Gramorádio 1002A Maestro, špatné podání nízkých kmitočtů

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

Gramorádio 1002A Maestro, špatné podání nízkých kmitočtů

#1 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Zdravím, před nějakým časem sem si pořídíl gramorádio Tesla 1002A "Maestro" a nějak se mi nezdají basy u tohoto stroje. Jejich projev je hodně zastřený, jsou strašně slabé a zvuk je tak nepříjemný na poslech. Myslím že toto velké rádio s takovými mohutnými reproduktory normálně zvládá vcelku silný projev. Reproduktory mají při vyšší hlasitosti poměrně velké výchylky a dobře reagují na údery basů ale zvuk je hodně plochý a nepříjemný. Napadají mě kondenzátory ale potřebuji trochu nasměrovat co kde. Elektronky nejsou uplně moje parketa a toto odvětví teprve poznávám :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Tady: http://www.radiojournal.cz/schemata/ts625sch.pdf si sosni schéma a můžeš začít... Podle odkazu na stránce http://oldradio.cz/ts1002.htm má Maestro stejný základní šasi jako přijímač TESLA 625A Hymnus, tak jsem dal link přímo na něj...
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 28 pro 2013, 17:06, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Milan »

Pokud to takto blbě hraje i na rozsahu VKV a z gramofonu,pak bude vada v nf zesilovači .Nejlepší by byl nf generátor a osciloskop,ale pokud jej nemáš,bude hledání trvat déle. Začal bych kontrolou-výměnou elytu 100M v katodě koncové pentody ,bude-li ok ( o čemž pochybuji,ledy by jej již někdo vyměnil),je třeba postupovat po vazebních kondenzátorech odzadu dopředu až k detekci,včetně kondů tónové clony . Přepni si to třeba na gramo a ty hloubky si nasimuluj dotykem třeba izol.šroubováčku
v signálové cestě (indukce 50Hz) . Pozor na napájecí napětí v anodách a g2,ať tě to "neprobere". Začni na g1 koncové pentody a pokračuj zpět až ke vstupu gramo. Je velmi pravděpodobné,že těch kondíků bude vadných více ( ztráta kapacity nebo velký svod,který posune prac.bod některé elektronky) . Pokud vůbec netušíš, jak postupovat, doporučuji vyhledat pomoc někoho v tom zběhlejšího ,který je již na kopance 250v ss vycvičen :D . Problém by mohl být teoreticky i ve výst.trafu (malá indukčnost) ,ale pokud se jádro nerozpadá,bude asi ok.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

Vyměň vazební svitek C102 a ten katodový elektrolyt, pak to bude zřejmě v pořádku. Pro jistotu pak změř napětí na koncové elektronce.

Jako by tady nebylo na toto téma dost vláken a ve všech je zdůrazňována nutnost měnit vazební kondík.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

Ano, Milan i Lukas napsali správně, mě zajímá jestli ve všech provozních režimech tohle dělá (rádio VKV, gramo...) no a pokud gramo tak přenoska, tedy vlastně hrot může být sjetý, opotřebený. Ale, Meastro má rozsah VKV-OIRT kde se už léta nevysílá tak co vlastně posloucháš ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#6 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

tak ve schématu je C102 svitek ale já ho mám v rádiu jako elyt 40000pF tak sem s toho zmatenej

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

schéma 625 není úplně stejný
stahni si tady schéma pro 1002A.
je to kopie z Kotka i s popisem
. . . a nezapomeň, že to rádio má jen asi 2W !
tomu také odpovídá hlasitost a "síla basů" . . .

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#8 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

mám staženej servisák z radiohistorie přímo na maestro

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#9 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

nene i tranzistorák Alto mi tady na stole hraje líp to nebude dvouma watama

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Lukas-Peca »

Elyt 40 nF jsem teda ještě neviděl :wink: Je to normální svitek a je zralý na výměnu.

Jinak tato rádia mají příjemný, sytý zvuk. 2 W díky citlivým reproduktorům úplně stačí.

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#11 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

tak nevím takovej svitek jako sem s toho vyndal sem ještě neviděl. V plechovým pouzdře. Je to typ TC 122. pravda tyhle staré součástky jsou už docela jiný něž co vídám v těch dnešních china šmejdech. Jinak ano má to mít sytý detailní zvuk ale právě je plochý a tupý.

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#12 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

jak moc se může lišit kapacita od původní a na jaké minimální napětí může být. Můj výběr svitků je dost omezen takže musím volit kompromisy

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#13 Příspěvek od konosuke »

Takové rádio...tohle není zvuk z CD 2x50W a třípásmové boxy pokud má být srovnávací základ. Hraje prostě jinak.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Lukas-Peca »

Aha, tak jestli je tam tenhle typ, tak by to mohlo být v pořádku. Tak jinak.

Vytahej všechny lampy kromě usměrňovačky a magioka. Změř odpor mezi katodou a zemí u elektronek EF80 a PL82, zda odpovídá schématu. Totéž odpor mezi 1. mřížkou a zemí u těchto lamp + u 6BC32.

Pokud je to v pořádku, zapni to (pořád bez lamp) a změř napětí na paticích těchto tří lamp. Na 1. mřížce musí být nula! Na 2. a na anodě musí být plné anodové napětí.

Pokud je to pořád OK, zasuň lampy a zkontroluj, jestli sedí napětí podle schématu.

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#15 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

konosuke: podívej nevim co tady píšeš za blbosti. nezáleží tolik na výkonu výstupu jako na kvalitě reproduktorů jak psal lukas-peca. Pro srovnání třeba práve tranzistorák Alto s obdobným výkonem a to ještě menším a slabší reproduktorem hraje pěkně sytě a příjemně. Maestro se dvěma citlivějšími repry hrajě ploše a bez basů

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“