Digitalizace S-VHS

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Digitalizace S-VHS

#1 Příspěvek od Celeron »

Potřebuju převést asi 1metr S-VHS minikazet do digitální podoby. S-VHS Panasonic NV-HS1000 s redukcí na malý kazety mám. Dál mám Soňáckej Handycam DCR-PC350E, která má vstup S-VHS a Audio vstup a umí digitalizovat a nahrát zdigitalizovaný na MiniDV kazetu a nebo poslat na čtyřkolík DVout konektor Firewire (IEE1394). V dokumentaci Soňáka ale nemůžu nalýzt jestli IEE1394 A nebo B a zda 100, 200 nebo 400 Mega.
Budu potřebovat do PC Firewire kartu nejlíp PCI-E v nouzi dlouhou PCI, stačí 1 vstup. Jenže netuším, zda třeba 400 Mega podporuje i 200 a 100 a jak je to s A nebo B. Soňák je někdy z roku 2006, čert ví, co podporuje. Potřeboval bych dál radu, jakou IEE 1394 kartu pořídit, aby to jelo na W7 a nebyl problém s driverama a jakej soft použít aby to z Firewire udělalo soubor, případně jakej formát, aby se dal následně něčím v PC zpracovat a udělat třeba DVD. Jo a taky kolik giga zabere hodina videa z toho Firewire abych odhadl disk, jakej bude na tem 1m kazet potřeba.
Kdysi v analogovejch dobách jsem měl AV máster a Ulead Media studio, Takže nějaký základy snad znám, ale AV je dnes pasé a vše je jinak.
Díky
Jirka

Uživatelský avatar
wendik
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 137
Registrován: 09 zář 2011, 02:00
Bydliště: bezno.cz u mlade boleslavi

#2 Příspěvek od wendik »

v poho na aukru jsem nasel asi za 279 kč prevod s vhs na pc tj redukce ty 3 kulate cinch na usb3704181613 N www.aukro.cz
Přílohy
3704181613.jpg
(8 KiB) Staženo 65 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Staci ti starsia karta s IEEE 1394a. Takmer vsetky karty su podla OHCI standardu - drivery su sucastou vsetkych OS.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Něco podobného na USB mám za pětikilo z Lídlu. I se střihacím a editačním software PowerDirector.
Žádné firewire nepotřebuje a ani nemá: vystačí s USB 2.0 a v televizním rozlišením SD (768x576) je na formát S-VHS až zbytečně dobrý, protože z kazet dostaneš stejně vodorovné rozlišení asi tak poloviční.
Jedinou nevýhodou je to, že zachytává v pevném rytmu, takže horní okraj obrazu je ze všech formátů VHS v důsledku jejich časové chyby více nebo méně posunutý stranou, ale většinou to nijak neruší.
A je otázkou, jestli prohnání signálu kamerou nedopadne stejně.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

To Hill: Ne e, když přehraju miniDV kazetu na kterou jsem zdigitalizoval S-VHS jak tady píšu na začátku, tak na LCD Samsung je obraz jak vystřiženej. Ani není moc k poznání rozdíl originálu co natočila Panasonic S-VHS kamera a Sony MiniDV kamera. S-VHS poznám jen podle zvětšenýho zrna při málo nasvíceným záběru. Mini DV to nedělá, nebo jen velice málo. Samozřejmě, každá další kopie z S-VHS by byla katastrofa. A propo, nevíš kolik bodů je snímek na MiniDV? Taky 768x576, nebo víc?
Karta Firewire do PCI je za 320 kaček a jestli má rnbw pravdu, tak to mám vyřešený. Kamoš mi na to půjčí Pinnacle Liquid studio, má to být dost mocnej balík na DV.
Jirka

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

MiniDV formát pracuje s výstupním rozlišením 720x576 s kompresí MJPEG 4:2:0, hele, třeba tady.
Tak jako tak, snímací čipy mají rozlišení obrazu kolem 1,0-1,3Mpx, v profesionálních DVPro je dělicí optika a čipy jsou zpravidla dva až čtyři (jeden 2Mpix pro jasovou informaci, jeden s proužkovým filtrem 0,3-0,6 Mpix nebo dva až tři pro barevné složky).

Pokud jde ale o formát S-VHS (bez ohledu na velikost kazety), pak má šířku pásma jasového kanálu asi 4,5MHz (normální VHS má jen do 3MHz), takže z něj dostaneš vodorovné rozlišení kolem max. 400 svislých linií (z normální VHS jen 240 až 280), ovšem šířka pásma barvy zůstává stejná u VHS, jako u S-VHS, tedy je zúžená asi na 400 kHz. Víc, než 30 svislých barevných přechodů zelená-purpurová, což je v PALu nejnáročněší barevný skok, na obrazovce neuvidíš. Samozřejmě, neprobarvené přechody se v analogu zostřovaly "zapamatováním" ustálené barvy a odpojením obvodu sample and hold o nějakou tu stovku ns v řádku doprava, to řešil obvod CTI a později se to dělalo i digitálně, ale opět je to jen podfuk pro oko.
Jestli ti to ale dělá přes tu kameru slušný obraz, tak to neřeš a prožeň to přes ni. Pinnacle je dost dobrý, jen náročný na výkon hardware - na 1,8GHz jednojádru mi po sestřihu renderoval hodinový film asi 7 hodin do konečné verze. A až do verze 9 nešlo pro přepis na DVD použít nastavení kvality tak, aby délka záznamu maximálně využila kapacitu DVD, protože při necelých poměrech komprese se dokázal zvuk s obrazem rozejít až o 25%. Jednou jsem to vyzkoušel s desítkou, ta už to měla vychytané, ale byla ještě náročnější - i na čtyřjádru 2,4GHz s čtyřikrát rychlejší sběrnicí i paměťmi totéž nestíhala pod dvě hodiny.

Mě by zajímalo, zda existuje software, do kterého načtu jednotlivé snímky z obrazového čipu (nebo v JPG z digitálního fotoaparátu, postupně číslované a zkopírované do jednoho adresáře), a seřadí je do filmu, aniž bych je musel ručně vkládat jeden za druhým. Chtěl bych zkusit okopírovat své S8 filmy políčko po políčku a výslednou rychlost upravit digitálně. Zatím jsem nenašel real-time metodu, která by umožnila z už tak nevalného rozlišení obrazu na "tkaničce do bot" dostat do digitálu to, co na ní skutečně je. Vždy byl obraz výrazně horší, než při přímé projekci filmu na plátno, někdy přímo hnusný. Bohužel stejné metody používá i většina profíků, co tyto služby nabízí. A to vždy předesílám, že o ceně za přepis smlouvat nebudu, jestli bude opravdu dobrý. Ještě nebyl.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Hille, já ale nemám Pinnacle 9, ale Liquid 9, ten má být poloprofi, aspoň to tvrdí v popisu co u toho je. Tys zkoušel Liquid 10? Jinak mašinu mám čtyřjádro 3020MHz, tak to snad trochu poběží.
K tomu Tvýmu problému mám jen to, že starej AV-Master s Ulead studiem uměl z S-VHS zachytávat při krokování jednotlivý půlsnímky a vzestupně je čísloval. Kvalita hrozná mizérie. Předpokládám, že tomu chyběla informace z druhýho půlsnímku. Tenkrát jsem na to sháněl nějakej soft na prolnutí dvou půlsnímků, něco snad dokonce existuje ale za ty prachy co chtěli...
Jirka

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Ne, dělal jsem jen s Pinnacle 9, ale prý desítka už tu chybu nemá. Dnes občas využiju Cyberlink PowerDirector a nestěžuji si.
Jenže já potřebuji zdigitalizovat filmy, které jsou točené frekvencemi 16 snímků/s (N8 ) a 18 snímků/s (S8 ). Prvnímu má stačit asi 0,35Mpix rozlišení v každém políčku, druhému kolem 0,6Mpix, ale jen černobílému. Barevné takovou ostrost nemají a vystačí prý s rozlišením ještě menším.
Mám ale před 30 lety vyzkoušené kopírování z N8 na S8 (dvě Admiry kolmo na sebe, jedna vzhůru nohama a upravená na projektor), na jedné předsádka +14D a mezi nimi šikmo zrcátko z Flexaretu a pěkně políčko po políčku se fotilo. Potřebovali jsme archivní záběry na formátu N8 dostat na S8, aby šly vlepit do filmu mezi nové.
Kopie na větším formátu byla pořád ještě lepší, než se mi kdy podařilo získat na videu, ať už analogovém nebo digitálním. A dnes nechci nic víc, než mít i v digitálu z těch filmů maximum detailů, přece s dnešními technologiemi to nějak musí jít.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Hill píše:Mì by zajímalo, zda existuje software, do kterého naètu jednotlivé snímky z obrazového èipu (nebo v JPG z digitálního fotoaparátu, postupnì èíslované a zkopírované do jednoho adresáøe), a seøadí je do filmu, aniž bych je musel ruènì vkládat jeden za druhým. Chtìl bych zkusit okopírovat své S8 filmy políèko po políèku a výslednou rychlost upravit digitálnì. Zatím jsem nenašel real-time metodu, která by umožnila z už tak nevalného rozlišení obrazu na "tkanièce do bot" dostat do digitálu to, co na ní skuteènì je. Vždy byl obraz výraznì horší, než pøi pøímé projekci filmu na plátno, nìkdy pøímo hnusný. Bohužel stejné metody používá i vìtšina profíkù, co tyto služby nabízí. A to vždy pøedesílám, že o cenì za pøepis smlouvat nebudu, jestli bude opravdu dobrý. Ještì nebyl.
mencoder. Z JPEGov vie urobit bezstratovo MJPEG. Alebo stratovo (a pomalsie) lubovolny iny format:
http://www.mplayerhq.hu/DOCS/HTML/en/me ... mages.html

Najlepsia kvalita z filmu sa dosiahne skenovanim.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Díky, zkusím.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem strčil do mašiny s W7 FireWire PCI kartu IEEE1394a 100/200/400Mbps. Po zapnutí PC se ihned našla. Po připojení Soňáka se zidentifilovala správně jako DRC-PC350E a automaticky se nainstalovaly z Mrkvosoftu drivery. Při odpojení a zapojení Soňáka se to chová úplně stejně jako USB zařízení.
Stáhnul jsem si W7 Movie Marker, nainstaloval a spustil. Při pokusu o import videa mi to samo nabídlo Soňáka a pokud jsem odklepl import, samo si to zapnulo přehrávání kazety a data se valila do PC ve formátu AVI 720x576, kolem 3,9 MB/sek, zvuk stereo, vzorkování 32kHz. Stáhnul jsem celou kazetu, nevypadl jedinnej snímek. Vypadá to, že je to funkční.
Akorát, že ten Movie Marker je takovej nejakej divnej. Co by jste místo něho doporučili, co se dá stáhnout volně?
Teď mě napadlo, zda by nešel použít starej balík Ulead Media Pro, kterej byl k Fast AV masteru a uměl jsem na něm dělat. Používal stejnej formát AVI akorát to neumělo vyprdnout DVD. Vzpomínám, že u něho bylo omezení na délku souboru 2Gb. Doufám, že to bylo kvůli Fat32 a na NTFS omezení na 2Gb nebude.
Jirka

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem poslal pár MiniDV kazet do PC. Chová se to zvláštně, nejdříve v reálným čase stáhne celou kazetu do PC. Divný je, že jsem nikde nenašel soubor, do kterýho to valí. Po stažení kazety napíše, že se ukládájí soubory na disk. Hodinovou kazetu ukládá asi 8 minut. Je normální, že při ukládání se data z kazety rozdělí na spoustu různě dlouhých AVI souborů, který mají v názvu datum a hodiny pořízení? Připadá mi, že každej soubor je vlastně jeden záběr mezi spuštěním REC a STOP. Chovají se takhle všechny prográmky na přesun videa z kamery do PC a nebo to je vejmysl Mrkvosoftu v jejich Movie Markeru?
Díky
Jirka

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Videomaker jsem si nechal jen na nějaké drobné štěky, které nepůjdou na DVD, a dlouho jsem ho nepoužil, tak bych to jistě netvrdil.
Nicméně i v Pinnacle nebo v PowerDirectoru mi kamera po sobě nechala vždycky adresář s hromadou souborů, které se pak teprve daly sestříhat dohromady. A, jestli si výsledek dáš vyprodukovat do souboru pro uložení na digitální pásek, počítačového souboru nebo na DVD, bude uložený podobně, pokud si v nastavení programu nevypneš možnost automatického rozdělení na kapitoly, nebo ji naopak úmyslně zapneš.
Zajímavé je, že totéž udělá i z už sestříhané kopie na VHS, kde určitě o střihu žádné informace uložené nejsou.
Zřejmě to programy identifikují podle ostrého střihu, kdy v MPEG formátech skokem naroste přenášený objem dat.
Ale při exportu to nemusíš využít.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Už jsem našel, kde se zapíná rozdělení či ponechání AVI v celku. Dost schovaný. MiniDv kazety nebyl problém poslat do PC. Ale dlouho jsem si lámal hlavu jak slíznout zdigitalizovaný S-VHS. Z S-VHS kazety se mě film sice ukazoval na LCD Soňáka, ale jak jsem řekl PC že má sosat, tak přemotal v Soňáku MiniDV kazetu na začátek a začal ji přehrávat. Nejdříve jsem zkusil vyhodit kazetu ze Soňáka, ale řvalo to. Pak jsem zjistil, že se musí ne jako u Min DV kazet zadávat celou kazetu, ale pro analog se musí nastavovat úseky od kdy až kam. Ale v pohodě, už mám 10 ks S-VHS kazet v PC. Horší je, že mi nestačí disk, bude to chtít 1-1,5T novej. :roll:
Jirka

Uživatelský avatar
kewin
Příspěvky: 459
Registrován: 21 zář 2008, 02:00
Bydliště: Jižní Morava....
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od kewin »

ja na takovouto podobnou věc mam dvd recorder panasonic a dělam to tak že si danou kazzetu zaznamenám na dvd ram a pak tento obraz disku nakopiruju do nera a tam i sestřiham a pak to uložim v avi připadně mpeg :-) a je to dost slušny kvalitě :-) a v solidnim poměru zaznam asi na 75 min vychazi v mpeg lehce na něco kolem 1-1,5 gb to jsou moje postřechy :-)

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “