Autorádio přišlo o signál v bouřce

Poruchy, opravy, rady, návody (kromě návodů na UNLOCK !)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
flanel
Příspěvky: 21
Registrován: 01 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Autorádio přišlo o signál v bouřce

#1 Příspěvek od flanel »

Ahoj kolegové bastlíři,

kamarád za mnou přišel s tím, že mu za bouřky přestalo hrát integrované autorádio v jeho Toyotě Yaris 2001 a už na něm nenaladí nic než ČR2 na AM - vše ostatní má mizerný signál. Původně jsem si myslel že mu vyhořel zesilovač na anténě, ale po vykuchání střešního čalounění jsem zjistil že tam byla jen anténa pasivní. ("Propískal" jsem ji a zná se být v pořádku.)

Tak jsem autrádio vykuchal z palubovky s nadějí, že tam na plošňáku uvidím něco očouzeného a že to půjde vyměnit. Jediné co se mi tam ale zdálo být "očouzené" je nějaká skleněná vývodová součástka (váleček, cca 8mm délka, 3mm průměr, vývody axiální, na jednom konci zelený a modrý proužek, na druhém konci bílý proužek... nic takového jsem snad ještě neviděl), která je na plošňáku označená "PL1" a očouzená se zdá být pouze zevnitř... Je zapojená napřímo mezi signálem a stíněním (nejspíš tedy kostrou). Nicméně nejsem si jist co je to za součástku, k čemu slouží a jestli takto očouzeně vypadat nemá... Zkoušel jsem ji odpojit, ale signál se dle mého názoru nezlepšil ani nezhoršil. Zkoušel jsem ji mimochodem "propípat" a ani v jednom směru nepropouštěla.

Nevíte prosím někdo, v čem by mohl být problém a případně jestli to vůbec má smysl opravovat? (ono bude trochu obtížné dát tam jiné rádio)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Podle popisu zapojení to může být nějaká ochrana vstupu (dioda, zenerova dioda, transil, snad i doutnavka?), každopádně žádná ochrana není nikdy natolik rychlá, aby ochránila vše co je za ní. Takže bych čekal minimálně odpálený tranzistor na vstupu VKV jednotky.

Chce to schema a nějaké zkušenosti.

Mantra o tom, že v elektronice musí být každá vadná součástka trochu očazená, je zcela mylná...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#3 Příspěvek od Jodr »

Je to skutečně ochrana proti statické elektřině. Výboj prošel dál do vstupní jednotky. Ta nebude postavená z tranzistorů, ale IC a tuším problém... Originál rádio lze objednat, ale bude k nezaplacení.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Možná by to zajímalo odborníka na hromy, blesky a ochranu proti nim...
Zkus popsat podrobnosti na adresu
honza@elektrika.cz

Uživatelský avatar
flanel
Příspěvky: 21
Registrován: 01 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od flanel »

Michal22 píše:Mantra o tom, že v elektronice musí být každá vadná součástka trochu očazená, je zcela mylná...
To jsem ani netvrdil :) Nicméně ta doutnavka mě taky napadla...
Jodr píše:Originál rádio lze objednat, ale bude k nezaplacení.
Jj, toho se taky obávám. Tio spíš možná vykuchat nějaké z vraku...

monterjirka: Dik za tip, zkusim to...

Uživatelský avatar
flanel
Příspěvky: 21
Registrován: 01 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od flanel »

flanel píše:"monterjirka: Dik za tip, zkusim to..."
tak už je to pár dní a zatím se neozývá :( Snad odpoví přes víkend, no...

Uživatelský avatar
flanel
Příspěvky: 21
Registrován: 01 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od flanel »

monterjirka píše:Možná by to zajímalo odborníka na hromy, blesky a ochranu proti nim...
Zkus popsat podrobnosti na adresu
honza@elektrika.cz
Tak jsem se mu připomněl a doporučil mi ať to neopravuju a seženu jiné rádio... Tak jdu shánět.

Děkuji všem za názory :wink:

Odpovědět

Zpět na „Autorádia“