Undervoltage žárovky

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Question
Příspěvky: 7
Registrován: 02 lis 2013, 01:00

Undervoltage žárovky

#1 Příspěvek od Question »

Zdravím, měl bych dotaz, jak mám nejšetrnějším způsobem snížit příchozí napětí do (dejme tomu) 100W klasické žárovky tak, abych dosáhl minimálně čtvrtinové svítivosti? Jde mi o to, aby šla vidět jen nažhavená vlákna, asi nějak takto: http://resources3.news.com.au/images/20 ... t-bulb.jpg

Zatím nad tím jen přemýšlím, žádný experiment jsem ještě neprovedl, ale už se raději předem informuji, ať se v tom příliš nebrodím. Děkuji

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

Zkusil bych dát do série C. Použij vzoreček Xc=1/2∏fC :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Nebo stmívač.

Uživatelský avatar
Question
Příspěvky: 7
Registrován: 02 lis 2013, 01:00

#4 Příspěvek od Question »

Vám to přijde jako samozřejmá věc, ale já jsem na elektrotechniku levej. Ztíží vím, jaký je rozdíl mezi napětím a proudem (pro hnidopichy se jedná o nadsázku).

Takže pouhý kondenzátor by to měl vyřešit? No vidíte, já bych na tom pálil rezistory :). Ne nadarmo jsem technickou školu nedokončil :D

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#5 Příspěvek od kovar »

Taky nevím jaký je rozdíl mezi U a I ale vždycky to nějak dopadne :D K čemu to vlastně potřebuješ?
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Jo kondík... Pro 100W to bude pořádná a drahá škatule. Přes 100N 230VAC/X2 rozsvítíš tak 15-20mA ledku. A při dnešním rušení v síti má ten aušusovej čínskej kondík za 1-2 roky poloviční kapacitu. Dokud byly k mání X2 kondíky z ES Ostrava, vydržely 15 let. Vlastní zkušenost, přes sériovej kondík je napájená většina prostorovejch termostatů pro vytápění. Už jsem jich vyměnil několik desítek...
Rozhodně bych dal stmívač.
Jirka

Uživatelský avatar
Question
Příspěvky: 7
Registrován: 02 lis 2013, 01:00

#7 Příspěvek od Question »

Jde o jeden designerský výstřelek do bytu. Jen se nemůžu dopídit ani ke kupované verzi. Loni jsem dělal servis (gastro) na jedné soukromé akci, kde vystupovala nějaká skupina a jako osvětlení použili do pozadí několik obrovských žárovek (cca 200W+) s tlumeným osvětlením. Vypadalo to hodně pěkně a dotvářelo to v daný okamžik geniální atmosféru.

A po tomhle toužím do bytu. Jen mám zkušenosti s tím, že dříve než něco zapojím, tak mě to desetkrát kopne a pak se to rozbije, tak jsem si raději přišel pro radu, abych to sestavil, šupl do zásuvky a ono to fungovalo bez dalších mích zbytečných sil.

Jo a z ničeho nic jsem si uvědomil, že tomu vzorečku už vůbec nerozumím a Google mi jej popsat nechce (lidskou řečí). Za kapacitní reaktanci mě učitel terorizoval u tabule i přes přestávku a neuspěl :P. Dostanu vysvětlení?

Uživatelský avatar
Question
Příspěvky: 7
Registrován: 02 lis 2013, 01:00

#8 Příspěvek od Question »

To Jirka: tak teď si mě moc nepotěšil :). Ale děkuji za odpověď. Na stmívač sahat určitě nebudu, mám nainstalované zásuvky a u daného osvětlení "schodišťový vypínač". Takže si o tom asi nechám jen zdát. Nebo si na ten drát pověsím alespoň tu fotky, co jsem vám tady postoval v první zprávě :):D

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#9 Příspěvek od kovar »

Když to napíšu lidsky(snad mne tu nikdo nezačne kamenovat! :) )tak je to odpor C ve střídavém proudu.Normální R se Ti bude hřát jako sviňa ale ten C né :D .Zkus si změřit proud té žárovky (pokud to umíš)kdy to vlákno žhne a podle toho spočítej Xc jako předřadný odpor :D V jednoduchosti je krása! :)
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Question
Příspěvky: 7
Registrován: 02 lis 2013, 01:00

#10 Příspěvek od Question »

Už si tisknu ten obrázek.

Ale děkuji za snahu, navíc v této noční hodině :). Mimochodem na netu jsem ještě vygooglil, že 100W žárovka má odběr 0,43A při 230V. Jo a taky, že GM má největší konenzátor 6,8uF

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Nejjednodušší by bylo, několik těch žárovek zapojit do série, třeba 3 nebo 4.

Uživatelský avatar
Question
Příspěvky: 7
Registrován: 02 lis 2013, 01:00

#12 Příspěvek od Question »

Ze sítě by tedy jedinou možností byl ten C? Jinak trafo, rozumím-li správně.

Na trafu si to umím představit, byla to první věc co mě napadla, ale v zásadě by to narušilo celou stavbu, pro trafu nemám místo (ne z designového hlediska).

Zkusím to ještě nějak dokoumat.

Ještě jednou děkuji všem za účast a přeji příjemný zbytek víkendu.



David

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#13 Příspěvek od Yarda1 »

Svého času se u nás prodával dvojitý spínač do zdi, jedna větev spínala přímo, druhá přes sériovou diodu. Na normální žárovky to fungovalo, nevím, co by tomu říkaly dnešní úsporky a LEDky, pro halogenové žárovky by to asi taky nebylo to pravé ořechové.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#14 Příspěvek od ZVUK2000 »

Sendyx píše:Nejjednodušší by bylo, několik těch žárovek zapojit do série, třeba 3 nebo 4.
Na 1/4 výkon stačí dvě stejné žárovky v serii.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#15 Příspěvek od Olchor »

2 žárovky sériově a diodu k tomu.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“