Tatramat 352, kape

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
karenMullder
Příspěvky: 6
Registrován: 08 lis 2013, 01:00
Bydliště: Praha

Tatramat 352, kape

#1 Příspěvek od karenMullder »

Ddobrý den ahoj, poštěstilo se mi, najít v komoře 3O let nepoužívanou pračku Tatramat 352, samozřejmě zub času zapracoval i když pračka neprala, myslím, že zapracovala i ne zcela odčerpaná voda a protože jsem laik a fakt nevím, jak se tyto věci nejen nazývají, ale žel bohu i vypadají pokusim se vám vadu přiblížit. Na dně vany je zřejmě vyvedená nějaká trubka, a na té je nasazená hadice, která odvádí vodu z vany pres filtr do odpadu. Chyba je bohužel, zřejmě v té trubce, protože to kape, pračku jsem použil jen 2x ale pokaždé to bylo stejné, jinak pere super a nechci se jí zbavovat. Jsem ochotný do opravy vrazit 5tisíc, ale potřebuji poradit co a jak a prosím polopatě, jsem trochu antitalent:)))) děkuji za všechny příspěvky a přeji pěkný podvečer.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Především ji otevři a podívej se přesně odkud to kape.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
karenMullder
Příspěvky: 6
Registrován: 08 lis 2013, 01:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od karenMullder »

Kape to fakt tam kde navazuje ten konec hadice. Přesně dole u vany

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od serviceman »

Jestli je to ve spojení, tak sevřít nějakou objímkou, stahovacím páskem, pokud není hadice zpuchřelá. Jinak vyměnit.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#5 Příspěvek od kejki »

Není zpuchřelá hadice?
Je to z roku 1974 - 76, takže jestli je buben smaltovaný, mohlo to ureznout a pak by zbyla jen rekonstrukce hrdla tmelem...

Uživatelský avatar
karenMullder
Příspěvky: 6
Registrován: 08 lis 2013, 01:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od karenMullder »

prý je v pořádku, já tomu fakt nerozumím a omlouvám se za svojí stupiditu

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#7 Příspěvek od serviceman »

Když jsi antitalent a můžeš do toho vrazit 5 tisíc, tak si pozvi opraváře. :wink:
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
karenMullder
Příspěvky: 6
Registrován: 08 lis 2013, 01:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od karenMullder »

Dnes jsem jich obvolal asi tisíc poslední mě odkázal sem:)

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#9 Příspěvek od Soemtron »

Asi stím nechce mít nikdo něco společného. Na co sáhne to může upadnout. A investovat 5000 Kč? Za to je nová.

Uživatelský avatar
karenMullder
Příspěvky: 6
Registrován: 08 lis 2013, 01:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od karenMullder »

To já vím, ale měli jsme jí kdysi 25 let skoro a dnes máte, vše jen na pár použití, rodiče měli 3 roky AEG odešla řídící jednotka, fajn koupili LG, hlavně že měláru a 10 let na motor těsně po záruce se urval buben při 1400 otáčkách, nikomu bych nepřál vidět kuchyň po této akci

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#11 Příspěvek od Hifista »

Jsem v úžasu, že ještě žije Tatramat 352. Pořídil jsem si ji v r. 1976 a dobře sloužila 16 let. Ale k věci: nádrž je smaltovaná a na spodním hrdle je pérkem držená výtoková hadice. Tipuji, že je zřejmě zteřelá. V době její slávy, pokud jsem něco takového potřeboval, sednul jsem na vlak a vše koupil v podnikové prodejně v Popradu, anebo ve Frenštátě. Dnes je to již pasé, takže bych opravu neřešil a pračku nasměroval do sběrného dvora.

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#12 Příspěvek od Rostav »

Sundal bych hadici a ověřil stav té trubky. Pokud nebude zle poškozena rzí, tak vyčistit a hadici nalepit silikonem zpět a zasvorkovat. Svorky bývaly kovové pružinové a stačilo je trochu utáhnout sikovkama a daly se v pohodě používat dál. Pokud by ta trubka byla poškozená až u bubnu je oprava riziková. Vana může proreznout na více místech a voda vytopit místnost. Jste troch daleko abych mohl pomoci na místě a vozit pračku bez přepravních vzpěr je riziko.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#13 Příspěvek od kejki »

A pračka sice vydrží, ale spotřeba vody je dvojnásobná a ždímání nic moc.

Uživatelský avatar
doskok55
Příspěvky: 182
Registrován: 07 dub 2007, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od doskok55 »

Z vany nevede žádná trubka je to jen krátká (cca 1cm) něco jako příruba (výstupek ven se rozšiřující) ta silná hadice (harmonika) je k tomu připevněná svorkou. Odpoj svorku od vany a filtru (šroubky budou nejspíš zarezavělé) a hadici vyndej ven.

Odstraň vodní kámen z hadice i příruby bubnu (ocet nebo levněji a účinněji zředěnou kyselinou chlorovodíkovou (solnou) je v každé drogerii. Pak teprve očištěnou hadici důkladně prohlédni a namontuj zpět. K utěsnění můžeš použít silikon nebo třeba chemopren (já používám jen vazelínu) nejvhodnější je A4 do vodních pump. Pokud je korozí chycená ta příruba a není to durch můžeš dalčí korozi zastavit třeba epoxidem po důkladném očištění.

To kejki : Dnešní pračky mají sice menší spotřebu vody, ale je to na úkor máchání.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od pocitujlasku »

Hifista píše: V době její slávy, pokud jsem něco takového potřeboval, sednul jsem na vlak a vše koupil v podnikové prodejně v Popradu
A ja som len povedal otcovi a vsetko potrebne mi priniesol :) Inak, v PP je este jedna predajna, kde maju nahradne diely nielen na stare pracky, ale aj eta mixery, vysavace a podobne starinky.
No vidis, a tak si sa bal

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“