Osciloskop Tesla BM550

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

Osciloskop Tesla BM550

#1 Příspěvek od pacak »

Dobrý den. Dostal jsem darem tento osciloskop, přístroj se jeví jako funkční, ale zlobí potenciometry a přepínače. To by ještě šlo, ale přepínač V/díl kanálu B je nějak moc zatuhlý. Knoflík se protáčel, tak jsem zkusil přitáhnout kleštinu, ale jde to strašně ztuha. Na kanálu A je to lepší. Měl jste to někdo rozebrané? Přístroj byl poslední roky v garáži, nezakrytý, panelem nahoru. Je to plné prachu a písku, panel bych potřeboval sundat a vyčistit. Je v tom nějaká záludnost ? Jako největší problém se mi zatím jeví to , že knoflíky jsou na těch kleštinách a v podstatě tam jdou nasadit jakkoli. Dík Franta

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#2 Příspěvek od alles »

záludnost v tom není, ty přepínače mají dorazy, takže knoflík musíš nasadit tak , aby při protočení nevyjel do neoznačené polohy... jediný zádrhel je kleština na těch dvojitých souosých potenciometrech, budeš si na ni muset vypilovat přípravek...

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#3 Příspěvek od pacak »

na tu jsem si už přípravek vyrobil, jak jsem zkoušel přitáhnout tu kleštinu. Zatím jsem oddělal spodní a horní dekl a očistil jsem to z nejhoršího. Zkusím teda sundat čelní panel.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#4 Příspěvek od fredis »

550ku jsem v rukách ještě neměl, ale předpokládám, že tam budou stejné přepínače jako v 556 a 566ce. Sundat knoflík a nakapat dobře vzlínající mazivo. Nechat působit i pár dnů a potom to už jde lehce rozhýbat. Nakonec promazat. Stejně jsem postupoval u svého mostu BM 539, kde jsem jedním knoflíkem musel točit velkou silou a ještě přes hadr :lol: . Nyní jde jak po másle.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#5 Příspěvek od pacak »

Tak panel je dole, špína pod ním pryč. Ale když to tak střízlivě zhodnotím, mám na výběr dvě možnosti: 1. smířit se se stavem jaký je, to znamená kvůli zatuhlému přepínači funkční jeden kanál a chrastící potenciometry, nebo za 2. Zkusit to rozebrat a pak to sice čisté ale nefunkční odnést do sběru. Vyndat ten přepínač je jako vyndavat ježka z klece.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#6 Příspěvek od pacak »

Takže myslíš bez rozebírání? To by pak musela být zadřená jen osička v pouzdře. Někdo už to evidentně zkoušel přede mnou, na osičce jsou vidět stopy po kleštích.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#7 Příspěvek od fredis »

Jo! Přepínač nevyndávej, to by ses z toho :toilet: . Je zatuhlá oska v tom pouzdru. Je to drbačka, ale dá se to krásně vyčistit a rozhýbat. Uvidíš, co za sajrajt z toho nakonec poteče. Zkus použít jemný řídký olej, dobrá je i stará červená brzdová kapalina a někdo používal i sprej na kontrolu pro defektoskopii. Je taky červený a perfektně vzlíná. Jsou potom dobře vidět třeba thlinky ve svarech. Stačí kapka, dvě, ale dát jim čas na to, aby dobře pronikly.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#8 Příspěvek od pacak »

Zkusil jsem to tady zastříknout povolovačem WD 40. Kanál A začal jít lépe , B zatím odolává. Nechám to zatím působit. Nestane se nic když to zateče do kontaktů?

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#9 Příspěvek od fredis »

WDčko je taky dobré. Stačí pár kapek! Do těch kontaktů to asi moc dobré nebude :cry: .

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#10 Příspěvek od Vojta7 »

WD-40 je nevodivé ;-)

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#11 Příspěvek od fredis »

No a co?! Bude tam mít jen ten bordel. A oscilo už máš opravený :wink: :lol: ?

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#12 Příspěvek od pacak »

přepínač kanálu B stále vzdoruje. Jak řešíte ty uzavřené potenciometry? Navrtat a prostříkat?K některým se teda taky moc nemůže.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#13 Příspěvek od pacak »

Tak jsem si dodal odvahu a oddělal stínící destičku přepínače. Je zarezlá ta kulička a vroubkovaný věnec pod ní. Povedlo se mi nakapat WD přímo na kuličku a trochu to povolilo. Asi by to fakt chtělo rozebrat a vyčistit pořádně.Ale to bych musel sundat hliníkový panel co jsou na něm všechny ty ovladače.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#14 Příspěvek od fredis »

Je to zalehlý v pouzdru té osky. Není to žádná novinka, řešil jsem to x krát. Viz výše popsáno jak.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#15 Příspěvek od pacak »

Mám už z toho mozol na prstě, ale jde to už stejně jako kanál A. Trocha mastnoty se mi ale dostala na ty kontakty. Zkouším to vytřít uchošťourem s trochou lihu.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“