Frekvenční měnič Altivar 58 Telemecanique, chyba

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kocianjiri
Příspěvky: 9
Registrován: 31 led 2014, 01:00

Frekvenční měnič Altivar 58 Telemecanique, chyba

#1 Příspěvek od kocianjiri »

Dobrý den všem.
Prosím vás má někdo zkušenosti s tímto měničem? Měl sloužit k soustruhu, který již bohužel nemám a na soustruh jsem ho ani nepřipojil. Zvažuji prodej, a proto jsem ho chtěl alespoň vyzkoušet. Bohužel po připojení k síti sice naskočí, ale společně se zelenou kontrolkou PROVOZ svítí i červená kontrolka PORUCHA. Dle chybového hlášení na displeji InF neboli Internal Fault (interní porucha, porucha vnitrního propojení). V návodu se píše jako opatření kontrola vnitrního propojení frekvencního měniče. Bohužel nemám páru co si pod tím představit. Zda je po něm, nebo jen nějaká drobnost. Dokázal by někdo poradit co s tím?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Může to znamenat, že na svým výstupu "nenačenichal" žádnou zátěž = hlásí závadu. Zkusil jsi ten měnič připojit k nějakýmu motoru?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kocianjiri
Příspěvky: 9
Registrován: 31 led 2014, 01:00

#3 Příspěvek od kocianjiri »

Zkusil. Bohužel žádná změna s motorem i bez něj. Uznávám ovšem že o problematice nemám ani páru, tudíž je velká pravděpodobnost, že chyba je úplně jinde než v měniči. Nechci ho dát na prodej, aniž bych věděl, jestli vlastně šlape a někoho napálit.

Uživatelský avatar
grope
Příspěvky: 132
Registrován: 29 srp 2007, 02:00
Bydliště: Nitra

#4 Příspěvek od grope »

Ak je FM nastavený na ovládanie externým potenciometrom a nie tlačidlami na paneli (default), môže mu prekážať, ak ten potenciometer nie je pripojený.

Uživatelský avatar
kocianjiri
Příspěvky: 9
Registrován: 31 led 2014, 01:00

#5 Příspěvek od kocianjiri »

No, to by mohlo být v mých silách, za použití návodu zkusit přenastavit. Určitě vyzkouším. Bohužel doma budu až v Út, ale hned tomu dám šanci. Takže myslíte, že pod pojmem "vnitřní propojení měniče" si mám představit spíše věci jako je např. toto nastavení na externí potenciometr? Nebo nějakou závadu uvnitř přístroje?

Uživatelský avatar
grope
Příspěvky: 132
Registrován: 29 srp 2007, 02:00
Bydliště: Nitra

#6 Příspěvek od grope »

Myslím, že by to mohlo byť ono, ale bolo by potrebné dať viac info - či je ten FM nový, alebo už bol nakonfigurovaný a bežal. A ak bežal, tak či s externým potenciometrom na riadenie otáčok, alebo na ovládanie tlačidlami, alebo bol využitý analógový vstup pre pripojenie napr. tlakomera (ak ho má, nepoznám tento typ FM), ... Tiež neviem, ako dlho si FM pamätá konfiguráciu bez napájania, ak naposledy bežal pred niekoľkými rokmi, je možné, že konfiguráciu si už nepamätá a bolo by vhodné ju skontrolovať a nastaviť podľa manuálu a požiadaviek.

Uživatelský avatar
kocianjiri
Příspěvky: 9
Registrován: 31 led 2014, 01:00

#7 Příspěvek od kocianjiri »

Měnič byl použitý, takže co se sním dělo nevím. Bez elektřiny byl minimálně třičtvtě roku. Předpokládám, ale delší dobu. Každopádně jste mě trošku uklidnil, že by to mohla být závada tohoto druhu. Právě podrobně studuji jak to přenastavit z návodu, tak se snad zadaří. Nebo ještě přemýšlím, co by se stalo, kdybych se ho pokusil uvést do továrního nastavení?

Uživatelský avatar
grope
Příspěvky: 132
Registrován: 29 srp 2007, 02:00
Bydliště: Nitra

#8 Příspěvek od grope »

navrhoval by som najskôr si ujasniť, akým spôsobom chcete ten FM odskúšať (spôsob ovládania), potom si treba zistiť štítkové údaje motora (zadáva sa pomer max. prúdu meniča na výstupe a prúdu motora v %), porovnať, či je možné taký motor pripojiť. Niekedy je potrebné prepojiť nejaké svorky, aby sa menič vôbec rozbehol-využíva sa na bezpečnostné zastavenie motora, ... Verím, že po správnom nakonfigurovaní meniča sa motor rozbehne. Nie, že by sa FM nemohli pokaziť, ale pri správnej inštalácii sú to pomerne dobre chránené zariadenia.

Uživatelský avatar
kocianjiri
Příspěvky: 9
Registrován: 31 led 2014, 01:00

#9 Příspěvek od kocianjiri »

Ono by mi v podstatě stačilo, klidně pokud je možno i bez motoru, donutit měnič naběhnout do provozu, bez toho aniž by mi hlásil poruchu. No ještě se s tím nějak poperu, ale čím hlouběji se dostávám do návodu pro konfiguraci, tím menší mi ten návod dává smysl.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#10 Příspěvek od SMITH »

Nemáš odkaz na manual ?
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)


Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Jenda_KL »

kocianjiri píše:...kontrola vnitrního propojení frekvencního měniče. Bohužel nemám páru co si pod tím představit. Zda je po něm, nebo jen nějaká drobnost.
Rozebrat a kouknout se kde je vypadlej jakej konektor, jestli fungují pomocné zdroje budičů, jestli je v pořádku softstart (to je slyšet po startu - cvakne v tom)
Ostatní chyby vlivem špatného nastavení jsou hlášeny jinak.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Jenda_KL »

EKKAR píše:Může to znamenat, že na svým výstupu "nenačenichal" žádnou zátěž = hlásí závadu.
To je chyba OPF

Uživatelský avatar
kocianjiri
Příspěvky: 9
Registrován: 31 led 2014, 01:00

#14 Příspěvek od kocianjiri »

Takže opravdu nejspíš něco uvnitř? No mrknu i na to. Tam ale zkontroluji opravdu tak maximálně ten vypadlý konektor. Když jsem ho zapínal, tak si nevzpomínám na žádné prasknutí. Prostě jen potichu naběhne.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#15 Příspěvek od SMITH »

Bohužial to fakt vypadá na vnútornú chybu menièa :-(
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“