menič 48VDC/230VAC

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

menič 48VDC/230VAC

#1 Příspěvek od mihal »

Ahoj,
vlastním elektrocentrálu s dynamom 48V/15A. Dostala sa ku mne za cenu železa, tak som neváhal. Je to robustná vojenská konštrukcia, motor 2takt 50ccm, vrčí, dymí, všetko ako má byť. V poslednom čase by sa hodila na pohon el.náradia v mieste bez elektrifikácie, karboška, vŕtačka a pod. Altík na 230V k nej nemám. Napadlo ma postaviť nf menič s trafom, nejaké z UPS by sa našlo, ale to má primár tak 20V, zapájať dve trafa do série a ich sekundáre paralelne je blbosť. Preto mám dotaz, môžem znížiť budením dynama napätie zo 48 na cca 25V? Tým by som využil aspoň polovicu výkonu. Ako by ste toto riešili?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

UPS APC 2200VA a výše používají 48V systém....
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od rezis »

Ještě mě napadá - má to výkon 720VA to se na nic nehodí ....
Při polovině kterou chceš je to 360VA.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#4 Příspěvek od Radim »

Pokud to funguje spolehlivě, případně pokud si to troufáš sám vyčistit a seřídit, aby to spolehlivé bylo, dá se to docela použít.
Třeba jako zálohu pro mrazničky a ledničky při delším výpadku poudu třeba za povodní. Nebo v zimě, pokud se musí topit i za výpadku proudu, dnešní kotle bez elektřiny obvykle netopí.
Pokud chceš využít maximální výkony k 720 wattům pro nějaké lehčí nářadí, budeš asi muset řešit problém se skoky odběru při zapnutí a vypnutí. U normálních centrál se právě kvůli tomu doporučuje mít centrálu aspoň o dvakrát vyšším výkonu než je spotřebič, protože při zapnutí se propadne napětí a otáčky a při vypnutí naopak odlehčený měnič prudce zvýší otáčky i napětí ( a odvaří zvýšeným napětím elektroniku, pokud tam někde je)
Vojenský bazmek by taky šel krátkodobě i o dost přetížit.
Co se týká měničů z 48 voltů na 220 na napájení sítě z baterií, nejsou moc obvyklé, ale dělají se. Případně by se mohlo zabrousit do fotovoltaiky, protože 48 voltů a 5 až 10 ampér bývají výstupní parametry běžného FV panelu i napětí akumulátorů pro ostrovní provoz, tudíž bude v sortimentu těchto firem i měnič na 220 volt střídavých.
Ale od Fv firem to bude asi dost drahé.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ať neotevírám nový vlákno - nemáte někdo schema měniče 48V/cca 3kW ? Ti fotovoltaici nedají a nedají pokoj... :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“