Regulátor motoru z Tatramatky pro pohon medometu

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

Regulátor motoru z Tatramatky pro pohon medometu

#1 Příspěvek od petrfilipi »

Dobrý den všem.

Dostal jsem za úkol pro kámoše postavit pohon pro jeho nový polský medomet (zvratný, osmirámkový). Jako poměrně jednoduše dostupný a levný se mi jeví motor z praček tatramat (takový ten hnědý, průměr asi 20-25cm, s bílým 6-8 pólovým konektorem).
Samozřejmě potřebujeme reverzaci a plynulý rozběh.
Moje otázky:
1. Je možné použít klasický frekvenční měnič (1f/3f do hvězdy)?
2. Je jiná cesta než použít frekvenční měnič?

Ještě nevím, zdali použiju vinutí pro praní nebo pro odstřeďování, budu to muset propočítat, klasický medomet na 3-4 rámky má asi 7 ot/s, tenhle bude muset mít méně, rámky jsou v kruhu o průměru 90cm.

Děkuji za Vaše rady.

Petr Filipi

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#2 Příspěvek od keemo »

Nemal by si jednoduchsie pouzit novsie motory-komutatorove? Tam by si mohol regulovat rozbeh obycajnym triakovym regulátorom ktorý kupis v kdejakom elektre...?

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#3 Příspěvek od mihal »

Záleží na tom, z čoho to budeš napájať. Pokiaľ je v mieste použitia el.sieť, tak by možno stačila ako regulácia prepínanie z režimu prania na režim odstreďovania. Meniču by som sa snažil vyhnúť. Pri vhodnom sprevodovaní by to malo stačiť. Rozbeh bude k vôlo mechanickým zotrvačnostiam plynulý. Horšie bude, ak tam el.sieť nie je /častejšie/ tak bude k dispozícii len Aku, tak by som frekv.menič použil ako núdzovku /z aku cez ups dostat 230 hoci aj obdĺžnik - to je frekv.meniču jedno, a za ups frekv.menič a motor/. Lepšie by však bolo použiť vhodný 12V motor a riadiť otáčky cez pwm. S týmto sme jeden medomet postavili, motor cca 200W, asi z ventilátoru chladiča.Vytáčajú sa naraz dva rámiky.

Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#4 Příspěvek od xmurgi »

presne tak, ten motor je vykonovo a rozmerovo ako kanon na komara. Najrozumnejsie riesenie by bola akciova vrtacka z tesca a k nej podla potreby regulaciu.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od petrfilipi »

U komutatorovych motorku se mi nelibi jednak uhliky obecne (prach, i kdyz motor bude dole pod medometem), druhak bych ho musel nekde koupit a potreboval bych i nejaky zalozni, kdyby motor odesel. Pak potrebuji provoz mnoho hodin skoro bez prestavky. Taky nevim, jak by to bylo s reverzaci (i kdyz s tou by asi problem nebyl, reverz ma kazda vrtacka).
Co se tyce vrtacky z Tesca, tak to byl doufam vtip, to bych nedal jako pohon ani sobe, natoz nekomu jinemu.
Jinak 1f sit je k dispizici.
A velikost ani nadbytecny vykon motoru z Tatramatky mi nevadi, preferuji spolehlivost a pod medometem je asi 0,5m mista. Motor bude roztacet a brzdit pomerne velkou setrvacnou hmotu, na prumeru 0,9m bude 8 ramku, kazdy muze mit i treba 2 kg.
PF

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

V tomhle dotazu je samé "nevím, nevím, nevím". To by bylo pochopitelné u dítka co si chce ubastlit první krystalku nebo u studentíka co dlabal na studium a teď má na krku maturitu, ale u někoho, kdo se chce hrabat v zařízení napájeném ze sítě a ještě ke všemu to má dělat pro někoho jiného...?
Kdysi jsme v podniku co jsem měl to potěšení tam pracovat zkoušeli dělat něco podobného. K pohonu jsme chtěli použít komutátorový motor regulovaný triakem a IO MAA 436
http://www.amapro.cz/datove_zdroje/knih ... ry_195.php
směr otáčení se měnil páčkovým přepínačem. A protože ten motor nebyl dělaný na nižší otáčky (kvůli chlazení vrtulkou na jeho hřídeli), museli jsme tam přidat ještě jeden motorek s vrtulkou jen na chlazení toho velkého.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Jo , 1faz měnič stačí a směr přepneš i páčkovým přepínačem , tedy pokud to nedokážeš příkazem měniči .

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od petrfilipi »

Tak potvrzuji 100% funkčnost, motor jsem připojil k 3f měniči ABB ACS550 (dostal jsem ho zdarma s trochu vadným displejem). Jen byl trochu problém v tom, že měnič je 4kW, tak jsem mu musel údaje o motoru nalhat (motor má na nízkých otáčkách jen 60W), protože na takhle malý motor není měnič stavěný. Nicméně po snížení napětí z měniče na 220 V je vše OK. Trochu problém je to, že motor je zapojen do D, ale je to jen o nastavení měniče. Rozdílné odpory vinutí měniči nevadí.

Teď ještě sehnat 1f měnič a vypustit včely.

Petr Filipi

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“