Termík- úspora energie

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

Termík- úspora energie

#1 Příspěvek od ACDC »

Zdravím bastlíře, nedávno jsem v časopise zahlídl inzerát společnosti CEL Šumperk, s popisem jejich zařízení pro úsporu energie. http://www.cel.cz/termik_x.html Jaký je Váš názor, nepoužívá toto někdo doma? Zkusil bych to vyrobit z 12V ventilátorů počítačových zdrojů, těch mám plno bez využití.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Ventilátory urychlí vytopení chladné místnosti, ale nemohou změnit celkovou spotřebu. Samy nějakou mají, a navíc, i když možná málo, hlučí.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Tím, že ventilátory poněkud zrychlí proudění vzduchu kolem radiátoru se místnost o něco dřív vytopí anebo při nedostatečném výkonu radiátoru jakoby zvětší jeho plochu. Takže na ty bláboly o úspoře zapomeň, naopak spotřeba se mírně zvedne vlivem většího předávání tepla z radiátoru do prostoru. Účinek není nijak markantní a asi bude dost vadit hučení ventilátorů.

Uživatelský avatar
Mach3D
Příspěvky: 133
Registrován: 07 říj 2008, 02:00
Bydliště: Vysočina

#4 Příspěvek od Mach3D »

ACDC píše:Zdravím bastlíře, ....
Tvůj nápad jsem měl taky minulou zimu, vyrobyl jsem je právě z PC zdrojů.
Hluk nejni žádný, dal jsem jim 4,5V , takže si jen tak v klidu ventilují a při tom proudění vzduchu je i tak slušné. Termostat nastaven na cca 30°C, aby ventilátory nejely i když se netopí.

Každopádně, je to tak, jak píší ostatní, rychleji vytopíš místnost, ale nijak moc to znát nejni.
Mě se navíc zdálo, že s ventilátorama je v té místnosti větší zima než bez nich.
Takže letos už jsou vypnutý....

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Yarda1 »

Když jsme ještě topili v kamnech, tak kouřové roury byly do červena a u okna to studeně táhlo. Tak jsem dal za kamna ventilátor a bylo to znát - vzduch se míchal, teplota v místnosti se srovnala, navíc se proudícím vzduchem ochlazovaly kouřové trubky a dost tepla co by jinak šlo do komína zůstalo v místnosti. A kolega, když mu ústřední topení málo topilo ofukoval vlažné radiátory ventilátorem a taky si chválil, že mu to topí víc. Ale myslím, že PC ventilátory jsou na to malé, chce to něco většího.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#6 Příspěvek od tomasjedno »

Mach3D píše:...Mě se navíc zdálo, že s ventilátorama je v té místnosti větší zima než bez nich...
Pochopitelně. S těmi větráky se vzduch rychleji hýbe, a i když má 22,5ºC, tak na nohy táhne.

Největších "úspor" s tím dosahují paneláčníci s poměrovými (odpařovacími) indikátory na radiátorech - ty ten větrák oblbne a část odebraného tepla zaplatí sousedi větrákového vykuka.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#7 Příspěvek od Otkundes »

Je to podvod na neznalé. Ovíváním teplosměnných ploch radiátoru se tyto rychleji ochlazují, čímž roste tepelný výkon radiátoru. To má za následek rychlejší nárůst teploty vzduchu v místnosti. Ovšem, tu energii na ohřev, z toho radiátoru musíte odebrat, i když za kratší časový úsek. To znamená, že k žádné úspoře tepla vlastně nedojde. Naopak, podle grafu u inzerátu, v místnosti dosáhnete požadovanou teplotu o cca 160 minut dříve (dokonce s výrazným překročením požadované teploty) a o dobu těch 160 minut, se úměrně zvyšují tepelné ztráty, vedením tepla přes stavební konstrukci. Navíc se při tomto zlepšováku ohřívá více vzduch, v neprospěch sálavé složky vytápění. Něco jiného je to u kamen a rudého kouřovodu, kde nevyužité teplo ze žhavých zplodin hoření, stejně končí v komíně...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Lukas-Peca »

Na druhou stranu se snížením teploty radiátoru sníží podíl vysálaného tepla, které pohlcuje stěna za radiátorem a propouští jej ven. Bude to docela výrazné, na termosnímcích fasád nezateplených domů jsou radiátory vidět a v paneláku nám na parapetu v místě radiátoru roztaje sníh rychleji, než kde radiátor za zdí není.

Ten efekt u tepelného čerpadla bude taky hodně výrazný.

Na druhou stranu to taky bude hodně vířit prach.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#9 Příspěvek od tomasjedno »

Lukas-Peca píše:Na druhou stranu se snížením teploty radiátoru sníží podíl vysálaného tepla, které pohlcuje stěna za radiátorem a propouští jej ven.
Tak si tam nalepte alobal, anebo ještě lépe Thermoflex. Nic to nežere, je to zticha, netahají se k tomu dráty a nevíří to prach :lol:

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#10 Příspěvek od Carel »

Ta cena za toho Termíka je také fantastická.Nová cena ventilátorků do PC od 50Kč a pro kutila chassis například z instalační lišty,vše do 300Kč.Termoregulátor třeba ze starého PC zdroje a upravit na těch 30°C,nebo bez něho,jak píše Mach3D. Do paneláků s centrálním vytápěním a s měřiči teploty,by to asi bylo účelné.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#11 Příspěvek od tomasjedno »

Carel píše:...Do paneláků s centrálním vytápěním a s měřiči teploty,by to asi bylo účelné.
Aneb miluj svého bližního, a kde můžeš, lízni ho.

Uživatelský avatar
Mach3D
Příspěvky: 133
Registrován: 07 říj 2008, 02:00
Bydliště: Vysočina

#12 Příspěvek od Mach3D »

Yarda1 píše:Když jsme ještě topili v kamnech, tak kouřové roury byly do červena a u okna to studeně táhlo. Tak jsem dal za kamna ventilátor a bylo to znát - vzduch se míchal, teplota v místnosti se srovnala, navíc se proudícím vzduchem ochlazovaly kouřové trubky a dost tepla co by jinak šlo do komína zůstalo v místnosti.....
Jistě, pokud nejni zdroj tepla pod oknem, nejni dosaženo samovolného proudění vzduchu a proto se takový zlepšovák více než hodí. Když jsem si topil v jedné místnosti v krbových kamnech(ještě v dobách, kdy jsem neměl rodinu, ale žil jsem blaze jako poustevník)tak jsem pokojový ventilátor používal také.
V tomto případě jde o něco jiného...
Každopádně jsem to dnes od rána zase zapnul a světe div se, zdálo se mi, že je to zase dobrý....:-D

Tento "Termík" je jen další "placebo" efekt....
A nebo uplatnitelný jen někde, kde radiátor nebo zdroj tepla nemá samovolné proudění vzduchu.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#13 Příspěvek od Otkundes »

U bytových domů a paneláků vidím problém v tom, že tato udělátka z otopného tělesa odeberou více tepla, přičemž to indikátory pro rozpočítání nákladů na vytápění, neregistrují. Ovšem obchodní měřidlo dodavetele tepla na patě domu, to určitě registruje. To znamená, že kdo tento zlepšovák v paneláku používá, vlastně parazituje na svých sousedech...

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#14 Příspěvek od Carel »

To jsem tomu dal.Tak jsem to nemyslel,to mě nenapadlo,aby to okrádalo.Vždyť to pomalé otáčení cca při 5 Voltech ten měřák moc neovlivní,ale to proudění teplého vzduchu trochu zrychlí cyrkulaci.To jsem měl na mysli.
P.S. Už jsem asi moc starý pětaosmdesátiletý sklerotik a měl bych přestat s nedomyšlenými příspěvky a zalézt do nory.Už ani něco nebastlím,ani neopravuji.Už "twistuji" rukami.Omlouvám se,nechám to mladším. :cry:

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#15 Příspěvek od Otkundes »

To nic, každý občas něco nedomyslí...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“