Menič 12/230V 50Hz HQ-INV1700W/12F

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

Menič 12/230V 50Hz HQ-INV1700W/12F

#1 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Dobrý deň páni, dostal sa mi tu na opravu vyššie uvádzaný menič. Podľa majiteľa svieti zelená LED no napätie na výstupe nie je. Prosím, nájde sa u niekoho schéma? Prikladám orientačné foto.
Musím zaobstarať nejakú baterku a skúsim urobiť orientačné meranie.
Vopred ďakujem.
Ivan
Přílohy
3.jpg
(99.23 KiB) Staženo 230 x
2.jpg
(59.54 KiB) Staženo 115 x
1.jpg
(62.37 KiB) Staženo 121 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Základní test bývá, že se připojí akec přes autožárovku a zjistí se, co vlastně běží. Bude tam měnič 12/320V a střídač, takže může běžet třeba měnič a střídač bude tuhej. A protože to bývá všechno buzený natvrdo, odchází pak i řídící IO.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#3 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Zdeňku, ďakujem za radu. Zatiaľ nemám napájaciu batériu, takže môj slabý laboratórny zdroj by to asi neutiahol. Ten dáva 3A max. čo sa týka budičov, je to osadené prevažne obyčajnými CMOS obvodmi radu 4011, 4027 a nejaké OZ, sú tam nejaké oddeľovacie tranzistory, takže by to malo byť v pohode opraviteľné. Pravdu povediac, pán povedal, že do toho nechce veľa vrážať a tak kreslenie schémy z plošáku neprichádza do úvahy.
Keď zapožičiam batériu, skúsim otestovať menič DC/DC a potom striedač.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Skus to na ten zdroj, naprazdno to hadam zvladne.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od cabernet »

Opravoval som take nieco o vykone 5000W po burke. Okrem vyhorenych vykonovych tranzistorov, diod v DC/DC a tiez v DC/AC menici, ich budicov som nasiel aj jeden vadny transformator. Jeden manik mi to trafko previnul.
Bola narocna oprava, podarilo sa mi to opat sprevadzkovat.
DCúDC obvod som rozchodil len zo zdroja. Skusanie celeho zeriadenia uz s malymi bateriami. Schemu nezozenies.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#6 Příspěvek od Ivan_Ryger »

tak je to tu: menič pracuje, no v striedačovej ceste sú prerazené 4 tranzistory IRFP450. Budič to zdá sa prežil, hradlo majú OK. Zaujímavé je, že z laboratórneho zdroja to nejde do skratu, čo je trochu neobvyklé.
Ivan

Uživatelský avatar
pavelh
Příspěvky: 326
Registrován: 31 črc 2012, 02:00
Bydliště: UL

#7 Příspěvek od pavelh »

Ahoj Ivane,dostal se mi do ruky tento měnič HQ INV1000W/12f bude to asi něco podobného co jsi tady popisoval,myslím typ né závadu. Já tam vyhořelé odpory a jistě i tranzistory,rozebírám to.Byl by si ochoten mi pomoci radou prosím?

Uživatelský avatar
ladik31
Příspěvky: 3
Registrován: 08 led 2013, 01:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od ladik31 »

Opravoval jsem podobný měnič od stejné firmy ale s výkonem 600VA.
poháněl čerpadlo kotle a zřejmě si s ním moc nerozuměl.
Vypálené spoje na 12V straně,upálené vývody vinutí na primární straně jednoho z traf a samozřejmě odpálené tranzistory v můstku jak na straně DC tak i střídače.Přibližné schema tady bylo uveřejněno. Po výměnách tranzistorů, opravách spojů a trafa,nejprve odzkoušen DC-DC OK a po osazení střídače odzkoušeno na žárovce 60W a zatím jede.takže se uvidí.
Přílohy
menic_694.png
(21.84 KiB) Staženo 312 x

Uživatelský avatar
pavelh
Příspěvky: 326
Registrován: 31 črc 2012, 02:00
Bydliště: UL

#9 Příspěvek od pavelh »

Díky ladik31 za aspon nějaké schéma,muj zdroj je o moc složitější ale princip bude stejný,nebo podobný. Dám sem foto,jak budu mít čas. Moc se omlouvám,že píši tudy ale nechci zakladat nové vlákno.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#10 Příspěvek od Ivan_Ryger »

práve dnes som vydal uvedený menič zákazníkovi. Chyba bola v prerazených tranzistoroch výstupného striedača. Nič viac, ani jeden zhorený rezistor. Na tomto meniči je fajn, že majú doplnený tranzistorový budič, a preto to zrejme zachránilo CMOS logiku budenia.
Nahrubo, čo som pozrel, tak výstupný sínus je generovaný pomocou obvodov 4060(taktovanie 50Hz) a 4011(výstupný budič)+ nejaké drobné tranzistory.
Najprv treba skontrolovať, či na výstupe DC/DC meniča je okolo 300V. POkiaľ tam toto napätie je, treba sa zamerať na striedač.

Uživatelský avatar
skybor
Příspěvky: 1
Registrován: 23 čer 2023, 02:00

#11 Příspěvek od skybor »

Mám problém s podobným měničem, jen na 24V (HQ-INV1700W/24F). Bez zátěže nebo s minimální zátěží se to tváří OK. S narůstající zátěží začne klesat výstupní napětí a adekvátně i výkon. Zatím byly zjištěny propálené 15A pojistky na jedné straně měniče (všech 5ks). Nějaký tip. Eventuálně nepodařilo se někomu sehnat to schéma?

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od cabernet »

Skontroluj hladinu DC napatia zvysovacieho zdroja naprazdno a nasledne s narastajucou zatazou na vystupe menica.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“