Ampermetr

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tukanekb8
Příspěvky: 66
Registrován: 02 říj 2013, 02:00

Ampermetr

#1 Příspěvek od Tukanekb8 »

Tak Vás opět zdravím, poradíte mi někdo, jak k tomuto : http://elektrosvet.svet-stranek.cz/nova-stranka-96766/ zdroji připojím ručičkový, nebo digitální (to je jedno) ampérmetr tak, aby mi ukazoval nastavený proud? Vím jak změřím proud na nějaké zátěži a nastavení omezení funguje perfektně, jen bych si ten měřák chtěl zabudovat přímo do zdroje. A ještě, pokud bych chtěl dodělat nastavování napětí hrubě/jemně, tak použiji toto: http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... t_954.jpeg zapojení s dvojitým a jednoduchým pot.? Tj.: 1k??? Za případné odpovědi Vám děkuji!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Ampermetr se dá připojit jako voltmetr na odpor R7, jehož celková hodnota je 0.5Ω.
Pokud budu brát maximální úbytek napětí při max. proudu, tak jsem na 5V. Čili na odpor R7 buď připojit ručičkový přístroj s maximální citlivostí 5V, nebo sehnat nějaký jiný s nižší citlivostí a doplnit předřadný odpor.
Taky se dá použít ampermetr se zabudovaným bočníkem, ale ten by omezil max. proud.
Mimochodem, těch 5V úbytku na odporu R7 mi připadne trochu moc- zkoušel někdo přítomný stavět tento zdroj?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#3 Příspěvek od patrikvarga »

Tiež sa mi nezdá ten R7 - výkonová strata pri 10A - 50W
A tie potenciometre by som zapojil :
Přílohy
reg.png
(2.9 KiB) Staženo 26 x

Uživatelský avatar
Tukanekb8
Příspěvky: 66
Registrován: 02 říj 2013, 02:00

#4 Příspěvek od Tukanekb8 »

Já ho včera stavěl do noci a funguje dobře, mám z toho radost, testoval jsem to všelijakýma žárovičkama a diodama... Proudový omezení funguje skvěle. Nic se nehřálo, tak snad bude fungovat... K tomuhle zdroji budu stavět voltmetr s digitrony (http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=) Proto by se mi líbil spíše ručičkový ukazatel nastaveného proudu, pokudmožno nějaký hodně starý, nebo také s digitrony???

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

patrikvarga píše:Tiež sa mi nezdá ten R7 - výkonová strata pri 10A - 50W
Máš nějaký divný počty ...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

Taky jsem se dopočítal na 50W. Autor článku jen tak lehce zvýšil maximální proud na 10A. Přičemž nechal všechny součástky původní(i počet koncových tranzistorů), až na odpor bočníku, který je složen ze tří odporů 1j5/5W.

Ale asi má autor tak dokonalé a kvalitní trafo, že nevadí "lehké" přetížení.
" Kvalita napětí na výstupu zdroje je přímo úměrná kvalitě síťového transformátoru, proto je třeba jej volit pečlivě."

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

Na konto R7:
Pre delič R18, P2, R17 je potrebné pre 10A meranie-obmedzovanie použiť cca 3x0,5Ω(0,47)/5W.... a potom je to O.K čo do rozsahu P2 i výkonovej straty na R7.

Uživatelský avatar
Tukanekb8
Příspěvky: 66
Registrován: 02 říj 2013, 02:00

#8 Příspěvek od Tukanekb8 »

Tak jsem dnes na půdě vyhrabal tento Ametr. Můžu ho na to použít? Jak zjistím jestli funguje? A jde udělat, aby hodnota 10A byla skutečně 5A??? Díky!
Přílohy
2013-10-13_18-39-09_943.jpg
(296.24 KiB) Staženo 37 x

Uživatelský avatar
Tukanekb8
Příspěvky: 66
Registrován: 02 říj 2013, 02:00

#9 Příspěvek od Tukanekb8 »

Tak ampérmetr funguje, připojil jsem ho na ten R7, na výstup zdroje jsem dal žárovku 24V/2W a ukazuje to 13A, JAK TO??? Navíc jsem chtěl, aby to ukazovalo nastavený proud potenciometrem, jak je to řešený u těch kupovaných zdrojů? Na jednom ukazateli nastavím proud, na druhém napětí a tak to bude na výstupu...

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »

Nuž asi to bude tým, že chcenie nestačí.
Na začiatok by stačilo čo to si o elektrike naštudovať a pochopiť aspoň základy.

Ten ampérmeter sa musí pripojiť na "bočník" na ktorom bude pri maximálnej výchyľke 60mV. Podľa hodnoty toho bočníka to môže byť ľubovolný prúd trebárs aj 20A, keď sa to dobre spočíta.

Pozde, ale ešte pridám...
30mΩ bočník bude ukazovať 20A na čísle 20
60mΩ ...bude ukazovať 10A na čísle 20
Naposledy upravil(a) procesor dne 13 říj 2013, 20:23, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Jestli to nebude tím, že stupnice platí pro měřidlo s připojeným bočníkem, který ale někdo kdysi odmontoval.

Uživatelský avatar
Tukanekb8
Příspěvky: 66
Registrován: 02 říj 2013, 02:00

#12 Příspěvek od Tukanekb8 »

No měl bych to znát, jsem vyučený elektrikář-silnoproud... V práci měřím proud téměř denně, klešťákem... Tohle bohužel neumím, bastlení mám jako koníček a ne příliš dlouho... Našel jsem si vzoreček na výpočet bočníku, ale vychází mi nesmyslné údaje, například -3000Ω, prosím poradí mi někdo jak to spočítám? V měřáku je údaj 1,5, to je odpor toho měřidla???

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#13 Příspěvek od helios »

Údaj 1,5 znamená triedu presnosti 1,5% , čiara pod číslom označuje, že merák je na jednosmerný prúd. Podkova značí magnetoelektrický systém meráku, obrátené T zasa to, že merák je kalibrovaný pre montáž do zvislého panelu.
Absencia údaja o citlivosti prístroja bude asi tým, že bočník bol súčasťou meráku od výroby.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Tukanekb8
Příspěvky: 66
Registrován: 02 říj 2013, 02:00

#14 Příspěvek od Tukanekb8 »

Ještě je nad stupnicí údaj Fe 1,5

Uživatelský avatar
Tukanekb8
Příspěvky: 66
Registrován: 02 říj 2013, 02:00

#15 Příspěvek od Tukanekb8 »

Už jsem z toho vážně nešťastnej... Prolezl jsem asi milion návodů různých zdrojů, kde bych našel jak ten ampérmetr připojit... Napadlo mě, jestli ho nemůžu připojit tak, že na nastavení proudu ve zdroji dám tandemový potenciometr a budu s ním nějak ovládat ručičku ampérmetru (stupnici si udělám jakou chci), jde to vůbec reálně udělat? Nebo si koupím nový Ametr i s bočníkem za stovku a nějak ho zabuduju do toho starého pouzdra, protože ten starý se mi prostě nedaří rozchodit a budu měřit jen aktuální proud... Neumím spočítat ten bočník a nevím jak změřit jeho vnitřní odpor.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“