Délka koax. kabelu pro určitou freq.

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
buddyns
Příspěvky: 588
Registrován: 05 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno [JN89GE]

Délka koax. kabelu pro určitou freq.

#1 Příspěvek od buddyns »

Někdy říká, že např pro CB pásmo je třeba délka koaxiálního kabelu (koex. zkrácení 0.66) násobky 1.62 metrů ...
Je důležité aby pro frekvence např 3.5 MHz , 120 MHz , 460 MHz jiné délky koax kabelů ?

Ptám se proto že mám na střechu vytažených 30 metrů RG213 a tam chci do budoucna udělat anténní přepínač pro antény laděny na 80m, CB, letecký pásmo a 70cm a nevím jestli je to vůbec možné v závislosti té délky.
Děkuji

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#2 Příspěvek od alles »

délku kabelu není potřeba řešit, těžko by jsi vypočítal kabel na násobky λ/4 pro všechny frekvence... hlavní je mít antény dobře přizpůsobeny (PSV tak třeba do 1,5 je pěkné), RG 213 je slušný kabel, neměl bych strach...

Uživatelský avatar
buddyns
Příspěvky: 588
Registrován: 05 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno [JN89GE]

#3 Příspěvek od buddyns »

Už mám objednaný SWR tak to budu ladit, dík za odpověď :wink:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

buddyns píše:Někdy říká, že např pro CB pásmo je třeba délka koaxiálního kabelu (koex. zkrácení 0.66) násobky 1.62 metrů ...
Je důležité aby pro frekvence např 3.5 MHz , 120 MHz , 460 MHz jiné délky koax kabelů ?
. . . ne !

za předpokladu, že zařízení, kabel i anténa mají stejnou impedanci.
tzn. anténa je dobře přispůsobena a naladěna
a pozor, přispůsobení(PSV, SWR) a naladění(rezonance) jsou dvě velmi odlišné věci !

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Násobky λ/2 se používají v případě, že koax má jinou impedanci než anténa a stanice - ovšem použitelné je to pouze pro jediný kmitočet.

U CB se to používá k alchymii, u profi techniky se tím dá dálkově měřit stav antén, jestli náhodou někde něco neupadlo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#6 Příspěvek od jirkati »

Před časem vyšla v AR celá serie článků o přizpůsobení antén a vlivech impedancí kabelů a mnoho dalších informací k tomuto tématu. Při délce kabelu 30 m je už docela zbytečné se nějakými násobky zabývat. A čím bude kabel "horší" tím lepší výsledky se u vysílače naměří. Takže jediné skutečné přizpůsobení má význam jen přímo u antény a pak na délce kabelu nezáleží.
Mám přímo na svorkách drátové antény 2 x 19,6 m profi přizpůsobovací dálkově ovládaný systém. Při měření na jeho vstupu lze na am. pásmech 3,5 až 28 MHz nastavit SWR na 1 : 1,5, při měření na začátku 26 m kabelu RG 213 u vysílače to pak ukazuje až 1 : 1,1, což je vlastně technický nesmysl.
Před pár léty, kdy bylo aktuální CB, jsme s kolegy také zkoušeli různou alchymii s "laděním" antén i kabelů, i s různými dolaďovacími pahýli z otevřených i zkratovaných koaxů s různými impedancemi. Bohužel, profi měřič pole nám vždycky ukázal, jak nás vlastní uši klamou.

Uživatelský avatar
buddyns
Příspěvky: 588
Registrován: 05 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno [JN89GE]

#7 Příspěvek od buddyns »

Tady zase píšou, že kabel na CB má mít sudé násobky 3.639036942 , pro mě by to teda bylo těch 29.11 metrů jinak to bude mýt na prd SWR při vyšších/nižších kanálech...

Udělal bych to ale co zase s těma dalšíma anténama GP 1/4 na letecký, FD4 na 80-10m, Yagina na 70 cm ??
Kompromis se nenajde, tak tam nechám těch 30 metrů a budu upravovat antény ....

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

buddyns píše:tak tam nechám těch 30 metrů a budu upravovat antény ....
. . . tohle je jediné správné řešení !

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nejhorší je sbírat (někdy podivná) moudra na netu bez znalosti základů.

Pokud má stanice, koax i anténa stejnou impedanci (třeba 50ohm), délka koaxu má vliv jen na útlum. Pokud má koax 75ohm, dá se použít, třeba v pásmu 70cm může vliv nepřizpůsobení lepšího 75ohm koaxu být méně citelný než útlum horšího 50ohm koaxu a pokud se použije elektrická délka v násobku λ/2, nedojde dokonce ani k ovlivnění SWR jinou impedancí koaxu. V tom případě se dá místo antény zatěžovací odpor a najde se vhodná délka. Teprve potom se popřípadě dolaďuje anténa.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
buddyns
Příspěvky: 588
Registrován: 05 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno [JN89GE]

#10 Příspěvek od buddyns »

Teďka trošku OT.
Dá se teoreticky na frekvenci 466MHz použít 75 ohmová anténa co bývala za bolševika a ještě do nedávna na TV analog ??
Stanička by měla 50ohm ...
To se tam upraví balun ne ?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na příjem je to jedno. Na vysílání je to obecně problém, jak to začneš ladit nějakým transformačním vedením, začne to šilhat.

Jestli ale myslíš 446Mhz, tak na vysílání musíš tu anténu mechanicky upravit, jinak to nepřizpůsobíš.

P.S. Tady máš můj "smeták" z TV antény : http://www.hq-elektronic.eu/ant70cm.html . Vede k němu cca 15m obyč. 75ohm TV "vzduchovýho" koaxu a s borcem s PMR jsme si popovídali na 55km (byl na Pálavě na kopci). Já jsem měl upravenej NMT Nokia.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
buddyns
Příspěvky: 588
Registrován: 05 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno [JN89GE]

#12 Příspěvek od buddyns »

Příjem IZS a policie Brno :D

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »

ideální anténa na příjem v širokém pásmu kmitočtů je asi tento LogPer, ale má hroznou cenu . . .

pokud bys preferoval pouze kmitočty kolem 450MHz,
určitě bude stačit i něco takového . . . a je to do tří stovek . . .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ty převaděče kolem 466Mhz jsou slyšet i na mokrej špagát. Ale není tam taková legrace, jako bývala na NMT.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#15 Příspěvek od Artaban001 »

Buddyns..ty měšťáky jsem poslouchával na prutovou anténku, která byla součástí přehleďáku.. Na těchto frekvencích řeší pěšáci většinou botičky za špatný parkování. Zábavnější byl dopravní podnik..

Odpovědět

Zpět na „Teorie“