Multimeter s automatickou zmenou rozsahu s ATmegou

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dorques
Příspěvky: 39
Registrován: 13 led 2009, 01:00

Multimeter s automatickou zmenou rozsahu s ATmegou

#1 Příspěvek od Dorques »

Potreboval by som navrhnúť multimeter (meranie napätia a prúdu) s využitím interného AD prevodníka. Používam ATmega328.
Teraz k tým požiadavkám:
Napätie plánujem merať do 30V. Chcel by som využiť 2 rozsahy do 10V kde by som dostal rozlíšenie 10mV/bit a do 30V s rozlíšením 30mV/bit
Referenciu vzhľadom nato že by som to potreboval čo najpresnejšie tak uvažujem nad tou TL431 s referenciou 2,5V.
Prúd merať do 5A s dvoma rozsahmi do 300mA bočník 1R a zosilnenie približne 6 a potom do 5A s bočníkom 0,5R bez zosilnenia.
Rozsahy by som prepínal s relátkami ešte uvažujem nad polovodičovými mosfetovými relátkami kvôli menším rozmerom.
Je možné niečo také zrealizovať? Snáď som si to dobre popočítal ak nie prosím opravte ma.
Pripájam prvotný návrh schémy. Mohlo by to takto fungovať? Na ochranu vstupov čo by trebalo tam dorobiť? OZ ako napäťovému sledovaču nebude vadiť rezistor R11?
Přílohy
ADC.JPG
(68.25 KiB) Staženo 59 x

Uživatelský avatar
MiroH
Příspěvky: 54
Registrován: 28 led 2011, 01:00
Bydliště: Nitra

#2 Příspěvek od MiroH »

Pri zmene napatoveho rozsahu sa prepne rele a na chvilu budes mat vstup bez delica, cize plne napatie a to ti moze urobit problem.
Sprav pevny delic na najvacsi rozsah a pridavaj dalsi odpor na zmenu rozsahu a mas to osetrene. Mozes tam potom pouzit aj mosfet ako spinac.

Uživatelský avatar
Dorques
Příspěvky: 39
Registrován: 13 led 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Dorques »

Tak nahradil som relátko N-FETovým tranzistorom plus som pridal na ochranu vstupov diódy. Je ešte niečo vhodné doplniť k meraniu napätia?
Meracia časť prúdu tam by to mohlo takto fungovať?
Přílohy
Snímkaaaa.JPG
(56.2 KiB) Staženo 45 x

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“