Prodloužení běhu čerpadla

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mec
Příspěvky: 37
Registrován: 18 zář 2011, 02:00

Prodloužení běhu čerpadla

#1 Příspěvek od mec »

Dobrý den
Prosím vás potřeboval bych poradit jak se stavit konstrukci,která splní požadavky:
Jedná se o oběhové čerpadlo ke kotlu potřebuji něco aby ,když vypne kotel čerpadlo ještě cca 10 minut běželo.
Mám k dispozici Omron relé časovač kde se dá nastavit libovolný čas sepnutí.
http://www.valinonline.com/products/H3C ... %2FDC12-48
Ale časovač spínáme jenom impulzem.
Prosím vás jest-li to pochopíte tak mi poraďte děkuji předem.

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#2 Příspěvek od medulin »

Jestli dobře chápu ten popis tak by to mohlo být toto:

Časový spínač se zpožděným návratem - CRM-82TO
http://www.elkoep.cz/produkty/elektroni ... m-82to-47/

nebo Multifunkční časové relé - CRM-91H
http://www.elkoep.cz/produkty/elektroni ... crm-91h-6/

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#3 Příspěvek od Honza_dy »


Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#4 Příspěvek od janousek »


Uživatelský avatar
mec
Příspěvky: 37
Registrován: 18 zář 2011, 02:00

#5 Příspěvek od mec »

Mám toto:
http://www.findernet.com/en-US/solr_sea ... id_20%3A96

Multifunkční časové rele do panelu finder 88,02

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#6 Příspěvek od pospisjak »

Zdarec, řeším stejný problém - doběh oběhového čerpadla 40W u plyn. kotle.
U Elko EP se mi líbí, že mají i trubičkovou pojistku, ale čtu tady na bastlírně samé negativní zkušenosti, že vydrží do prvního prasknutí žárovky, atd, tedy asi slabý triak a taky špatné kondy.

Rád bych něco spolehlivějšího, přece jen kotel v zimě.
Jak je na tom Elektrobock Kuřim?
http://www.elektrobock.cz/casovy-spinac-pod-vypinac/p7
Sice nemá pojistku, to nastavení času je taky hodně blbé (potřebuju 10 min až 20 min), cena je supr.

Edit:
S pojistkou mají pouze verze bez nuláku, např. Multifunkční časový spínač
CS3-4M :
Ale je k tomu 🤐 napsaný návod, text je v rozporu s časovým diagramem.

Musí to vlézt do krabičky, velké časovače na DIN v kotli vhodně neupevním...
Přílohy
CS3_4M.png
ts bude třeba 30 min (kotel jede), tc nastavím 15 min, ale to se musí počítat až PO "uvolnění tlačítka" , tj. vypnutí kotle a ne po "stisknutí tl." jak je v popisu, to snad neni možný
(34.77 KiB) Staženo 49 x

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#7 Příspěvek od fredis »

Co mám zkušenosti, je to stejná sračka jako Elko :cry: . Výrobkům těchto firem se obloukem vyhýbám.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#8 Příspěvek od doktor365 »

fredis píše:Co mám zkušenosti, je to stejná sračka jako Elko
Mám to na záchodě na ventilátor co to začali prodávat,nevím 20 let a bez problémů.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#9 Příspěvek od fredis »

Časáky totální katastrofa, stejné umístění :lol: . Co žárovka, to časák :cry: . Vzdal jsem ty reklamační tahanice asi po třetím kusu. Potom modul GST... :roll: :twisted: . Už nikdy více.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od badoch »

Nevím co přesně se bude časem sledovat, ale řešil bych běh čerpadla ne časem, ale příložným termostatem.

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#11 Příspěvek od pospisjak »

Jo, někam na WC bych to klidně dal, dával jsem co vím, tak 3 ks EB časovačů a pohoda, ale na WC je to putna, když se to pokazí. Jenže na kotel už to chce něco spolehlivějšího.

Píšete co žárovka, to časovač, předpokládám teda odpálený triak po oblouku na vlákně. Pokud je to jinak OK, dal bych tam "posílenou verzi" CS3-16 s relé na výstupu, pro 450 VA motory, atd. http://www.elektrobock.cz/multifunkcni- ... pinac/p109

Pak už mi zbývá jenom časovač na DIN, mini rozvaděč, vrtat + tahat kábl po zdi a trubkách (je to stacionární kotel), 3x vyšší cena a ta práce...

Badoch:
Termostat tam je - na plyn. kotli, čerpadlo je za duomixem - v radiátorové části. Majitel má starý rozvod (silné trubky, žebrové rad.) a v nejvzdálenějších místnostech trvá déle, než přiteče voda. V mrazech OK, ale na jaře a na podzim kotel poměrně krátce topí a s ním i čerpadlo brzo vypne.
Proto chce udělat časový doběh, aby čerpadlo prohonilo vodu přes radiátory a teploty se srovnaly. Kdybych dal paralelně příložný termostat ještě za duomix, stejně by vypnul brzo. Když mu uberu - vedle plynu je ještě kotel na tuhá a za duomixem by se trubky prohřály i od něj, tak by se zbytečně seplo i "plynové" čerpadlo, kotel na TP má svoje čerpadlo s příložákem. Apeloval jsem prvně, ať si upraví průtoky na ventilech u radiátorů, ale to se jim nepodařilo a ne všude to jde.
Takže opravdu nejschůdnější a nejjistější řešení mi přijde ten časovač a doběh...

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#12 Příspěvek od helios »

Tak ma napadá, či by len nestačilo dať príložný termostat k tomu najvzdialenejšiemu radiátoru na výstup z neho, na spiatočku. Tak by čerpadlo bežalo dovtedy, kým by spiatočka na radiátore nemala napr. 30°C. Čerpadlo obehu by potrebovalo ešte samodržné relé, ktoré by sa vypínalo práve týmto vzdialeným termostatom. Mohlo by to fungovať.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#13 Příspěvek od pospisjak »

...či by len nestačilo...

Tak to asi nebude dobrej nápad, rozvrtat jim celej barák, stropy, táhnout 25 m kabelu k radiátoru pro termostat někam na opačný konec. Nastavení teploty v závislosti na ročním období, aby to nějak fungovalo. Ne, touto cestou nepůjdu. To už se dostáváme někam jinam, budu se držet spíš těch časovačů...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“