Diferenciální výkonový zesilovač teorie (ač vlastně praxe)

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

Diferenciální výkonový zesilovač teorie (ač vlastně praxe)

#1 Příspěvek od Michal22 »

Mám tady jeden IPhone 4, kde nejde audiovýstup pro IHF (interní reproduktor). Při měření sig. cest jsem narazil na audiozesilovač MAX9718 (datasheet tady: http://datasheets.maximintegrated.com/e ... AX9719.pdf). Bohužel je v pouzdře BGA, takže se nedá měřit přímo na vývodech.

Naměřil jsem na okolních součástkách tohle:
1. C252= 3,9V (Vbat)
2. R13= 0,35V (bez zvuku, hudební přehrávač vypnut), 1,8V (se zvukem, hudební přehrávač hraje skladbu)
3. DZ1= 0,67V (bez zvuku), 0,86V (se zvukem)
4. DZ2= 0,76V (bez zvuku), 1,41V (se zvukem)

(Jen pro pořádek- sluchátko funguje, pokud připojím sluchátka do 3,5mm jacku, tak jedou taky- předpokládám tedy, že je problém v tom Maximu)- osciloskop není k dispozici.

Jde mi hlavně o tu teorii- jaké SS napětí mají být na takovém zesilovači? Co jsem kdysi vyráběl něco s TDA 2005 (2009), tak tam bývala polovička Unap na výstupu. A v jakémkoliv režimu. Tady není ani jedna hodnota na polovině, navíc se mění podle signálu SPKR_AMP_EN.
Můžu tedy na 99% předpokládat že je ten Maxim v křemíkovém nebi?

Díky
Přílohy
MAX9718.jpg
(59.43 KiB) Staženo 169 x
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

V datašítu píšou, že pin BIAS je polovina napájecího napětí. Takže stejné napětí musí být bez signálu na obou vstupech i výstupech.
Se signálem vlastně taky.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Pavle, oni zase ve schematu od IP4 píšou že je na "enable" potřeba úroveň 1,8V GPIO. Ač je k nakousnutým jablkům docela málo informací (minimálně co se týče nějakého hlubšího měření), tak Vio je docela - jaksi meziresortně- uznané napětí pro ovládání periferních IO v mobilech různých značek. Přesně v hodnotě 1,8V (Nokia, Samsung).
Ale asi máš pravdu v tom, že u diferenciálního zesilovače by SS napětí na výstupu nemělo courat kamkoliv mimo střed. Blbé je, že je tento BGA obvod tmelený k desce, výměna není jednoduchá.
A vůbec nejblbější je skutečnost taková, že byl tento "foun" napaden kutilem :(
Opravil jsem nízkou citlivost WLAN, stejně tak jsem opravil nefunkční kameru (obojí bylo důsledkem neodborného zásahu z dřívějšího pokusu o opravu), ale na tomto asi ztroskotám...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Odpovědět

Zpět na „Teorie“