Napájení výkonové IR LED

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EYYE
Příspěvky: 24
Registrován: 29 kvě 2013, 02:00

Napájení výkonové IR LED

#1 Příspěvek od EYYE »

Zdravím,
potřebuji vyřešit problém s napájením LED diody. Jedná se o tuto: http://dx.com/p/3w-infrared-led-850nm-i ... v-dc-14061
Napájecí proud by měl činit 1A. Mám k dispozici dva 18650 Li-ion články, každý s napětím 3,7V (možno použít jeden, nebo oba). Úbytek diody by měl odpovídat 1,6V. Potřebuji tedy omezit proud jdoucí do diody na 1A a zároveň vyřešit problém s vyšším napětím. Resistor dle mého uvážení při těchto výkonech nepřipadá v úvahu. PWM modulace nejspíš taktéž vhodná nebude: výsledkem by měl být infračervený přísvit pro videokameru a nemám možnost to jakkoliv synchronizovat, aby mi na obrazovce nelítaly pruhy. Zároveň by výsledný regulátor měl zabrat málo místa (3x2x2 cm). Napadlo mě použití LM317, ale nepřipadá mi to jako úplně nejvhodnější řešení.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od kulikus »

Napájení LED diody - baterie

dej ty dvě li-ion paralelně a dle linku výše

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#3 Příspěvek od procesor »

Neviem prečo PWM by malo byť nevhodné. Ideálne by bolo postaviť spínaný zdroj prúdu s možnosťou nastavovania prúdu (tá dióda podľa parametrov predávajúceho by mala ísť až do 1,7A). Napríklad takto.

Uživatelský avatar
EYYE
Příspěvky: 24
Registrován: 29 kvě 2013, 02:00

#4 Příspěvek od EYYE »

PWM je nevhodné, jelikož ti pak na snímaném videu lítají pruhy, protože snímkovací frekvence kamery v některých krocích zachytí tmu. LED diody vynikají velmi rychlou reakcí na změnu napájení a tak při PWM doslova zhasínají a rozsvěcují. To se na snímaném videu s takovýmto přísvitem jeví jako horizontální pruhy přecházející přes video.

Jenom ještě, tohle jsi tam našel kde?
(tá dióda podľa parametrov predávajúceho by mala ísť až do 1,7A)
Nevšiml jsem si toho nikde..

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

I=P/U [A;W,V]
I=3/1,7=1,765A
Aj pri použití PWM môže svietiť IR dióda neprerušovane-konštantne, takže žiadne pruhy sa nekonajú.

Uživatelský avatar
EYYE
Příspěvky: 24
Registrován: 29 kvě 2013, 02:00

#6 Příspěvek od EYYE »

Aha, to je fakt, mohl jsem si to přepočítat, díky. S tím PWM si nejsem jistý, mám doma svítidlo s bílou led a pwm modulací a na videu to lítá poměrně fest. Čím tomu zabránit?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

Za generátor PWM treba zaradiť vhodne veľkú indukčnosť podľa frekvencie a rekuperačnú diódu. Súčasne s veľkou kapacitou prúd diódou bude "slušne ustálený"

Uživatelský avatar
EYYE
Příspěvky: 24
Registrován: 29 kvě 2013, 02:00

#8 Příspěvek od EYYE »

Ok, vyzkouším, otestuju. Díky za rady :)

Uživatelský avatar
EYYE
Příspěvky: 24
Registrován: 29 kvě 2013, 02:00

#9 Příspěvek od EYYE »

Ok, čili kdybych to sestavil takto: http://www.amaterskaelektronika.cz/_/rs ... 3%A9ma.png (AR Praktická Elektronika č.12/2008)
a R2 vyměnil za 0,16 Ω (nejbližší možný vyšší), je to použitelné?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“