Kolečko pro servo

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pol123
Příspěvky: 21
Registrován: 09 říj 2013, 02:00

Kolečko pro servo

#1 Příspěvek od pol123 »

Dobrý večer, zakoupil jsem si servo VIGOR VS-2, datasheet zde: http://www.vigorprecision.com.hk/upload ... 729271.pdf. V krabičce bylo pár pák (doufám že se tomu tak říká, toto je moje první servo). Chtěl bych na tu páku namontovat nějaké kolečko, ale vůbec nevím jak. Prodávají se kolečka speciálně pro některé druhy pák? Nebo jak to vlastně je?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

To ti přece muselo přijít s kolečkem, hvězdičkou i křížem.
Vlastně to je jedno, na hvězdičku i kříž jde kolečko přišroubovat v podstatě jakékoli.
Jestli ne, nezbude ti, než navštívit nejbližší modelářskou prodejnu, tyhle plastové dílky se prodávají i samostatně.

Uživatelský avatar
pol123
Příspěvky: 21
Registrován: 09 říj 2013, 02:00

#3 Příspěvek od pol123 »

Přesně tak to přišlo, jak povídáte :-) . Ale říkám si že sem téma napsal špatně. Jde mi spíše o kola http://www.snailshop.cz/kola-samotna/286-sw65.html, jen nevím jestli se dají do do těch pák nějak vsunout nebo jak se přimontovávají?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Do jakých pák, pořád? Jestli tam nějaké jsou, musíš je sundat.
Přece ti ze serva leze otočný hřídel s tisícihranem. Na hřídel nasadíš kotouč, kříž nebo hvězdičku (podle toho, kolik má příslušné kolo otvorů), to kolo připlácneš na to a zajistíš to šroubky.
Jen při nákupu kola dávej bacha na průměr kružnice, na které jsou otvory, aby ti vyšly proti otvorům v kříži, hvězdičce....atd.

Uživatelský avatar
pol123
Příspěvky: 21
Registrován: 09 říj 2013, 02:00

#5 Příspěvek od pol123 »

Za ty páky se omlouvám, myslel sem tím kotouč atd.. Mrknu se tedy v nějakých modelářských potřebách na ty kolečka.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Když voni se vyrábějí a prodávají i LINEÁRNÍ = TAHOVÝ serva, ne jenom otočný...
http://www.bel-shop.eu/cz-detail-830-se ... -1-8g.html

Jako kluk jsem pár takovejch potkal v modelu éra u člověka, kterej mně pomáhal v začátcích modelaření - a i když to byly poněkud větší škatulky, tak taky měly takovejhle "tahací" výstup a ne otočnou hřídelku s možností namontování páky/kolečka/kříže jako to umožňuje 99% ostatních serv na trhu. Údajně to byly "pětikilový" serva = dnes by se řeklo s tahovou silou 50N, značku už si bohužel nevybavím...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#7 Příspěvek od milous2 »

Nevim esi se to tak píše,ale ta tahová serva byla zn. Varioprop? Někde ho mám i s krabičkou,ale to bych musel vědět kde :oops: Mělo to napájení s nulou uprostřed.Dneska je to překonané,ale tenkrát to byl poklad.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od hafca »

Ty Variopropy byly opravdu v té době poklad, ještě je mám schovaný. :lol:

pol123 by měl napsat, k čemu to potřebuje nebo co s tím zamýšlí. Já to pochopil tak, že ta kola se šroubují až na některou z pák serva. A nejsem si jistý jestlí ví, že se otočí jen ten úhle co má v datasheetu a jak se servo vlastně "pohání".
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jova1 »


Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od hafca »

Tohle sem se neodvažoval ani napsat. Protože jestli je problém s připevněním kolečka...
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
pol123
Příspěvky: 21
Registrován: 09 říj 2013, 02:00

#11 Příspěvek od pol123 »

Je mi jasné že servo se otáčí jen o určitý úhel a ne o 360°, to už mám vyřešené a program na ovládání napsaný. Jen jsem se nikdy modelařinou nezabýval a tak jsem nevěděl jak se tam vlastně ty kolečka montují. Chtěl bych si z toho udělat takové menší vozítko.

Uživatelský avatar
pol123
Příspěvky: 21
Registrován: 09 říj 2013, 02:00

#12 Příspěvek od pol123 »

Když já to napsal úplně blbě, je mi jasné že to kolečko se tam nasadí, já se spíš měl zeptat na to, proč je v tý hvězdičce, kříži a kolečku tolik malých dírek. Mají nějaký účel?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Jistě, jinak by je tam nedělali.
To servo má za něco tahat, tak ten ojniční čep vrazíš tak daleko od středu, jak dlouhý potřebuješ krok na druhém konci táhla.
Takže volbou umístění si nastavíš nejen délku kroku, ale i jeho střed, případně tím můžeš ovlivnit i průběh závislosti polohy táhla na natočení hřídele serva.
Ta spousta dírek ti umožňuje velmi variabilně využívat základní zákony pozemské mechaniky.
Stačí použít tu jedinou správnou.
Naposledy upravil(a) Hill dne 06 lis 2013, 17:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od hafca »

To víš, že mají. Někdy potřebuješ dlouhou dráhu táhla a jindy jí potřebuješ kratší. No a podle toho si táhlo dáš do příslušné dírky. A v každém modelu je to navíc hodně individuální i podle přístupnosti a vedení táhla.
Hill byl rychlejší. :wink:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

hafca píše:Ty Variopropy byly opravdu v té době poklad, ještě je mám schovaný. :lol:
Jóó, šedivý Variopropy... Jenže neměly servozesilovač a ten byl v 70 letech cekem velká tranzistorová škatule, 2 servozesilovače vedle sebe byly velký jak přijimač, cca 50 x 40 x 20. Vše se to sesazovalo na sebe do patra a byla z toho celkem velká cihla. Krom toho byly žlutý Variopropy a některý z nich byly obojetný, jak dva lineáry, tak otočný kolečko. Ale 5 kg tahu neměly, myslím že to bylo do 3 kg. Kdo by chtěl vidět tyhle tehdejší zázraky, může navštívit RC muzeum v Pardubicích v nový prodejně Pelikán.
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Poradna“