digitál voltmetr

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

digitál voltmetr

#1 Příspěvek od Celeron »

Potřeboval bych DC voltmetr za rozumnou cenu, stačí rozsah a zobrazeni do 30,000V. Hlavně aby uměl tisíciny. Je to na porovnávání napětí baterie bez a se zátěží, žádnou absolutní superpřesnost a stabilitu to mít nemusí. Vše jsem zatím našel jen čtyřmístný a nebo za šílený prachy.
Nevíte prosím někdo o něčem? Mohl by to být i návod na ubastlení.
Jirka

Uživatelský avatar
Kouzelnik
Příspěvky: 100
Registrován: 03 črc 2008, 02:00
Bydliště: F-M

#2 Příspěvek od Kouzelnik »

Zdar!
131,- Kč je moc?
Tady i s dopravou.
H.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od GeorgeB »

Jestli ten voltmetr má sloužit jednoúčelově na porovnání dvou hodnot(bez zátěže a se zátěží), tak nebylo by vhodnější udělat rovnou takové měřící zařízení, které přímo zobrazí rozdíl těchto dvou napětí? Tím pádem byc mohl být použit 3½ místný voltmetr.
Já bych si takové zařízení představoval složené z analogové pamětí, jednoho tlačítka/přepínače a uvedeného digitálího voltmetru.
Analogová paměť vytvořená pomocí operačního zesilovače (případně záleží o jakou dobu jde, tak by možná vystačil samotný kondenzátor s nějakou schottky diodou). Uvedený voltmetr by se pak připojil mezi "zapamatované" napětí a aktuální. Pokud by byl rozdíl do 1,999V, tak by vyhověl běžný modul voltmetru, přesnost na mV by byla zachována
Doufám, že má myšlenka je srozumitelná.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#4 Příspěvek od Hydrawerk »

Levných pětimístných voltmetrů moc není.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#5 Příspěvek od serviceman »

Celeron píše:žádnou absolutní superpřesnost a stabilitu to mít nemusí.
Chceš víc, než si myslíš. Ten od Kouzelníka je nepoužitelný (Accuracy: 0.3‰(±2 digit)).
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Kouzelnik
Příspěvky: 100
Registrován: 03 črc 2008, 02:00
Bydliště: F-M

#6 Příspěvek od Kouzelnik »

Jak myslíš. Např. multimetr Fluke za 300 $US má přesnost 0,9%+2dig (= 9).
Ten za 131 Kč má přesnost 0,3±2dig.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#7 Příspěvek od serviceman »

Jestli chce mít při 30V přesnost tisícinu voltu, musí to prakticky být 10 na minus pátou. Myslím, ostatně, že si vůbec neuvědomuje co reálně potřebuje.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

Docela bych se divil, kdyby ten čínskej krám z eBaye měl takovou přesnost. Můj Fluke má na rozsahu 50 DCV přesnost těch 0,03 % + 3 digity.
Nejspíš si popletli procenta a promile.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Davidus »

pro sledování relativních změn to bude možná OK, pokud se nejedná o zprůměrované hodnoty z převodníku s nižším rozlišením nebo nějaká čínská digitální kouzla jako je generování náhodných čísel na posledních místech

o přesnosti pochybuji, jedině v nějakém úzkém rozsahu..

a srovnávat fluka s 0,9% a čínskej panelovej MP s 0,3% za 100kč.. jsem si jistý že v praxi by byl výsledek pro někoho překvapující

nebude jednodušší si od někoho půjčit multimetr? Nebo si to u někoho změřit?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

serviceman píše:Jestli chce mít při 30V přesnost tisícinu voltu, musí to prakticky být 10 na minus pátou. Myslím, ostatně, že si vůbec neuvědomuje co reálně potřebuje.
Chlape, čti pořadně! Nepotřebuju přesnost na tisícinu, jen aby to tisíciny ukazovalo. To je snad rozdíl... :wink:
Jirka

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

GeorgeB píše:Jestli ten voltmetr má sloužit jednoúčelově na porovnání dvou hodnot(bez zátěže a se zátěží), tak nebylo by vhodnější udělat rovnou takové měřící zařízení, které přímo zobrazí rozdíl těchto dvou napětí? Tím pádem byc mohl být použit 3 místný voltmetr.
Já bych si takové zařízení představoval složené z analogové pamětí, jednoho tlačítka/přepínače a uvedeného digitálího voltmetru.
Analogová paměť vytvořená pomocí operačního zesilovače (případně záleží o jakou dobu jde, tak by možná vystačil samotný kondenzátor s nějakou schottky diodou). Uvedený voltmetr by se pak připojil mezi "zapamatované" napětí a aktuální. Pokud by byl rozdíl do 1,999V, tak by vyhověl běžný modul voltmetru, přesnost na mV by byla zachována
Doufám, že má myšlenka je srozumitelná.
Jo, rozumím. Ten rozdíl by neměl být víc než 1V.
Jirka

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#12 Příspěvek od serviceman »

Jirko, Celerone,

Ty spíš pořádně piš. Jak si mám vyložit výraz "uměl tisíciny"? Ostatně, k čemu tam jsou, když nemusí platit? Jinde sis přesnost nijak nestanovil. GeorgeB také mluví o přesnosti na mV, nejsem jediný, kdo to tak pochopil.

Tak napiš jasně jakou to má mít přesnost!
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#13 Příspěvek od ZVUK2000 »

serviceman píše:Jirko, Celerone,

Ty spíš pořádně piš. Jak si mám vyložit výraz "uměl tisíciny"? Ostatně, k čemu tam jsou, když nemusí platit? Jinde sis přesnost nijak nestanovil. GeorgeB také mluví o přesnosti na mV, nejsem jediný, kdo to tak pochopil.

Tak napiš jasně jakou to má mít přesnost!
Asi to myslí tak že přesnost resp. nepřesnost by měla být v celém rozsahu stejná. A při rozdílu dvou napětí je to pak přesné na několik míst.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Davidus »

já to celé pochopil tak, že se snaží zadavatel změřit výstupní odpor nějaké baterie a že potřebuje měřit s vysokým rozlišením a stačí mu nízká přesnost
mám pravdu :?:

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#15 Příspěvek od serviceman »

K čemu je vysoké rozlišení při nízké přesnosti, když ta poslední čísla jsou pak už jenom hausnumera a nelze je stejně k ničemu použít?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“