tlačítko se zpožděním

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kejminator
Příspěvky: 7
Registrován: 20 kvě 2013, 02:00

tlačítko se zpožděním

#1 Příspěvek od kejminator »

zdravím profíky, poprosil bych o radu při výrobě "tlačítka se zpožděním". Potřebuji sbastlit spínač ke zabezpečení garáže - pod klikou uvnitř mám mikrospínač, který mi spíná bezdrátový zvonek (někdo zkusí vzít za kliku a už o něm doma vím), problém je v tom, že potřebuji vykoumat nějaké zapojení, které bude mít zpoždění tohoto sepnutí (o cca 10 vteřin)... přijdu ke garáži, odemknu, vezmu za kliku, vejdu dovnitř a tlačítkem (vypínačem) do 10 vteřin vypnu celý obvod, aby zvonek nezazvonil....

Předem díky za tipy a rady

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#2 Příspěvek od ok1xgi »

Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
kejminator
Příspěvky: 7
Registrován: 20 kvě 2013, 02:00

#3 Příspěvek od kejminator »

přesně tohle jsem požíval asi půl roku (před týdnem jsem to vyhodil) - nákupka byla 120Kč na nejakym slevovým portále... Za půl roku používání asi 4 planý poplachy (bylo to v nejaký křeči a řvalo to pořád dokola, tak jsem se uz nastval a zlikvidoval to). Bezdrátovej zvonek co používám teď je ok, ale ten casovac by to domazlil...

Uživatelský avatar
elnovy
Příspěvky: 769
Registrován: 04 črc 2010, 02:00
Bydliště: ČR - JČ
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od elnovy »

napiš mi na email a dáme to dobromady --= do funkce na ok
el.návrhář HW a SW a DPS

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od breta1 »

Jestli sám zvládneš postavit např. toto, upřesním součástky nebo zapojení a popíšu funkci.
Přílohy
garaz.png
(6.91 KiB) Staženo 62 x

Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#6 Příspěvek od bohumilfulin »

Jak bylo mockrate jiz popsano casovace kde jsou pozity RC clanky trpi citlivosti na teplotni zmenu (presne jak zakreslil breta1). Osobne to nepouzivam nikdy. Spis bych doporucil zapojeni s obvodem 4060, ktery ma oscilator na krystal a delicky. Vybrat vhodny krystal a delici pomer abyste se dostal nekam kolem 10s.

Jeste zustava moznost s procesorem typu Attiny. je to rozmerove nejmensi a mozna i nejlevnejsi.

Zalezi cemu date prednost.

Uživatelský avatar
kejminator
Příspěvky: 7
Registrován: 20 kvě 2013, 02:00

#7 Příspěvek od kejminator »

zapojení dle schematu zvládnu (poprosil bych případně o popis součástek)... pokud lze můj požadavek vyřešit i jinou "stabilnější" konstrukcí, nechám si poradit. Předem díky

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#8 Příspěvek od frantajetel11 »

Osobně si myslim, že rozdíl mezi 10ti a třeba 15ti vteřinama je na tuhle funkci zanedbatelnej. Pokud tam budeš mít indikaci, kdy alarm zapne / vypne, tak rozdíl pár vteřin při teplotní změně není důležitej. Důležitá je spolehlivost...

Uživatelský avatar
elnovy
Příspěvky: 769
Registrován: 04 črc 2010, 02:00
Bydliště: ČR - JČ
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od elnovy »

JE TO TAK
el.návrhář HW a SW a DPS

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od breta1 »

kejminator
Než se do toho pustíme, zeptám se:
- máš to nyní tak, že ten mikrospínač na vratech je připojen krátkými vodiči paralelně k tlačítku bezdrátového vysílače zvonku (t.zn. že ten mikrospínač i ten vysílač je přímo na vratech)?

Ptám se proto, že kdyby to tak bylo, byl by problém s napájením pro relé.
Dalo by se to v takovém případě vyřešit bez použití relé a bez nějakého externího napájecího zdroje, napájení by se vzalo přímo z baterky toho vysílače (asi tam je 6V nebo 12V baterečka).

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#11 Příspěvek od frantajetel11 »

kejminator píše:...přijdu ke garáži, odemknu, vezmu za kliku, vejdu dovnitř a tlačítkem (vypínačem) do 10 vteřin vypnu celý obvod, aby zvonek nezazvonil..
Nebo to vyřešit jiným zámkem (jako u dveří s "koulí")...
přijdu ke garáži, odemknu, nevezmu za kliku, ale otevřu i vrchní západku klíčem, vejdu dovnitř a tlačítkem (vypínačem) do kolika vteřin chci vypnu celý obvod, aby zvonek nezazvonil. :lol:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Frantajetel - s tou "koulí" na vratech je právě ten problém, že nebude indikovat "vzetí za kliku" od blíž nespecifikovanýho nezvanýho hosta - jakejkoliv kofolopithecus, kterej uvidí na vratech kliku za ni totiž nejdřív zkusí vzít "jestli není odemčeno" - tím s pomocí upravenýho zámku a toho bezdrátovýho bonzáka sám sebe nabonzuje, že leze někam kde ho nikdo nechce. Když tam ale uvidí kouli, vezme rovnou pajcr a ty vrata vypáčí... Oni jsou hrooozně opatrný na zbytečnou práci a když by mohli v případě "přistižení na místě" tvrdit, že je tam na vratech klika a nebylo zamčeno, byl by to i pro případnej soud důkaz o tom, že nepřekonali žádný zabezpečení nebo překážku ve vstupu na místo - a to oni, i když jsou jinak naprosto vydlabaný jak necky z angreštový fošny, moooc dobře znají...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
delis
Příspěvky: 74
Registrován: 10 črc 2005, 02:00
Bydliště: Vyškov

#13 Příspěvek od delis »

Spíše to Frantajetel myslel tak, že se ve vratech použije zámek, u kterého se klíčem dá ovládat i střelka. Na vratech by byla klasická klika, ale majitel garáže bude vědět, že nesmí chytit na kliku, ale otáčet klíčem, napřed se zasune závora a následně i střelka. Tudíž garáž otevře aniž by pohyboval klikou.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#14 Příspěvek od frantajetel11 »

delis píše:Spíše to Frantajetel myslel tak, že se ve vratech použije zámek, u kterého se klíčem dá ovládat i střelka. Na vratech by byla klasická klika, ale majitel garáže bude vědět, že nesmí chytit na kliku, ale otáčet klíčem, napřed se zasune závora a následně i střelka. Tudíž garáž otevře aniž by pohyboval klikou.
JJ přesně tak, psal jsem "jako u dveří s koulí" - zapoměl jsem ještě napsat "ale s klikou" :wink:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“