LED žárovka 230V/3W najednou zeslabila svùj svit

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Onlyeasy

LED žárovka 230V/3W najednou zeslabila svùj svit

#1 Příspěvek od Onlyeasy »

Dobrý den, mám doma asi 3/4 roku v lampièce LED žárovku ECOLITE 3x1W, 4100 K, 230 V 50 Hz. Svítila fakt skvìle. Dává to víc svìtla než 60 W žárovka, jenže pak jednoho dne asi po hodinì svícení jsem si odskoèil (a nechal ji svítit) a po návratu koukám, že se z ní stala "bludièka". Pøi rozhodování reklamovat/rozkuchat zvítìzila pitva, pøedevším z toho dùvodu, že se nepodaøilo dohledat paragon z prodejny.

Jsou tam tøi LED diody, spojené sériovì a jak jsem zjistil z údajù z e-shopù, takováhle dioda o výkunu 1W se má vìtšinou napájet 2 - 2,5 V. K LED diodám by tedy mìlo pøicházet napìtí asi 7,5 V, jenže je tam jen 2,2 V - kvùli tomu to tak slabì svítí (a témìø nehøeje, zatímco døíve ta žárovka témìø pálila). Problém je tedy ve složitých obvodech budièe LED žárovky.

V pøíloze pøikládám BLOKOVÉ schéma LED žárovek. Má s tím nìkdo zkušenosti? V pátrání po tom, kde mùže být problém. Budu vdìèný za každou radu.
Přílohy
Schéma LED.jpg
(54.67 KiB) Staženo 227 x

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Když už jsi to otevřel, tak namaluj schéma.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

A daj sem fotku.

Onlyeasy

#4 Příspěvek od Onlyeasy »

Žárovka má na stranì, odkud svítí svìtlo 3 køižákové šroubky. Když je vyšroubujete, sundáte víèko se tøemi èoèkami a objeví se pøed Vámi kulatý tiš￾ák, na kterém jsou naletovány tøi LED-ky a dva pøívodní dráty, mizící v útrobách vespod. Na okrajích jsou v tiš￾áku ještì tøi otvory ze kterých koukají hlavièky dalších tøí køižákových šroubkù. Když je vyšroubujete, dá se horní èást žárovky potáhnout asi o dva centimetry a pak už Vás nepustí dráty. jdoucí do horního tiš￾áku s LEDkami. Když tam zašátráte, uvidíte další tiš￾ák a taky kus smuchlané pásky - asi slídy, která pøitláèí dolní tiš￾ák ke stìnì LED žárovky, aby v ní nic nehrkalo, když s ní zatøepete. Takové primitivní "uchycení" tiš￾áku bych tedy neèekal. Pásku vytáhnete lehce ven a máte ze žárovky chrastítko, ve kterém lítá ten tiš￾ák. Tiš￾ák se dá potáhnout ven asi další 2 cm a víc Vás nepustí dráty, které ze šroubovací objímky pøivádìjí 230 V. Vzal jsem si trafopájku a rozpustil cín na dolním kontaktu žárovky, oklepal ho pryè. Tím se tiš￾ák zase kousek popotáhnul, protože ho pøestal brzdit dolní drát. Ovšem ten druhý drát jsem musel "ukývat" z tiš￾áku pryè, protože dodnes nevím, èím drží pohromadì šroubovací závit s tìlesem žárovky. Asi nìjaké lepidlo a žárovka je považována za "nerozebiratelnou". Tiš￾ák s LED a tiš￾ák s budièem jsem od sebe rozletoval a pøiletoval na to dohromady šest nových drátù, zapojil to na èokoládky, abych s tím mohl alespoò nìjak experimentovat a mìøit, co se tam dìje. Když napøíklad do LEDek pustím z trafa na vláèky 8 voltù, svítí LEDky silnì, jak mají, ale budièi se takové napìtí dodávat nechce.

Kdybych mìl schéma nebo byl schopen ho namalovat, asi bych zde neotravoval. Tiš￾ák s budièen uvnitø LED žárovky má rozmìry 15 x 21 mm a je posetý souèástkami z obou stran. Vložím sem alespoò dvì fotky toho tiš￾áku, a￾ máte pøedstavu, o èem je øeè. Po odklopení dvou elektrolytických kondenzátorù (z každé strany tiš￾áku jeden) se pod nimi objevily další souèástky. Jádrem celého budièe je integrovaný obvod (na kterém mimochodem není ani jediný znak, takže identifikace nemožná), který má sice na blokovém schématu 4 vývody, ovšem ten na tiš￾áku má osm nožièek. Dominantou celého tiš￾áku je trafo, ale takhle prasácky sestavené jádro jsem ještì nikdy nevidìl. Všechno je mròavé, titìrné, vodivé dráhy tiš￾áku špatnì identifikovatelné a hlavnì nezapomínejte, že témìø všechny souèástky jsou galvanicky spojeny s nulákem nebo fází. Takže pokud máte zájem, aby k Vám pøijel pohøebák, zaènìte se hrabat v LED žárovkách ...

Nebezpeèí úrazu (a nechtìného zkratu v el. rozvodech domu) jsem omezil alespoò tím, že jsem do série s rozkuchanou LED zapojil ze strany fáze klasickou žárovku 40 W. Jo dùležitý poznatek - když so série s LED zapojím klasickou 100 W žárovku, dává budiè do LEDek 2,2 V, když zapojím do série žárovku 40 W, dává budiè do LED-ek 2,4 V. Èili èím je nižší vstupní napìtí ze sítì, tím dává budiè vyšší napìtí do LEDek. Nelogická nepøímá úmìrnost.
Přílohy
Budiè z druhé strany.JPG
(90.55 KiB) Staženo 171 x
Budiè z první strany.JPG
(173.13 KiB) Staženo 157 x

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#5 Příspěvek od kovar »

Edison byl opravdu skvělý vynálezce.Vynalezl vlákno které svítí a dává teplo.Ale nemá konkurenci!Dnes to sice svítí ale lidi to rozehřeje víc když to přestane fungovat :DMísto jedné obyčejné věci musíme používat složitá zapojení aby jsme se nasr..y :?
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#6 Příspěvek od dj_Paul »

Ten U1se mi zdá u pinu č. 1 lehce ohořelej..

Je to tak blbá fotka?

Uživatelský avatar
ST78
Příspěvky: 113
Registrován: 16 lis 2009, 01:00

#7 Příspěvek od ST78 »

Nevím kolik je tam místa, ale nevlezlo by ti tam toto?

http://www.hadex.cz/g112-zdroj--led-dri ... jeni-230v/

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od breta1 »

Jako první bych podezříval elyty
-změř napětí na elytu za můstkem, musí být přes 300V
-pokud bude, vyměń oba zbývající elyty podle toho blokového schema.
Moc bych se divil, kdyby to nepomohlo.

Onlyeasy

#9 Příspěvek od Onlyeasy »

Dìkuji Vám pøátelé za upøímnou snahu mi s tím problémem pomoci.

dj_Paul: Kvalita fotky odpovídá kvalitì videokamery za 3500 Kè. Jestli jsi myslel kontakt na tom švábovi s osmi nožièkami, všechny kontakty jsou v poøádku. Je to jen hra stínu z e. kondenzátoru nad ním. Spálenina je na jiném místì - trochu jsem "osmahnul" cín na èerném drátu (na fotkách pøicházející zprava), který do tiš￾áku pøivádí 230 V, když jsem ten drát letoval. Chtìl jsem to poøádnì prohøát, abych mìl jistotu, že drát skuteènì chytil. Kdyby se utrhnul pod napìtím a dotknul se sousedního bílého drátu nebo jeho cestièek, tak by mi v místnosti lítaly blesky a v hodinách pojistky.

ST78: Ježíšmarjá, èlovìèe zlatej, v tom odkazu je pøesnì to, co mi tady leží na stole. Ten velký kondenzátor vedle trafa (který leží) jsem musel odehnout smìrem nahoru, abych vidìl souèástky, které jsou pod ním. Na mé fotce je vidìt vedle trafa napravo jen malý kousek toho velkého kondíku (na horním konci fotky). Nefotil jsem ho, aby kamera neostøila na nìj, ale na tiš￾ák, abyste ho mohli prozkoumat. Dokonce je na tom kondíku napsána stejná hodnota jako na tom mém 4,7 µF. I to trafo je stejnì prasácky sestaveno z nìkolika kovových kvádøíkù, které jsou v nestejné výšce staženy nìjakým plastem. Kdyby se mi to nepodaøilo opravit, tak se pokusím sehnat alespoò ten budiè (LED driver) jako celek. Stojí 45 Kè. Cena nové žárovky je 120 Kè, tak se jen nesmím pokoušet shánìt to pøes poštu, nebo na tom prodìlám.

breta1: Musím se ti pøiznat, že po prvním nahlédnutí do blokového schématu (ještì pøed rozebráním žárovky), mì napadlo, že zøejmì bude problém v nìkterém el. kondenzátoru. A to z toho dùvodu, že žárovka zvenku úplnì pálila. Stejná teplota musela být i uvnitø. To tìmto kondenzátorùm asi nedìlá moc dobøe, by￾ jsou na 105 °C. Chtìl jsem si to ovìøit od nìkoho chytøejšího než jsem já. Píšeš, že na kondenzátoru za mùstkem má být nìco pøes 300 V. Já tam pøed chvílí namìøil 204 V stejnosmìrných. Takže pachatele se nám zøejmì podaøilo dopadnout a teï je potøeba ho potrestat úklidem do nebezpeèného odpadu. Myslíš si to taky? Diody v mùstku jsem mìøil - zdají se být podle namìøených hodnot v poøádku. Ten kondenzátor má (mít) hodnotu 4,7 µF / 400 V / 105 °C. Myslím, že takového frajera doma nemám, ale pøi nejbližší pøíležitosti se ho pokusím schrastit. Výstupní vyhlazovací kondenzátor, který leští proud pro LED-ky má hodnotu 22 µF / 25 V / 105 °C. Tohle bych doma možná našel. Nejlepší by bylo ty elyty požadovat na ještì vyšší teplotu. Ten tøetí e-lyt nevím, která souèástka to je. Kde bere výrobce tu drzost napsat na obal žárovky, že má svítit 50 000 hodin (což je 5 let a 8 a pùl mìsíce nepøetržitého provozu), když to nevydrželo ani rok obèasného svícení.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#10 Příspěvek od Olchor »

Ona je podezřelá už i ta vysoká provozní teplota. Drasticky zkracuje životnost LED. Špatné chlazení je nejčastějším zdrojem poruch těchto svítidel.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#11 Příspěvek od janousek »

Odborníci z EU proto zakázali žárovky, protože se hřejí a nahradili je úsporkami a ledkami, které se údajně nehřejí. :brakelamp:

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#12 Příspěvek od kokun »

Onlyeasy píše: ...

breta1: Musím se ti přiznat, že po prvním nahlédnutí do blokového schématu (ještě před rozebráním žárovky), mě napadlo, že zřejmě bude problém v některém el. kondenzátoru. A to z toho důvodu, že žárovka zvenku úplně pálila. Stejná teplota musela být i uvnitř. To těmto kondenzátorům asi nedělá moc dobře, byť jsou na 105 °C. Chtěl jsem si to ověřit od někoho chytřejšího než jsem já. Píšeš, že na kondenzátoru za můstkem má být něco přes 300 V. Já tam před chvílí naměřil 204 V stejnosměrných. Takže pachatele se nám zřejmě podařilo dopadnout a teď je potřeba ho potrestat úklidem do nebezpečného odpadu. Myslíš si to taky? Diody v můstku jsem měřil - zdají se být podle naměřených hodnot v pořádku. Ten kondenzátor má (mít) hodnotu 4,7 µF / 400 V / 105 °C. Myslím, že takového frajera doma nemám, ale při nejbližší příležitosti se ho pokusím schrastit. Výstupní vyhlazovací kondenzátor, který leští proud pro LED-ky má hodnotu 22 µF / 25 V / 105 °C. Tohle bych doma možná našel. Nejlepší by bylo ty elyty požadovat na ještě vyšší teplotu. Ten třetí e-lyt nevím, která součástka to je. Kde bere výrobce tu drzost napsat na obal žárovky, že má svítit 50 000 hodin (což je 5 let a 8 a půl měsíce nepřetržitého provozu), když to nevydrželo ani rok občasného svícení.
- Ano, na kondu by mělo být cca 325V= (230V~*√2=325V=). Původní je zřejmě vadný.
Kromě uvedených (opsaných) parametrů bude ještě hodně důležitá jeho velikost (rozměry), abys ho tam vůbec nějak dostal. Tento má např. rozměry: Ø10 x 12,5mm.
Vyšší provozní teplota (než 105°C) by byla samozřejmě lepší, ovšem něco takového sehnat, bude zřejmě hororová záležitost :cry:

- Druhý ellyt (výstupní vyhlazovací: 22 µF / 25 V / 105 °C) bude zřejmě dobrý, stačí přeměřit (na hodnotu a ESR).

- Třetí ellyt (asi malé hodnoty) bude zřejmě v provedení smd a je "zašitý" mezi ostatním "smetím".
:roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Onlyeasy

#13 Příspěvek od Onlyeasy »

kokun: Ahoj Honzo, nastínil jsi velmi správnì problém, kvùli kterému celý veèer zuøivì hledám malé kondenzátory. Ta potvùrka 4,7 µF / 400 V / 105 °C má dokonce rozmìry Ø8 x 12 mm. Nemùžu ho nikde v e-shopech najít. (Na jeho obalu je znak WKXC.) No, kvùli tomu truchlit nebudu. Myslím, že i ten deseti milimetrový bych tam asi narval taky. GES ho má dokonce 10 x 21 mm. Ten menší kondenzátor 22 µF / 25 V / 105 °C má rozmìry Ø4 x 8 mm. Taky to není zboží, které by se válelo na každém krámì.

Napadá mì ovšem otázka, jestli ta miniaturizace (nejen kondenzátorù) není na úkor výdrže. Možná, že vìtší kondenzátory by déle vydržely. Na vyšší teplotu než 105 °C mùžu rovnou zapomenout. Mimochodem v datasheetech k tìm kondíkùm, které jsem našel, se u HT (High temperature) 105 °C píše výdrž 2000 hodin, nìkteøí píší 2000 - 8000 hodin. Ale kde je tìch slibovaných 50 000 hodin, které uvádí výrobce LED žárovek ??? Vlastnì výrobce nelže. Ono to bude možná do tìch 8000 hodin svítit silnì, pak svìtlo díky usmaženým kondíkùm zeslábne a do 50 000 Vám to bude sloužit jako intim-svìtlo pro chvíle romantických zážitkù pøi svitu umìlého mìsíce ve vašem pokoji ...

Nevím, jestli je to jen mùj názor, ale domnívám se, že ten tøetí hledaný kondenzátor by mohl být kondík C4 na fotce "Budiè z první strany" na horním konci tiš￾áku uprostøed. Blbì se mi ty souèástky promìøují, i co se týèe galvanického spojení. Mezery mezi souèástkami jsou tam malé, že tam ani nemùžu nacpat hroty mìøáku. Nakonec budu muset namotat na hroty kousky tenkých drátkù a šmejdit mezi souèástkami tìmi drátky.

Našel jsem doma náhradní kondíky 10 a 33 µF na 50 V (bohužel jen 85 °C). Zkusil jsem jeden po druhém pøipojit paralelnì k tomu výstupnímu vyhlazovacímu 22 µF na 25 V. LEDKY trochu zesílily svùj svit a napìtí jdoucí k nim vyskoèilo z 2,2 V na 7,14 resp. 7,71 V. Ampérmetr ovšem ukazoval nìjaké velmi malé hodnoty (už si to pøesnì nepamatuji, ani zdaleka se nepøiblížil k tìm proklamovaným 300 mA). Ani zdaleka to není ta síla svìtla, které to dávalo pøedtím. Napìtí na vstupním kondenzátoru zùstalo na 204 V. Souhlasím s tím, že v nìm je s nejvìtší pravdìpodobností zakopaný pes. Nejvíce mì štve, že èlovìk, aby získal souèástky za pár korun musí obìtovat mnohem více za dopravu, obzvláštì když nemá prodejnu souèástek za rohem.

Honzo, ten tvùj odkaz s názvem "Tento" mi nefunguje. Buï je tam nìjaká chyba, nebo se mi to nechce otevøít, protože jsem neregistrovaný uživatel, Ale když na to klepnu, objeví se na ruèièce jen hvìzdièka a nic se neotevøe. Zkoušel jsem se zaregistrovat, ale mají tam nìjakou poruchu v posílání potvrzovacích e-mailù. Nedojde mi odkaz na dokonèení registrace, jen prázdný e-mail a u nìj je pøíloha s nesmyslným dlouhým názvem o délce nìco pøes 600 B, která se (naštìstí) nedá nièím otevøít. Na e-maily s upozornìním na problém, poslané na admin@ebastlirna.cz nikdo nereaguje. Nemáte nìkdo možnost zkontaktovat administrátora, aby si v tom udìlal poøádek? Zkoušel jsem tu registraci dvakrát a pokaždé jsem dopadnul stejnì blbì.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#14 Příspěvek od tomasjedno »

Onlyeasy píše:Honzo, ten tvůj odkaz s názvem "Tento" mi nefunguje. Buď je tam nějaká chyba, nebo se mi to nechce otevřít, protože jsem neregistrovaný uživatel, Ale když na to klepnu, objeví se na ručičce jen hvězdička a nic se neotevře...
Problém bude spíš u tebe. Mně to funguje i jako neregistrovanému, v privátním modu.

Onlyeasy

#15 Příspěvek od Onlyeasy »

tomasjedno: Máš pravdu, je to problém u mì (v mé neznalosti) - mùj poèítaèový analfabetismus. Když na odkaz klepnu pravým tlaèítkem myši, a v objevené nabídce klepnu na "otevøít odkaz", tak se to otevøe - tohle jsem nevìdìl. Èlovìk nìkdy musí být za blbce. Dnes to vyšlo na mì ... :obscene:

Ale to nic nemìní na tom, že mi pro doikonèení registrace pøicházejí prázdné e-maily s pøílohou, která má dlouhý nesmyslný název souboru bez pøípony a nedá se to spustit. (Tady zase mùžu dìlat co špatnì ?) :roll:

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“