JDM programator a PIC16F84A (vyřešeno)

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Francimore
Příspěvky: 12
Registrován: 23 črc 2013, 02:00

JDM programator a PIC16F84A (vyřešeno)

#1 Příspěvek od Francimore »

Dobrý den všem,
chtěl jsem se zeptat na názor někoho kdo se v tom pohybuje delší dobu protože proste googleni a hledáni už přestává stačit.

chtěl jsem začít od něčeho jednoduchého a na tom trošku stavět. Takže po par dnech googleni jsem si našel schematko podle kterého došlo k realizaci na nepájivé pole, zkoušel jsem i několik jiných variant ale tohle vypadá že funguje přes program ic-prog lze .hex soubor nahrát přečíst i smazat takže tu bych snad chybu nehledal.

problém nastává až když si chci ověřit funkčnost, v mplabu mi simulace říká že cca každou 1s se změní výstupní hodnota na pinu RB0-7

po připojení oscilatoru XT z datashetu napětí ze zdroje se čip tváří jako kdyby byl mrtvý.

schema obvodu je tak jednoduché že snad nestojí ani za malovani
čip, napajení 5.5V, 4Mhz krystal+ 2x keramicky kondenzator 33pF, modrá led dioda s ochranym odporem

chvíli jsem si myslel že mam moc velký ochrany odpor tak docházelo k jeho vyloučení nebo nahrazení spinaní tranzitoru pak jsem se snažil na daném pinu měřit i napětí bez úspěchu.

dost konstatování teď k otázce:
1) je chyba mezi židlí a klávesnicí a zvolil jsem špatný postup?
2) je možná příčina někde jinde?
3) zkusit postavit jiny programer a který?
http://svetelektro.com/clanky/pickit-2-313.html
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... t=pic16f84
http://pandatron.cz/?141&nejjednodussi_ ... ator_16f84

nejvice mi vrtá hlavou fakt že komunikace s pc a samotné programovaní je v pohodě .

Děkuji všem kteří se k tomu nějakým způsobem vyjádří. :arrow:

edit upraveny jednotky kondenzatoru uklep z uF na pF[/b]
Naposledy upravil(a) Francimore dne 23 črc 2013, 22:20, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Francimore píše:Dobrý den všem,
... 4Mhz krystal+ 2x keramicky kondenzator 33uF, ....
Nevěřím!

Máš čím vyzkoušet, jestli oscilátor opravdu "jede jako oscilátor"?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Jestli tam dáváš opravdu 33µF kondenzátory, tak zcela bezpečně zatlumíš jakékoliv kmity krystalu.
Měly by tam být 33pF.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Chlapi hoďte sem fotku 33µ keramických . :D A zkuste mu odpovědět raději na otázku .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Robia sa aj 100uF keramiky v SMD.

Uživatelský avatar
Francimore
Příspěvky: 12
Registrován: 23 črc 2013, 02:00

#6 Příspěvek od Francimore »

ano omlouvam se za svoji hloupost jsou to skutečně pF jedná se o uklep nutno možná doplnit že nejsem moc elektrotechnicky zběhlý... ale rád bych to napravil :!:

mam možnost osciloskopu a podívat se na ty hodiny jestli není problém tam. když mi někdo poradí jak. čistě teoreticky by mělo stačit po přivedeni napětí na chip změřit jestli jde napětí přes nožky oscilatoru? nebo tyto nožky potom připojit na osciloskop pro graficke znazornění?

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Standa33 »

Hm, no asi by to chtělo schéma a program. Může být chyba v nastavení pojistek(fuse). Napsal jsem na rychlo program pro blikání LED. Zkus ten *.hex nahrát do uProcesoru(případně můžeš zkusit změnit typ oscilátoru z HS na XT). Pokud to máš postavené na nepáj.poli, tak je ke krystalu připojená větší kapacita, než jaká by byla na "plošňáku".
Anoda LED připojená přes odpor(330R) na RB0, katoda na zem. Vývod MCLR přes odpor 1k na Vcc(5V).
Přílohy
Test.HEX
(227 bajtů) Staženo 59 x
Test.asm
(2.19 KiB) Staženo 63 x

Uživatelský avatar
Francimore
Příspěvky: 12
Registrován: 23 črc 2013, 02:00

#8 Příspěvek od Francimore »

Standa33 píše:Vývod MCLR přes odpor 1k na Vcc(5V).

moc děkuji za pomoc řešení bylo v citované větě. vůbec nevím k čemu ten pin slouží ale to už poví strejda google...
škoda že tu není karma system rad bych ti ji zvedl.

chtěl jsem se zeptat ještě ohledně toho jdm programeru bude fungovat i na jine uPC než 16f84 ....? mam namysli třeba 16f88 a tak dival jsem se že mají velice podobnou stavbu.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#9 Příspěvek od monterjirka »

MCLR je RESET, pokud je na úrovni L, procesor pracuje, pokud je na H, provede se resetování.

16F88 bych za 16F84 nedával, to je podobnější 16F628, umí pár věcí navíc, ale pro běžné použití by měl být zaměnitelný.

Najdi si na PANDATRON.CZ v sekci Články, Elektronické konstrukce, Mikropočítače seriál se školou základů PIC 16F84 a 16F628, pro začátečníka se tam najdou zajímavé rady...

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#10 Příspěvek od Standa33 »

monterjirka píše:MCLR je RESET, pokud je na úrovni L, procesor pracuje, pokud je na H, provede se resetování.
Přesně naopak :lol: , další funkce tohoto pinu je, že pokud se na pin připojí napětí cca 12V, přepne se procesor do režimu programování.

Uživatelský avatar
MiloPS3
Příspěvky: 259
Registrován: 07 srp 2010, 02:00

#11 Příspěvek od MiloPS3 »

pokud je na úrovni L, procesor pracuje, pokud je na H, provede se resetování.
presne na opak !
edit: pozde :)

Uživatelský avatar
Francimore
Příspěvky: 12
Registrován: 23 črc 2013, 02:00

#12 Příspěvek od Francimore »

děkuji všem za osvětlení uzavíram vlákno. jestli to nějak jde..

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“