Kontrola desky routeru

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kh55
Příspěvky: 50
Registrován: 01 lis 2013, 01:00

Kontrola desky routeru

#1 Příspěvek od kh55 »

Ahoj
Odešla tam (asi) SMD dioda. (D6)
Dokáže ji někdo identifikovat a poradit, co s tím?(Případně co mohlo ještě odejít dalšího)
Zkusit sehnat v TME diodu a pájet(mám stanici) nebo to radši hned vyhodit( protože diodu určitě spálím už v okamžiku, kdy ji začnu pájet)?

Deska je napájena adaptérem s výstupem AC 9V 1A ( to samé je i na šítku routeru)

Screen je s vysokým rozlišením, tak snad bude vidět vše, jako by to bylo zrovna po ruce

Díky za rady.

Obrázek

Uživatelský avatar
Kouzelnik
Příspěvky: 100
Registrován: 03 črc 2008, 02:00
Bydliště: F-M

#2 Příspěvek od Kouzelnik »

Neměj obavy. Měnil jsem takové ERS50kou a nepodařilo se mi ani jednu zničit. Zkontroluj R12, možná je vadný i U3.
Jedna mi ale ustřelila z pinzety a byla fuč. "Hodinu" to ale nepájej, odlezl by tišťák.
H.

Uživatelský avatar
kh55
Příspěvky: 50
Registrován: 01 lis 2013, 01:00

#3 Příspěvek od kh55 »

Ok, díky,zkusím to.Takže ještě jakou diodu vybrat? (Nejsem v elektronice příliš zběhlý a tu spálenou nedokážu správně identifikovat)
http://www.tme.eu/cz/katalog/

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Tipnul bych si že je to 1N4148.
U TME najdeš tuto: http://www.tme.eu/cz/details/ll4148-dio ... or/ll4148/#
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Na odpájení je ještě vhodnější pistolka , hřeješ oba vývody najednou a zvedneš naráz .

Uživatelský avatar
kh55
Příspěvky: 50
Registrován: 01 lis 2013, 01:00

#6 Příspěvek od kh55 »

1N4148(LL4148-DIO) - když se na to teď dívám a porovnávám s tou , co je na desce, tak si říkám: je vůbec poškozena?? Všiml jsem si, že je v půlce jakoby přerušena a bral jsem to, že je spálená, ale teď vidím, že to vypadá skoro stejně i nové?!? :)
Je od pohledu na 100% opravdu odpálená? Začínám mít pocit, že to velké zvětšení spíš ukazuje jen nedokonalosti výroby a zkresluje

Na diodě na desce(je to Zener?) není na katodě šedý proužek, ale spíš hnědo-červený - ty proužky vlastně značí co, voltáž nebo něco jiného?Nikde jsem na nic, co by to spolehlivě identifikovalo nenarazil.100Vmax se mi stejně zdá pro stabilizaci napětí moc. Proč 100V, když je to napájený adaptérem 9V?
Nemůže to být tahle?
http://www.tme.eu/cz/details/zsmd-9v1/z ... bzv55c9v1/#

V těch SMD součástkách a jejich označeních se orientovat, to je asi dost na nervy :(

Na zadní straně jsem ještě našel tohle - vypadá to podezřele(CP24-červeně označeno). Nebo je to jen zvětšená nedokonalost výroby?

Obrázek

Hláška vpravo "D7 for DC power in used" a chybějící dioda znamená, že se v žádném případě nemůže použít k napájení parametrově odpovídající adaptér s DC výstupem? Na tech podpoře Asusu mi ale nedávno odepsali, že by neměl být problém adaptér s DC výstupem v případě potřeby použít ....

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od rezis »

Není problém s napájením DC napětím. Na vstupu je usměrňovací můstek takže je mu dokonce jedno v jaké polaritě zdroj připojíš. Dioda je osazena jen když se napájí pouze DC napětím - pak není osazen můstek a dioda funguje jako ochranná proti přepólování.
Nechceš se spíše svěřit co ti to dělá či nedělá a začít něco měřit než začneš obviňovat nevinné součástky z nečinnosti ? :)
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
kh55
Příspěvky: 50
Registrován: 01 lis 2013, 01:00

#8 Příspěvek od kh55 »

Asi to bude opravdu vzhledem k mým znalostem elektroniky lepší než začít opravovat případně funkční věc. :)

Takže postupně:
1/cca před měsícem router naběhl a jel bez problému
2/Před 14 dny se začal projevovat problém v tom, že hned po připojení adaptéru se rozsvítila pouze kontrolka "POWER" a zbytek kontrolek se rosvítil až po cca 2 minutách po zapnutí a následně všechny kontrolky začaly blikat cca 2 minuty (tak dlouho to nikdy netrvalo).
Potom se to ustálilo(blikání přestalo) a rosvítily se správně jak má být i kontrolky "STATUS", "WAN" a "LAN" a router začal normálně fungovat.
3/Před 4 dny:
Hned po připojení adaptéru se rozsvítí pouze kontrolka "POWER" a po 3 minutách začnou všechny kontrolky blikat a dál se to nedostane(jenom stále blikají všechny kontolky).
Nechal jsem ho zapnutý asi tak 15 minut a beze změny a "stále kvoká,stále kvoká"
4/Dnes: po zapnutí svítí jen kontrolka "POWER" a nic dál se ani po půl hodině neděje (ani to už nezabliká)

Pozn:
Zkusil jsem adaptér z routeru Asus RT-N10 s výstupem DC 9V 1A a (i dnes) router naběhl a jede normálně.
Při použití adaptéru s výstupem AC 9V 1A ale nastává zmiňovaný problém...

Pokud připojím adaptér AC 9V 1A(z RX3041) k RT-N10, tak se na routeru ani nerozsvítí kontrolka.

Takže jaké jsou možnosti:
1/RT-N10 akceptuje jen DC vstup(adaptér s AC výstupem může tedy být vpořádku) - to by i odpovídalo, protože se zde nerozsvítí při jeho použití ani "POWER"
2/Je problém na desce RX3041 - nedokáže někde na cestě zpracovat AC vstup adaptéru
3/Vadný zdroj AC 9V 1A? Je lepený,rozdělat se dá jedině odsekáním krytu(to případně až naposled-ale že je špatný zdroj moc nevěřím)
Můžu ho ještě zkusit u známého,až bude k zastižení, co má taky RX3041(nerad bych mu ho ale zničil)
Při měření naprázdno dává adaptér 11V.Se zátěží hned po zapojení: 8V(měřeno na vstupu ze zadní strany desky RX3041), po cca 10 minutách:něco kolem 9.7V
Ty 2 velký kondíky u vstupu na desce mají teplotu cca 60° (měřeno čidlem multimetru) - to je asi normální

Nevím, ale připadá mi, že je problém spíš někde na desce routeru než v adaptéru.

Uživatelský avatar
stanimir
Příspěvky: 294
Registrován: 08 led 2005, 01:00
Bydliště: u Č.B.

#9 Příspěvek od stanimir »

Jednalo se sice o jiný router ale závada byla podobná. Nakonec se jednalo o to že odešli kondíky ve zdroji. Takže rozdělat trafo a proměřit kondíky.

Uživatelský avatar
Kouzelnik
Příspěvky: 100
Registrován: 03 črc 2008, 02:00
Bydliště: F-M

#10 Příspěvek od Kouzelnik »

To jsi měl napsat na začátku. Odkrytované 60 °C normálně mít nemohou.
Vyměň vstupní elyty za solidní typ!
H.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#11 Příspěvek od procesor »

Premeraj diódy D1---D4 diódovým testom s mustimetrom. Jedná bude v skrate.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#12 Příspěvek od Radim »

A ještě proč musíš jednu diodu 1N4148 nebo podobnou součásku za pár šupů kupovat v TME?
Osobně ti to nedají, pošlou ti to kurýrní službou a jen za tu kurýrní službu zaplatíš takových 150 Kč. To se ti tedy pěkně prodraží.
Proč takovýhle součástky za pár šupů nekupuješ přímo v nějaké prodejně součástek? Tam sice bude taková dioda 2x - 3x dražší, místo 50 haléřů bude stát třeba 2 koruny, ale neplatíš to drahé poštovné.
TME a podobné firmy se potom hodí hlavně na věci, které nejsou v běžných prodejnách k sehnání nebo pokud toho kupuješ tak za 500 - 1000 kč a víc.

Uživatelský avatar
kh55
Příspěvky: 50
Registrován: 01 lis 2013, 01:00

#13 Příspěvek od kh55 »

Je tady, jak vidím, víc názorů.
Ty mrňavé SMD součástky bez servisního schématu přesně identifikovat bude asi problém.Než některé odpájet a po zjištění, že jsou dobré, je zas pájet zpět nebo když se zjistí, že jsou špatné a "od voka" tam dávat něco, co by mohlo být ono, ale taky nemuselo, to už je vzhledem k času nad tím stráveným a velké pravděpodobnosti, že se to podělá více než to je , lepší koupit novej router. (o případné návštěvě na očním ani nemluvím)

Kouzelnik::
Zkusím vyměnit ty kondíky na desce.Mám jich sice dost, ale bohužel zrovna tyhle 35V 330uF 105° nemám, tak počkám až dorazí. V TME beru ještě pár jinejch věcí.Je lepší vzít tohle:
http://www.tme.eu/cz/details/35zlh330m1 ... 30m10x125/#
nebo tohle?(s nízkou latencí)- těch 3000h(125dní) životnost se mi ale zdá málo)
http://www.tme.eu/cz/details/eeufc1v331 ... panasonic/#

Navíc jeden člověk, kterýho jsem potkal při neúspěšném sobotním dopoledním shánění AC adptéru po kšeftech, mi nezávisle doporučil přesně to samé , co ty - vymněnit ty 2 kondíky(desku viděl - měl jsem ji s sebou, abych ji mohl spolu s tím adaptérem na místě vyzkoušet).
+ zkontrolovat C9 (pod tranzistorem)

Jak měříš kondíky, jestli jsou vpořádku nebo ne?Multimetrem změřím jedině kapacitu(ale jen do 20uF) a že se (oba) kondíky postupně nabíjí a kapacitu drží.Potom vizuálně: nejsou nafouklé, nejsou vyteklé.
Proražené ani přerušené asi tedy nebudou(oba) - kapacitu u nich naměřím.Ale kdoví, jak se chovají v zátěži.Myslím ,že za zkoušku to stojí, je vymněnit.

procesor:
D1-D4: musí se to před měřením odpájet?Pokud ne, tak u žádné to nepíská, proražené tedy asi nebudou.

stanimir:
Budu muset odsekat z adapéru kryt a sehnat novou krabici - skusím to až selže výměna kondíků na desce (když to ve zdroji nebude, zůstalo by mi otevřený funkční trafo bez krytu). Ale je to určitě druhý kandidát.

Radim:
Ve městě kšeft s tímto zaměřením nemáme.Když tam nakupuju, beru toho víc, aby se to vyplatilo(jak píšeš-to co jinde nemají).Ta doprava vyjde jen o trochu dráž, než kolik by mne vyšla cesta tam a zpět do nejbližšího kšeftu s tímto zaměřením.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“