záloha dat

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

záloha dat

#1 Příspěvek od Superpavel »

Čau.Potřeboval bych poradit jak mám zálohovat data která mám v počítači.Tak aby třeba i za 10 let to jinej počítač přečet. tj. fotky, schémata.

Uživatelský avatar
pentoda92
Příspěvky: 99
Registrován: 24 srp 2013, 02:00

#2 Příspěvek od pentoda92 »

To nejspíš budeš muset vždy nějak převádět. Můžeš to například uložit na nějaký HDD, ten dát do šuplíku a mít ho tam jak dlouho chceš. Mezi tím se ale změní způsoby připojování HDD, takže budeš muset data převést na novější HDD, aby mohl být připojený na modernější stroj, který už nebude mít možnost zapojení starších HDD. Další převedení budeš muset provést ve chvíli, kdy se nějaký formát (například obrázkový) změní a starý se bude přestávat používat.

Rozhodně bych se toho ale nebál. Vždy je nějaká možnost, jak přečíst data ze staršího zařízení a převést jej do novějšího.

Já bych zvolil jen zálohu na jiný HDD, který bych někam uložil.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#3 Příspěvek od serviceman »

- Musíš si také udělat plán zálohování a postup pro případ ztráty zálohy a pro případ obnovení ze zálohy.
- I zálohu musíš kontrolovat, stav disku a checksumy souborů, zda nejsou poškozené.
- Fyzicky umístit zálohu tak, aby ji nepoškodil požár, či aby nemohla být ukradena. Jestli to bude bezpečnostní schránka v bance, či jiné uložení, závisí na ceně dat atd.
- V neposlední řadě je dobré čas od času zkoušet funkčnost celého mechanizmu - něco jako pravidelné cvičení CO.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#4 Příspěvek od Superpavel »

A třeba použít CD nebo DVD? Jak dlouho na tom ty data vydrží? Externí HDD je na mě moc drahej.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#5 Příspěvek od keemo »

To nema taku zivotnost ani nahodou.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od hafca »

Třeba DVD-RAM je doporučená právě na zálohy dat. Výdrž by měla být cca 30let. Snad jedinou nevýhodou je pomalý zápis, neviděl jsem rychlejší než 3x.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

Při dnešních cenách harddisků bych o ničem jiném než záloze na druhý hard ani nepřemýšlel. :lol:

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od hafca »

Co se týká velikosti zazálohovaných dat, určitě disk. Se spolehlivostí už bych tak velký optimista nebyl.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#9 Příspěvek od serviceman »

Plackám se vyhni v jakékoliv podobě. Jsou neperspektivní. DVD mechaniky jsou už mrtvé jako 5¼" mechaniky. USB, či SATA zde ještě nějaký čas budou.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

hafca píše:Co se týká velikosti zazálohovaných dat, určitě disk. Se spolehlivostí už bych tak velký optimista nebyl.
Na to jsou jednoduché počty. Pokud v průměru bereš, že nový harddisk vydrží spolehlivě pracovat při každodenní práci jeden rok určitě (365 dnů), tak při zálohování 36x do roka bych bral to, že vydrží spolehlivě minimálně 10 let, což je víc než životnost toho uživatele (už za 5 let neví co tam měl a jestli to ještě potřebuje). :lol:

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#11 Příspěvek od jogo »

Tiež som za disk, naviac zálohu zakryptovať. Pre cudzieho nepoužiteľné..

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od hafca »

Se svým optimismem co se spolehlivosti disku týká jsi štastný muž. :lol: Já jsem pesimista z povolání. Možná proto, že jsem viděl víc ztracených dat na discích a fleškách, kartách a podobném smetí než na DVD-RAM.
Vědět co je po letech na záloze, to je jiná. Když si popíšeš tu ramku, tak i po letech víš, co na ní je nebo v nejhorším případě bylo. Když klekne disk, nevíš nic a proto to asi tolik nebolí. :lol:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#13 Příspěvek od jogo »

Dá sa spoľahlivo skontrolovať, či to, čo je uložené, je použiteľné? Dnes som vytiahol z flešky dva jpeg-y a pdf, nedá sa to otvoriť. Pritom veľkosť dokumentu vidieť ako neporušenú.. Alebo sa mi stalo, a nie raz, že po prekopírovaní som zistil, že na fotke vidno len určitú časť, napríklad hornú tretinu, zbytok bol sivé pole..

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#14 Příspěvek od serviceman »

jogo píše:Dá sa spoľahlivo skontrolovať, či to, čo je uložené, je použiteľné?
Pro komparaci je nejlépe použít něco jako FileSync, komparační program, který srovnává checksumy.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
vlado88
Příspěvky: 12
Registrován: 06 kvě 2011, 02:00

#15 Příspěvek od vlado88 »

A čo použít DataTresorDisc 160 let

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“