Anténní rotátor - jaký motor

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Anténní rotátor - jaký motor

#1 Příspěvek od kulikus »

Jaký typ motoru použít v anténním rotátoru? Mám koupené pěkné dva DC (12V/100mA) se šnekovým převodem, ale mám obavy, že komutátory budou rušit. Varianta je krokový motor nebo motor na střídavé napětí s rozběhovým kondem.
V profi rotátoru od Yaesu je poslední varianta.
Naposledy upravil(a) kulikus dne 18 led 2014, 01:15, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#2 Příspěvek od TAKJAN »

Měl jsem motor ze stěračů na rotátoru ant. FM a rušení šlo omezit. Tlumivky, kondíky..

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kulikus »

Mělo by nějaký přínos usměrnění až nahoře u motoru?

Ty DC motorky jsou převinuté stěračové motorky.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Nemělo . A ty si myslíš , že budou krokáče lepší ? Naopak , rušení může být ještě větší .

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#5 Příspěvek od jirkati »

Nevím, co s motorem 1,2W chceš rotovat. Já mám na rotátoru křížovou anténu na 144 MHz dlouhou 3,5 m, čtyřprvkovou na 50 MHz a dualquad na 433 MHz a točí s tím motor na 3 x 220 V/60 W přes šnekovou převodovku - 1 otáčka za 22 sec. Reverzace je přes kondenzátor připojovaný buď na fázi nebo na N. Rozhodně to nikde neruší a při rozběhu je na místě docela slyšet, jak ten motor zabere. Proto se mi zdá 1,2 W (12 V/100 mA) docela málo.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od kulikus »

Mám to na experimentální rotátor pro příjem družic. Anténa bude z plastu a s protiváhou, pro 145 a 435MHz, takže nepotřebuju žádný extra kroutící moment. Hřídel jednotky neudržím.

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#7 Příspěvek od Hrnous »

sedne ti na to holub a dojeli sme..

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od CZJKP1 »

Mám někde rotátor od takové té japonské antény, co bývala v z TV producs a mívala vzadu takovou tu hliníkovou parabolku, pozdější model sítěnou parabolku...

Něco jako je toto, ale mnohonásobně více prvků http://image.made-in-china.com/2f0j00IB ... -883C-.jpg

To by se dalo použít na nějakou anténu na ama ?

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od kulikus »

Hrnous píše:sedne ti na to holub a dojeli sme..
Je to demo pro kluky. Nepočítám s trvalou instalací.

Uživatelský avatar
ok2moa
Příspěvky: 13
Registrován: 14 bře 2014, 01:00

#10 Příspěvek od ok2moa »

kulikus píše:Jaký typ motoru použít v anténním rotátoru? Mám koupené pěkné dva DC (12V/100mA) se šnekovým převodem, ale mám obavy, že komutátory budou rušit. Varianta je krokový motor nebo motor na střídavé napětí s rozběhovým kondem.
V profi rotátoru od Yaesu je poslední varianta.
Podle toho co píšeš bych řekl že je jedno co pužiješ. Musíš si dát jen pozor na toto:
1. v případě DC motoru dbát na stínění prostoru komutátoru a pomocí blokovacích kondenzátorů cca 1nF a tlumivky cca 10uH zamezit přenosu rušení z jiskření do přívodního kabelu - ten by sloužil pro toto rušení jako anténa. Blokování - co nejkratší přívody, extrémně dobré řešení jsou porcelánové SMD kodany připojené buď přímo, nebo pomocí krátkých měděných pásků.
2. u ostatních řešení musíš dbát na blokování zdroje rušení - třeba polovodičové řízení v ovládací jednotce...
Přeji hodně štěstí!

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“