Proč někteří pořád radí zatěžovat PC zdroj nějakou žárovkou???
Všechny PC zdroje mají minimální zatěžovací odpory již osazené na desce a pro správnou funkci není potřeba přidávat další.
Platí to i pro upravený zdroj.
Asi to není pravda, já jsem zažil několik zdrojů, které bez zátěže okamžitě přelezly jmenovitá napětí a sepnuly se ochranné tyristory na větvích +5 a +12V.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od sis2 »

CZJKP1 píše:Dobrá...

Děkuji za info. A co s těmi odpory proti zemi z první nožičky? Na ty nemam sahat nebo tam mam dát/nechat jen těch 4K7 ????
To je přece jedno! - paralelní kombinace 4k7 a 470k dá dohromady 4,66 kohm.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od sis2 »

jezevec píše:Proč někteří pořád radí zatěžovat PC zdroj nějakou žárovkou???
Všechny PC zdroje mají minimální zatěžovací odpory již osazené na desce a pro správnou funkci není potřeba přidávat další.
Platí to i pro upravený zdroj.
Souhlasím.
Dal jsem tam tu žárovku na jistotu, když s tím bude laborovat. Některé zdroje naprázdno skutečně ochrana hned po zapnutí blokne.
Až to rozchodí a vyzkouší do jakého výstupního napětí se dostane (s připojenou baterkou a naprázdno) tak může žárovku odpojit.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od CZJKP1 »

sis2, dekuju za zpravu... Jeste se zeptam, proc byl v AR zverejneny takovy clanek na nabijecku kam se k tomu IO pripojovala desticka s nejakymi OZ. Kdyz pises ze ten obvod umi regulovat proud. To umelo neco vic? Nejaky udrzovaci rezim aspol??? Jeste jsem zadnou upravu neprovedl... Je to po uprave zkratuvzdorny, funguji furt ty ochrany co pri skratu zdroj zastavi?

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od breta1 »

Sendyx píše:
jezevec píše:Proč někteří pořád radí zatěžovat PC zdroj nějakou žárovkou???
Všechny PC zdroje mají minimální zatěžovací odpory již osazené na desce a pro správnou funkci není potřeba přidávat další.
Platí to i pro upravený zdroj.
Asi to není pravda, já jsem zažil několik zdrojů, které bez zátěže okamžitě přelezly jmenovitá napětí a sepnuly se ochranné tyristory na větvích +5 a +12V.
Můžeš prosím dát nějaké schema AT/ATX zdroje s těmi ochrannými tyristory?
Já jsem ještě na ně nikdy nenatrefil...

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od sis2 »

CZJKP1 píše:sis2, dekuju za zpravu... Jeste se zeptam, proc byl v AR zverejneny takovy clanek na nabijecku kam se k tomu IO pripojovala desticka s nejakymi OZ. Kdyz pises ze ten obvod umi regulovat proud. To umelo neco vic? Nejaky udrzovaci rezim aspol??? Jeste jsem zadnou upravu neprovedl... Je to po uprave zkratuvzdorny, funguji furt ty ochrany co pri skratu zdroj zastavi?
Jestli myslíš PE 4/2006, tak to je v regulaci proudu i napětí stejné, ale nevyužívají se vnitřní operáky u TL494 - míň se zasahuje do obvodů na desce. A je tam ještě obvod se spínacím Fetem na připojení/nepřipojení výstupu v případě nízkého napětí nebo obrácené poilarity baterky a 4 LEDky na indikaci...
Možná by bylo lepší kdybys udělal úpravu podle toho, tam je menší riziko nezdaru. A je tam všechno podrobně popsané.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“