tranzistory PNP a NPN

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

tranzistory PNP a NPN

#1 Příspěvek od Superpavel »

Čau. Mám spoustu knížek z antikvariátů. Ve starší literatuře se hodně používají tranzistory PNP. Ve dnešních knížkách je trand PNP vyjímka. A používají se trandy NPN. Mám s tím jen ten problem že pokud potřebuju výkonový PNP tak bývá dražší než rovnocenný NPN. Co ktomu vedlo a proč to tak je?

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#2 Příspěvek od Jodr »

Řekl bych výroba omezených serií

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

No u germaniů se jednodušeji-levněji vyráběl PNP , zatímco u křemíku je to obráceně .

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od breta1 »

Je zajímavé, že i u unipolárů je problém a parametry pro PFET jsou vždy horší než pro NFET

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#5 Příspěvek od Milan »

Myslím,že je to i záležitost psychologická. U nás starších,co jsme před více než 50 lety začínali jako děti s tranzistory,byly ke koupi jenom npn
tranzistory řady 10xNU70. To znamená,že ve schematu bylo minus na zemi. Totéž 99% zapojení s elektronkami ,ale i třeba osciloskopy,které na kladný signál proti zemi vychylují paprsek nahoru -určitě je zde podvědomá vazba se schematem a minusem na kostře. Proto také dodnes npn upřednostňuji,neboť analýza i návrh obvodu je tak pro mě jednodušší. Nenáviděl jsem ruské tranzistoráky s plus pólem na zemi a nakonec i ty československé ,kde to bylo třeba půl na půl - třeba VKV plus společný a ostatní minus. Ale možná je to jenom nějaká úchylka ... :D .

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Davidus »

PNP tranzistor je těžší vyrobit. Mívá často i o něco větší čip jak NPN aby bylo dosaženo lepší vodivosti. To samé platí pro NFET vs PFET
(jeden z důvodů proč Tesla dlouhou dobu neměla komplementární dvojici ke KD503 a podobným)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Ale Milane kuš . Nad 1/2W jiný než PNP trand pro Čecha neexistoval . Až první komplementár GC , ale to jsme stejně dole . Až potom GD atd.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#8 Příspěvek od Milan »

Asi seš moc mladej,první diodu 1NN41 jsem si kupoval za tehdy neuvěřitelných asi 30,- Kčs někdy v roce 58 a pak následně jeden tranzistor ,myslím že 102NU70, a asi po 2 letech jsem teprve sehnal 155NU70,nic jiného v Brně v radioamátérské prodejně nebylo.O existenci PNP jsem tehdy nic netušil,na krámě určitě tehdy nebyly ( možná nějaké výkonové xNU73 někde ano,ale ty já na audiony a reflexy k ploché baterce tehdy na nic nepotřeboval).

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

Nevím jistě, zda OC70 (PNP) nebyly jedny z prvních od Tesly. Slyšel jsem nějakou legendu, že to označení nebylo ó-cé, ale nula-cé, a znamenalo to žhavící napětí 0 V a trioda (polovodičová). Kdoví?

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#10 Příspěvek od Jodr »

Pamatuju Ge diodu za 69Kčs ! Tehdy jsem na ni dlouho šetřil.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#11 Příspěvek od monterjirka »

BOBOBO píše:No u germaniů se jednodušeji-levněji vyráběl PNP , zatímco u křemíku je to obráceně .
To bylo zděšení, když někdo, kdo byl zvyklý na elektronky, viděl zapojení s PNP tranzistorem a "napájení obráceně, + na kostře"...

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od radekrd »

Ten problém s bipoláry PNP a MOSFETY s kanálem P souvisí velmi úzce s tím, že pohyblivost nosičů náboje v polovodiči typu P je výrazně nižší, než v N.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#13 Příspěvek od Hifista »

Také jsem pamětníkem těch dob, kdy jsem diodu 1NN41 kupoval za velký peníz, ale proč se u nás z počátku rozšířily více tranzistory NPN nevím, neb u našeho velkého bratra v SSSR to bylo přesně naopak. Tam zase byl v tehdejších dobách spíše vyjímečný tranzistor NPN.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Davidus »

no zajímavé, v SSSR bylo snad všechno naopak ve srovnání se západem, dokonce i schémata byla "vzhůru nohama" viz třeba schéma od zvezdocky :)

A nejen schémata byla v SSSR naopak viz...
In Soviet Russia, Water Drinks You!
https://www.youtube.com/watch?v=1Tzq_XIAMvs

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#15 Příspěvek od Standa33 »

První tranzistory byli zhotovené tak, že na destičku germania se přitavili dva wolframové vodiče (hrotový tranzistor). Germanium bylo polovodič typ N a v místě přitavení vodičů vznikl typ P. tj. tranzistor P-N-P.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“