øazení diod

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Power156@seznam.cz

øazení diod

#1 Příspěvek od Power156@seznam.cz »

chci se zeptat ja seøadit diody když mam 3A a potøebuji aby jima prochazelo 12A, par nebo seriove, a muzu pouzit 6A a 2x 3A ???? a nakolik stupni se tak mohou ohøívat??? prosim moc o radu rady na mejla pls

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Nevím k čemu to bude sloužit ale já bych koupil jednu diodu na 20A a mám to vyřešený i s rezervou. To co se chystáš dělat nepůjde kvůli rozdílným úbytkům v propustném směru.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Mourek »

Samozřejmě jde o paralelní spojení, když už se to kdysi dělalo dával se do serie s každou diodou odpůrek aby se ty proudy rozdělily. Nedělej to , jedna bude přetížená kup si diodu.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Teoreticky by to paralelní zapojení šlo, ale v praxi už to nepůjde a to z jediného důvodu:
každá má trochu jiný úbytek. To potom znamená, že dioda s nejmenším úbytkem dostane docela čouda, protože jí logicky poteče největší proud a naopak, dioda s největším úbytkem ze všech v zapojení si prakticky ani neškrtne. Z toho plyne jediný závěr: jak už napsal Mi-Ro- kup si jinou a bude-li třeba, tak nezapomeň na chlazení (s takovými diodami bych nelezl nad 100°C, i když některé snesou daleko víc).
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

213.29.14.3

#5 Příspěvek od 213.29.14.3 »

metalgod píše:Teoreticky by to paralelní zapojení šlo, ale v praxi už to nepùjde a to z jediného dùvodu:
každá má trochu jiný úbytek. To potom znamená, že dioda s nejmenším úbytkem dostane docela èouda, protože jí logicky poteèe nejvìtší proud a naopak, dioda s nejvìtším úbytkem ze všech v zapojení si prakticky ani neškrtne. Z toho plyne jediný závìr: jak už napsal Mi-Ro- kup si jinou a bude-li tøeba, tak nezapomeò na chlazení (s takovými diodami bych nelezl nad 100°C, i když nìkteré snesou daleko víc).

Jyk chladit cim???pls radu

power156

#6 Příspěvek od power156 »

metalgod píše:Teoreticky by to paralelní zapojení šlo, ale v praxi už to nepùjde a to z jediného dùvodu:
každá má trochu jiný úbytek. To potom znamená, že dioda s nejmenším úbytkem dostane docela èouda, protože jí logicky poteèe nejvìtší proud a naopak, dioda s nejvìtším úbytkem ze všech v zapojení si prakticky ani neškrtne. Z toho plyne jediný závìr: jak už napsal Mi-Ro- kup si jinou a bude-li tøeba, tak nezapomeò na chlazení (s takovými diodami bych nelezl nad 100°C, i když nìkteré snesou daleko víc).

Jyk chladit cim???pls radu

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Prouděním vzduchu, sáláním nebo chladičem podle toho, co daná soudružka dioda vyžaduje. Taky lze ponorem do chladiva, odparem chladiva nebo vedením tepla.

power156

#8 Příspěvek od power156 »

Sendyx píše:Proudìním vzduchu, sáláním nebo chladièem podle toho, co daná soudružka dioda vyžaduje. Taky lze ponorem do chladiva, odparem chladiva nebo vedením tepla.
pro mne bude asi nejlepe vyhovovat proudeni vzduchu, co se stane s diodou kdyz se prehreje?? prorazi se , a funguje dal ale propousti v oboch smerech ze???

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

12 A není žádná tragédie, to se dá v praxi dobře uchladit páskem plechu nebo Al kostkou, obzvlášť při využití odvodu tepla konstrukcí krabice atd. Záleží samozřejmě na typu diody, provozním napětí, charakteru zátěže atd. Jestli potřebuješ malý úbytek=malou tepelnou ztrátu, pro nízké napětí jsou výhodné Schottky nebo MOSFET zapojený jako dioda. Pro seriózní návrh by to chtělo pro zvolený typ diody najít v technických údajích tepelný odpor pouzdra a spočítat velikost chladiče vzhledem k požadovanému faktoru spolehlivosti.
Při napěťovém průrazu se dioda spíš prorazí do podoby průchozího vodiče, při masivním proudovém přetížení se někdy může odpařit přívodní vodič k PN přechodu... záleží na energii zkratového obvodu.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#10 Příspěvek od MetalGod »

power156 píše:
Sendyx píše:Prouděním vzduchu, sáláním nebo chladičem podle toho, co daná soudružka dioda vyžaduje. Taky lze ponorem do chladiva, odparem chladiva nebo vedením tepla.
pro mne bude asi nejlepe vyhovovat proudeni vzduchu, co se stane s diodou kdyz se prehreje?? prorazi se , a funguje dal ale propousti v oboch smerech ze???
Když se dioda prorazí, tak pochopitelně nefunguje tak, jak by měla, pak jsou zde 2 základní stavy:
1) dioda nevede vůbec ani v jednom směru
2) dioda vede v obou směrech (jako vodič). Tento stav je dosti nebezpečný, protože, když je dioda použita jako usměrňovač např. ve zdroji, dokáže nadělat pořádnou neplechu tak, že odpálí elyty, integráče a další polarizované součástky, takže nestačí vyměnit pouze tu blbou dyjódu.

:arrow: Takže každopádně musíš dostatečně chladit, hlídat proud v propustném směru a napětí ve směru závěrném. Potřebná data najdeš v katalozích. Dej si hlavně bacha na tu teplotu diody. Čím je provozní teplota menší, tím menší bude poruchovost toho přístroje.

:idea: Závěrečná rada: pokud budeš chladit hliníkem (doporučuji), co se odstěhoval do Humpolce, tak s tím hliníkem nešetři :!:
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od rezis »

Pokud neco navrhuji tak tteplotu hlidam aby se toho dalo dotknout. je to takovy jednoduchy teplomer a mam jistotu ze soucastka je opravdu dobre chlazená. :wink: Když ji budes na neco prikroucet bacha na potecily. Bud musí mit svuj odizolovaný chladic nebo izolacni podlozku
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

Dioda 20A

#12 Příspěvek od EKKAR »

Stačí zajít do prodejny a zeptat se. Závěrný napětí je dobře používat aspoň 2 násobek provozního, a proud dimenzovat na 1,5 násobek, a nebo se mi osvědčilo používat nejrůznější diody i s chladiči ze "zemřelých" PC zdrojů, dají se tam najít, vykuchat a znovu použít i docela PARNÍ diody, jen bacha na to závěrný napětí. Ve větvi 5V je běžně proud 10 - 15A, diody jsou dimenzovaný na 20 - 25A, ale jen asi 45-50V závěrnýho napětí. 12V větev takový proud nedá, takže tam najdeš tak 3-5A součástky. Opatrně vybrat, otestovat - a použít. Rozhodně ekologičtější a důstojnější konec pro nejrůznější elektromrtvolky, než sběrný dvůr a skládka...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“