Zapojení vypínače Shneider 6+6

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Gerchan
Příspěvky: 8
Registrován: 29 srp 2013, 02:00

Zapojení vypínače Shneider 6+6

#1 Příspěvek od Gerchan »

Zdravím. Postavil jsem dům a elektrikář, který dělal rozvody byl absolutní idiot a ještě nám zapojil 1 vypínač špatně, takže když jsem zapojil světlo a cvaknul, vyhořel. Světlo jsem zapojil správně, tohle bylo zrovna poslední, všechny mám zapojené dobře a svítí, ale jak na potvoru, poslední se nepovedlo. Takže k věci: ze zdi mi trčí 2x černý, 2x šedý a 2x hnědý drát. Hnědý jsem se domyslel, že je po proudem, protože když jsem zapojoval světla tak hnědý mě kopl, jenže u světel jsem měl modrý nulák a zelený zem. U vypínače mám místo zeleného a modrého šedý a černý. Je nějaká norma, která určuje co je co? Nebo si to každý elektrikář zapojí jak chce? Jinak vypínač má ovládat jedno světlo v předsíni a druhé a chodbě a jen tím jedním vypínačem se dají ty světla vypnout, tzn. žádné vypínače naproti. Teď ale, který drát kam strčím? Ve zdi je mám rozdělené, takže asi vím, která trojice drátů vede ke kterému světlu. Prosím, poraďte. Děkuji.

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Hnědý, šedý a černý jsou L1, L2, L3. Jak to zapojil tvůj elektrikář, to ví jen on. Ale- podle toho, co píšeš:
Hnědý jsem se domyslel, že je po proudem, protože když jsem zapojoval světla tak hnědý mě kopl
bych si našel nového slušného elektrikáře.

Možná se pak ještě dočkáš pár let života
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Gerchan
Příspěvky: 8
Registrován: 29 srp 2013, 02:00

#3 Příspěvek od Gerchan »

Nene, já nahodil jistič a zkoušel, který drát je pod proudem, při vypnutém jističi to nekopalo. Ale pořád nevím, kam který drát zapojím. Těch dírek je tam moc. Do jakých dírek strčím dráty vedoucí z jednoho světla a dráty vedoucí ze světla druhého?

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#4 Příspěvek od medulin »

Jestli je to vypínač 6+6 tak ten se zapojuje takto:
http://usporyvm.sweb.cz/pomucky/schemat ... 3%AD%206+6

Uživatelský avatar
jura
Příspěvky: 13
Registrován: 28 říj 2012, 02:00

#5 Příspěvek od jura »

Dobrý den.
Podle mne, jestli je hnědá přívodní fáze a v okruhu není krabice jde šedá a černá do dalšího vypínače č.6 (podle schéma v předešlém příspěvku). A z toho druhého vypínače jde na světlo. Nejlépe si všechno probrnknout a popsat.

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#6 Příspěvek od vasilceral »

Sežen v okolí dobrého a on si poradí. Já když jsem podnikal, tak jsem krabičky zapojoval až při ukončování.Každý z nás má jinou metódu a tak jsem se chránil před neplatiči. Hrubou jsem uďál na zálohu a kompletaci při platbě před započetím instalace rozvaděče, zásuvek a vypínačů.Toto mě chránilo před soudy s neplatiči. Ono zapojení není pro laika když neví co s tím autor hrubé zamyšlel. Dej vědět jak jsi dopadl.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

Vyzerá to na 6+6, ale ...
Jinak vypínač má ovládat jedno světlo v předsíni a druhé a chodbě a jen tím jedním vypínačem se dají ty světla vypnout, tzn. žádné vypínače naproti.
to by sa museli ešte v chodbe a predsieni nachádzať aj druhé dva spínače 6-kové...
Takže rada je ťažká.

Uživatelský avatar
Gerchan
Příspěvky: 8
Registrován: 29 srp 2013, 02:00

#8 Příspěvek od Gerchan »

Aha, takže je možné, že je vypínač špatný (myslím tím je třeba jiný typ)? Protože to nikde není propojené, 3 dráty jsou v jedné té gumové chráničce a 3 dráty ve druhé, jestli víte jak to myslím. Ale to si zas myslím, že není možné, protože ještě předtím, než elektrikář udělal revizi, tak jsme všechna světla odzkoušeli a svítilo to. S vypínačem se potom nic nedělalo a po zapojení samotného světla, při cvaknutí vypínače shořel. Dneska jsem ještě vymontoval z toho světla objímky a zkusil je jinde a fungují. Zapojeno jsem to měl správně. Už fakt nevím, co dělat. Jinak co přesně znamená to označení 6+6?

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#9 Příspěvek od Sandal »

Gerchan píše:jenže u světel jsem měl modrý nulák a zelený zem. U vypínače mám místo zeleného a modrého šedý a černý.
To je v pořádku.Z krabice do svítidla patří 3C a z krabice do vypínače jde 3A.Zem a nula se spojí v krabici a pokračují do rozvaděče.Ostatní k vypínači.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Gerchan
Příspěvky: 8
Registrován: 29 srp 2013, 02:00

#10 Příspěvek od Gerchan »

Krabice nemáme, jen rozvaděč, takže dráty nám vedou zdí přímo z rozvaděče do zásuvek, světel a vypínačů. Zkusím s tím ještě nějak polaborovat, ale nezapojoval sem to náhodně, jeden takový vypínač ještě máme, tak jsem to zapojil podle něj, ale stejně mi to vyhodilo i hlavní jistič až v garáži, chránič taky spadl.

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#11 Příspěvek od Rostav »

Pokud není známo,odkud který vodič vede tak to bude stále jen pokus omyl. Mnozí elektrikáři si s barevným značením vodičů nelámou hlavu.
Pod omítkou to neni vidět a po letech si můžeme říct kterej trouba to dělal. Pokud není nákres jak to bylo myšleno, tak nezbývá než měřit a zapojení si nakreslit a až potom zapojovat vypínače.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Sandal má pravdu - do vypínačů a přepínačů se vedou kabely se značením A (hnědá-černá-šedá), případně, pokud je okruh světla smyčkovaný skrz krabici vypínače či přepínače, pak zadem bude procházet ještě kabel 3C, přičemž modrý a žlutozelený procházejí od rozvaděče ke svítidlu, jen hnědý je přerušený a vede přes vypínač nebo dva tři přepínače.

Ty to budeš mít zapojené nejspíš takto, ale dvakrát, jen místo podle obrázku levého přepínače máš v jedné krabici 6+6 a ty vývody ke svítidlům (dvě pravé krabice s přívodem a vývodem) každý jinde.
Že to tak jde, mě nenapadlo, proto tvoje zapojení v tomto tématu nakreslené není.

Uživatelský avatar
Gerchan
Příspěvky: 8
Registrován: 29 srp 2013, 02:00

#13 Příspěvek od Gerchan »

Aha, to by odpovídalo, ve světlech jsem viděl fakt jen žluté a modré + hnědý, ve vypínačích mám šedý, černý a hnědý. Jo a ještě jsem měl v tom vypínači na obrázku který jsem přidal, černý krátký drát, který propojoval 2 protější dírky označeny L, tzn. ty prostřední, nevím ale proč. Můžete mi prosím někdo tedy vepsat do obrázku toho vypínače, kam který drát mám dát? Asi zřejmě nebude jedno, do které dírky dám ten drátek, když jsou u každého označení 2.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Nwm , jak ten tvůj elektrikář , ale doslechl jsem se , že rozvod ostré fáze jde přes šedý (asi jako kolík nahoru ) a hnědý s černým slouží k přepínání-vypínání .
Pokud víš , které vždy dva dráty spolu do jednoho kabelu patří , tak to nebude problém . Ty musíš hlavně zjistit , nebo sem alespoň přesně napsat , kolik vypínačů-přepínačů je v cestě a do kterého přichází napájecí fáze . Pak se dá namalovat schema . No ale když k tomu přijde elektrikář , tak by mělo být v minutách hotovo . :D Vymontuje spínače , vytahá dráty , udělá pomocné šlusy , změří a zapojí .

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#15 Příspěvek od ZVUK2000 »

Gerchan píše: když jsem zapojil světlo a cvaknul, vyhořel.

Vybavil přitom i jistič?

Jinak vypínač má ovládat jedno světlo v předsíni a druhé a chodbě a jen tím jedním vypínačem se dají ty světla vypnout, tzn. žádné vypínače naproti.

Opravdu?

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“