Dvoucívkové trafo

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

Dvoucívkové trafo

#1 Příspěvek od varok »

Dobrý večer, mám doma trafo větších rozměrů, výkon kolem 500VA. Je na napětí 230V/24V a proud kolem 20A. Už jsem se tady kdysy ptal, ale raději se zeptám ještě jednou. Je to na plechách asi UI, tedy dvoucívkové provedení. Primární vinutí je na každé cívce půl a jsou spojeny sériově. Sekundární jsou navinuty na každé cívce celých 24V, ale asi kvůli rozměrům jen zhruba polovičním průřezem drátu a pak jsou cívky spojeny paralelně. Tedy jedna cívka zhruba 24V 10A. Kvůli rozměrům bych to potřeboval asi převinout, ale nejsem si jistý. V tomto uspořádání bych mohl použít jen 4 diodové zapojení usměrňovače, tzv. můstkové. To bych ale musel použít hodně chladičů větších rozměrů, tím pádem by musela být velká bedýnka. Jestliže bych chtěl použít zapojení dvoucestného usměrňovače ale jen s dvěmi diodami, mohl bych použít jen jeden společný chladič, tak po rozpojení dvou vinutí na sekundáru bych mohl odebírat proud jen 10A? Zapojeno by to mělo být tak, že začátek první cívky zapojím na diodu, konec první cívky spojit se začátkem druhé cívky, to by byla společná zem a konec druhé cívky opět na diodu? Je to tak správně? Děkuji

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Každá z těch cívek bude v tomto zapojení pracovat jen půl periody, takže ji můžeš zatížit více než 10A.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od varok »

Aha, tak to je super. Sice by mi stačilo i těch 10A, ale nějaká rezerva se neztratí. Moc děkuji za radu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Zase to zbytečně matláš . Dej tam tohle http://www.hadex.cz/a801-b250c35000-dio ... -kbpc3506/ je to izolované a můžeš to přišroubovat kam ti libo a nech trafo trafem .

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od varok »

Ony se vyrábí můstky v tom plastovém pouzdru i na tak velké proudy? 8O
To jsem nevěděl. Četl jsem jenom, že jak jsou ty černé s drátovými vývody na jedné straně, vyrábí se myslím jen to 8A, tak se hrozně přehřívají i při už né jmenovytém proudu. Tedy třeba můstek 8A se už hodně hřeje od nějakých 5A, ale nevím co je na tom pravdy. Do hadexu občas jezdím, tak se zkusím zeptat. Děkuji

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ona ta díra uprostřed předpokládá, že to přišroubuješ na chladič.

Ale schottky je schottky, topí to méně, jen je to dražší.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od varok »

Ten chladič samozřejmě, dostatečně velký. Koupil jsem právě za pěknou cenu diody kovové, ty co se šroubují přímo na chladič typ KYS 30-40, to by měly být Schottkyho diody. To jsem četl v AR, že jsou lepší než klasické diody, tak jsem je chtěl použít, ale jedině dvě. Tolik místa, abych dal minimálně 3 zvlášť chladiče nemám. Tak jsem se ptal na to zapojení trafa. Ale kdyby šlo odebírat z toho trafa i při zapojení cívek zvlášť a dvou diodovém usměrňovači chvilkově i víe než 10A, to by mi stačilo.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dneska koupíš dvojitou schottky, třeba MBR4045PT 45V; 40A; za pár desítek korun a měla by stačit jedna (dvojitá), pokud to vinutí jde rozdělit a vyvést se společným středem.

Ty MBR jsou docela odolný, měly by přežít i tvrdej zkrat, pokud to bude rozumně jištěný. U těch KYS bych to raději nezkoušel.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od varok »

Proti zkratu to nějak pojistím. Na tohle si dávám velký pozor, protože se mi už párkrát stalo, že i když má nějaká např. nabíječka napsáno, že je odolná vůči zkratu, je to jen pár písmenek na papíře a skutečnost je někde jinde.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Ono to bude zase trochu jinak , existují totiž dva termíny - zkratová odolnost a trvalá zkratová odolnost . Nastuduj si to .

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od varok »

Vím že jsou dva druhy, ale který je který nevím. Jeden je, že se třeba při náhodné škrtnutí obou svorek výstupu tedy + a - např. nabíječka vypne a musí se znovu zapnout bez zkratu. Pak je druhý typ, který při zkratu omezí proud na minimum, který i při delším zkratu na výstupu nabíječce neublíži, dokud se neodstraní příčina zkratu.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#12 Příspěvek od gepard »

Zdárec,
jak ti již bylo řečeno výše - nekomplikuj si život. Trafo nech tak jak je, nic s ním nedělej. Přišroubuj na chladič tu kovovou kostku - usměrňovač (dal bych tam rovnou 50A - pár kaček navíc) a propojil to silnějším vodičem a spoje zaizoloval smršťovačkou (na ten usm. možno použít i fastony). Pokud budeš z trafa tahat max. až 10A, tak bude mít rezervu a bude si "chrochtat". Tu diodu, či diody si uschovej na něco jiného.
Obrázek
-- Gepard --

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od varok »

Dobře, použiji tedy ten usměrňovač komplet v kostce. Bude mi stačit i ten 35A, který dával pan BOBOBO. A jak velký filtrační kondík bych měl prosím zhruba použít? V AR a pod. jsem četl, že na 1A by mělo být zhruba 4700mikroF a nevím jestli se to pak má vynásobit proudem, což by asi byla blbost, ne? Doma mám nějaké starší 5000mikroF, tak bych dal třeba dva paralelně. Bude to stačit?
Potřebuji to totiž do garáže na bufíka. Měl jsem trafo 24V 8A, ale i když je na bufíku napsáno 4,5A, tak při žhavení si papnehodně přes 8A, možná i něco málo přes 10A. A i když bylo trafo ještě poctivé komunistické velké na EI plechách, tak se při delším provozu dost hřálo, tak jsem si sehnal silnější a kdyžtak to budu používat i na něco jiného.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Nejdříve bych to zkusil bez kondu . Teprve kdyby to zlobilo , tak dej , co najdeš , ale na 50V a více . Dej třeba 5x 5G postupně přidej , jestli je máš , jestli ne pošli mi adres do SZ , já ti jich 5 daruju . Ale nejdříve bez nich .

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#15 Příspěvek od Radim »

Záleží na co zdroj používáš. Na něco, třeba to žhavení, není vyhlazovací kondenzátor vůbec potřeba, na něco, třeba pohon dynama, nabíjení aku stačí , když tam je stejnosměrné napětí a střídavá složka má jednotky voltů a na něco , třeba na audio zesilovač nebo na stejnosměrný elektronicky komutovaný elektromotor na elektrické kolo atd , může být potřeba to vyhladit ještě víc.
U toho usměrňovače v kostce si dej při větších proudech pozor na zahřívání, udávané maximální proudy jsou obvykle možné pouze v krátkodobém impulzním provozu, třeba při pár vteřinovém zkratu , ale dlouhodobě ne.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“