"Policejní blikač" s 2x 555 CMOS na kolo

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
djgladiator
Příspěvky: 17
Registrován: 10 dub 2012, 02:00

"Policejní blikač" s 2x 555 CMOS na kolo

#1 Příspěvek od djgladiator »

Ahoj / Dobrý den,

chtěl bych Vás požádat o radu, neboť začínám být bezradný.

Potřeboval bych blikač s podobným schématem jako je zde: http://danyk.cz/polic.html, ale potřeboval bych ho navrhout tak, aby pracoval při napětí 4,5 - 5 V, protože bych ho rád vozil na kole. Vyzkoušel jsem výše uvedené zapojení s tou modifikací, že jsem nahradil standardní 555 za CMOS 555 (TS555IN), ale stalo se mi to, že bliká jen jedna strana a druhá jen svítí nebo jednou pohasne (jako by na té druhé straně bylo strašně pomalé blikání).

Mohli byste mi poradit?

Děkuji.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

To se tady tento měsíc už řešilo.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=
Zkus pro začátek jenom jednu sériovou větev, místo dvou paralelních, anebo dokonce jen jednu LED v každém směru.
Naposledy upravil(a) serviceman dne 20 srp 2013, 13:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
djgladiator
Příspěvky: 17
Registrován: 10 dub 2012, 02:00

#3 Příspěvek od djgladiator »

Ne, to jsem nebyl já, to bych si nedovolil ptát se na jednu otázku vícekrát. Potřebuji to dané zapojení modifikovat tak, aby nebylo třeba napětí 12V, ani 9V, ale abych to mohl napájet 4,5V - 5V

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Habesan »

Přesto by bylo vhodnější navázat tam.
Pět voltů ti nemusí stačit na víc LEDek v sérii, tím spíš modrých.
Možná by bylo lepší dát tam obyčejnou usměrňovačku, a LED rozsvěcet tranzistory v zapojení se společným emitorem proti zemi.

Těch 200mA je taky hovadina...
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
djgladiator
Příspěvky: 17
Registrován: 10 dub 2012, 02:00

#5 Příspěvek od djgladiator »

LED nebudou v sérii, ale budou paralelně.
4 bílé supersvítivé LED (odběr má každá 20mA) na každé straně.

Netrvám na těch 555, ale přišly mi vhodné.
Potřeboval bych docílit přesně ten světelný efekt, který demonstruje DANYK, tedy aby to byly rychlé záblesky, aby to kolo bylo vidět. Šlo by to docílit těmi tranzistory se společným emitorem?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Na rovinu - cyklistu, kterej mi z protisměru na silnici nabliká takovýmhle strobáčem do očí bych nejradši seřezal jak žito. V reálu jim to oplácím rozsvícením plnejch dálkovejch - protože MNĚ TAKOVEJ BLIKAČ V PROTISMĚRU VYSLOVENĚ VADÍ.

Místo aby používali rozptylnou fresnelovu čočku a nebo nějakej lehce matnej kryt, naperou tyhle úzce směrový LEDky každýmu kdo jede proti nim hezky do xichtu a člověče co jedeš proti mě, klidně se poser. Svítivost 50 000mcd a více na 1 LEDku, on jich tam má 5, 8 a klidně i víc - a místo aby s nima mířil dolů k silnici, tak jima šajnuje naprosto bezostyšně každýmu do čumění.

Co takovejhle strobáč dokáže udělat s vnímáním řidiče, když mu ve ztemnělý ulici takovej takycyklista vyjede spoza rohu a s frekvencí 3-5Hz tímhle sráčem bliká před sebe, to je lahůdka kterou bych s chutí dotyčnýmu vracel pěstí zpátky do chřtánu.

A zákonodárci mlčí, prdlament se radši bude dohadovat o nesmrtelnosti chrousta, místo aby operativně a stručně reagoval i na takovejhle technickej vývoj - ani PaChové na podobný excesy nereagujou, i když by naprosto oprávněně mohli zasáhnout, protože takovýhle "takyosvětlení" svojí svítivostí a směrovostí doslova ohrožuje bezpečnost provozu oslněním těch, kdo jdou/jedou proti takovýmuhle "světlovozovi"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#7 Příspěvek od Rostav »

EKKARe mám stejné mínění jako ty. Tady je příležitost aspoň jednomu dát najevo nesouhlas a rozmluvit to blikátko. Snad změní svůj postoj k řidičům a mozná tím i zachrání někomu život.

Uživatelský avatar
djgladiator
Příspěvky: 17
Registrován: 10 dub 2012, 02:00

#8 Příspěvek od djgladiator »

Dobrý den,

omlouvám se pane EKKARe, nechci Vás urazit, ale nemohu nereagovat na Váš příspěvek.

1) Nebylo vůbec řečeno, jaké LED chci použít (jaký vyzařovací úhel ani jaká svítivost) a také nebylo řečeno, zda bude použita nějaká rozptylová čočka, či ne (osobně mám v plánu čočky schválené pro provoz na pozemních komunikacích)

2) Jak mě můžete automaticky obviňovat z nesprávného nastavení svítidel tak, aby byli oslňováni ostatní účastníci provozu?

3) Jel jste vůbec někdy na kole?

4) Pokud náhodou ano, kolikrát se vám stalo, že Vás nějaká k*etén vyjíždějící z vedlejší ulice neviděl a sundal Vás i s kolem?

5) Co Vás vede k tomu, že se chováte jako pomstychtivý sadistický šílenec? (viz. "bych nejradši seřezal jak žito." nebo "V reálu jim to oplácím rozsvícením plnejch dálkovejch" nebo "bych s chutí dotyčnýmu vracel pěstí zpátky do chřtánu")

Závěrem:
Opravdu nechápu Váš postoj. Na kole opravdu není možné vozit tak silnou baterii, abych mohl mít potkávací světla 2x55W + 2x100W na "blikání dálkovýma" a aby ta baterie vydržela na 14-ti denní dovolenou na kolech. Proto je nutné hledat nějakou alternativu k tomu, aby byl cyklista vidět, protože se stává dnes a denně, že lidi za volantem prostě nekoukají a ničí kola, mrzačí/zabíjejí cyklisty.

Chtěl jsem Vás pouze jako odborníky požádat o radu se zapojením, ale teď bych Vás také rád požádal o to, abyste se nad svými výroky zamyslel...



PS.: Denně jezdím autem a na kole jezdím někdy večer v týdnu a o víkendu, aby se tu nestrhla nějaká lavina o tom, že si mám místo kola raději koupit auto.

Pokud mi bude někdo ochotný poradit se zapojením, budu mu nesmírně vděčný.

DĚKUJI.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Postav si normální blikač s jednou CMOS 555, nastav mu periodu blikání 1s, dej tam spínací tranzistor MOSFET s trojicí bílejch LED pod rozptylným sklem a můžeš mít LUXUSNÍ upozorňovadlo na kolo. Ale vynech stroboskopický blikání s frekvencí vyšší jak 1Hz, protože za to tě spíš opravdu někdo sestřelí.
O moje ježdění na kole neměj péči, já si coby současně řidič na rozdíl od jinejch uvědomuju, co znamená na silnici BÝT VIDĚN - a jak to zařídit, aniž bych ohrožoval další nesmyslným a pitomým oslňujícím blikačem...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

djgladiator píše:Ahoj / ..ale stalo se mi to, že bliká jen jedna strana a druhá jen svítí nebo jednou pohasne (jako by na té druhé straně bylo strašně pomalé blikání).
Tak asi musíš změnit hodnoty R2/C2 nebo R3/C3 na správné straně, aby se pomalé blikání zrychlilo (nebo zpomalilo, podle potřeby). Musíš trochu laborovat s jejich hodnotami.

IO1 (v Danykově schématu) musí měnit výstupní stav (blikat) asi 10x pomaleji než IO2.
Tak vyzkoušej jen funkci IO1. Odpoj pravý konec R1 od IO2 a zapoj ho na zem. Bude blikat jen polovina diod. Nastav zkusmo hodnoty RC aby blikání vyhovovalo - musí blikat polovina diod se střídou asi 1:1 (světlo:tma) . To musí fungovat.

A naopak zkus zapojit na zem levou stranu ledek(odpoj je od IO1) a připoj zpět R1 na vývod č.3/IO2. Musejí blikat druhé diody asi 10x rychleji.

Pokud to bude správně blikat s uzemněním jedné strany a špatně blikat se zapojením podle schématu, je "chyba" ve výstupním napětí IO 555 a musely by se přidat další součástky.

Ale zatím to zkus otestovat podle pokynů.


Pan EKKAR má někdy své dny (ale ne často, jen od pondělka do neděle). Je to takový folklór - nenech se tím zneklidňovat. Jinak je to dobrák.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Habesan »

Taky bych ho sejmul...
Hlavně kdyby jeli dva vedle sebe.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Chabra
Příspěvky: 44
Registrován: 08 pro 2004, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Chabra »

Klobouk dolů před tvou drsnou povahou Habesane.... :roll: :roll:

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Habesan »

Děkuji.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Akiro
Příspěvky: 7
Registrován: 11 črc 2012, 02:00

#14 Příspěvek od Akiro »

Habesan píše:Taky bych ho sejmul...
Hlavně kdyby jeli dva vedle sebe.
Ses jen ignorant nic jinyho nikdo ti k tomu právo nedava.Kdyz si to doma postavi nikdy te to neoslni jen tu blbe kecate

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#15 Příspěvek od MetalGod »

Blikátka, zejména ty vepředu, jsou na hovno. Řidiče motorových vozidel takováhle pojízdná diskotéka dráždí, a jak psal Ekkar, mnohdy i oslňuje, a v noci kolista nemůže pořádně vidět na cestu. Prostě vepředu to má svítit, byť třeba jen zdánlivě, má to svítit na silnici, ne kolemj(e)doucím do ksichtu. A když už blikat, tak frekvencí kolem 50Hz- lidský oko to ještě jako blikání vnímá, takže kolista je vidět víc, než když světlo jenom svítí, ale nikoho to dráždit nebude, navíc bude jeho poloha snadno lokalizovatelná řidičem v autě, než kdyby to blikalo frekvencí 1Hz (při 36km/h a střídě 1:1 je vidět 5m, ale dalších 5m vidět není; při 50Hz to bude 10cm+10cm), no a kolista uvidí na cestu.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Poradna“