Porucha spínananého zdroje ze světelných efektů *vyřešeno*

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

Porucha spínananého zdroje ze světelných efektů *vyřešeno*

#1 Příspěvek od hafca »

Kamarád mi přinesl světelné efekty QTXlight PB-1 s tím, že přestávaly fungovat a už nejdou vůbec. Ve zdroji byl nafouklý 1G/25V, ale při měření byl OK, přesto jsem dal nový. Zdroj se chová jako při zkratu na výstupu, ledka poblikává jak se zkouší nastartovat. Měřil jsem diodu na sekundáru, FET a ostatní diody, zkusil dát jiný TL431 a pořád stejné. Už mi vlastně zbývá jen řídící FQPF8N60C a optočlen. Všechno ostatní jsem proměřil a nic špatného jsem nenašel. Hledám špatně nebo by se dalo ještě něco zkusit? Ty spínané zdroje nejsou zrovna moje parketa, může mi někdo popostrčit co ještě zkusit?
Originál zapojení není, ale našel jsem dost podobné, ale bez měřících bodů.
Edit
Předělání obrázku z odkazu na vložený.
Přílohy
zdroj.jpg
(70.3 KiB) Staženo 235 x
Naposledy upravil(a) hafca dne 18 úno 2014, 12:24, celkem upraveno 3 x.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Tvůj obrázek se mi nezobrazuje- zkus jej vložit znova.
To že LED bliká nemusí nutně souviset se zkratem na výstupu, může se (například) jednat i o chybu zpětné vazby (třeba i ten optočlen).
A co třeba nějaké zatížení na výstupu- kdyby zdroj po startu neměl na výstupu zatížení, mohla by jít přes optočlen informace o zvýšeném výstupním napětí a tím by se zdroj zablokoval.
Zkus to nafotit ze strany součástek i spojů.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Změř napájecí napětí řídícího IO, bývá tam vyschlej ten elyt.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#4 Příspěvek od Atlan »

Vymen C8 a mozno aj C3

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od hafca »

C8 jsem měřil měřičem ESR, ten je dobrej, ale pro jistotu jsem dal taky nový. Napětí se na 3 hýbe mezi 3V až 19V a na 7 je 3Važ17V. Pokud vyndám dvojitou diodu ze sekundáru, pak je na 7 stabilních 11.9 a 3 má 15.9V.
Optočlen jsem zkusil taky jinej a je to stejné.Stejně tak zapnutí se zátěží nepomáhá.
Je ovšem zajímavé, že když vyndám první filtrační elyt 1G ze sekundáru (ten co byl nafouklej) tak na výstupu se objeví 9.6V, dioda svítí, ale po připojení zátěže zhasne a na výstupu nic není. Výstup má oproti tomu schematu rozdíl v zapojení těch sekundárních elytů. Je tam 2x 1G a mezi nimi je tlumivka. Nafouklej elyt je jako první, hned na diodách.
Takže už jsem zkusil všechno, co jsme měl doma a výsledek nula. Odpory jsem taky měřil a taky nic. C3 v tomhle zapojení není. Obrázky jsou snad čitelné.
Přílohy
z2.jpg
(100.46 KiB) Staženo 75 x
z1.jpg
(87.04 KiB) Staženo 91 x
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
SERAFIN
Příspěvky: 160
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Sliač

#6 Příspěvek od SERAFIN »

zameraj sa na 7 vývod,prečo to napätie tak kolísa.Myslím si,že ked U klesne pod určitú úroven podla datasheet IO vypne,ked vystúpi nad tuto uroven zapne.Napísal som to tak zjednodušene.Ten IO si menil?Skús ešte vymeniť
D4,keďC8 je v poriadku.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od hafca »

Diody jsem zkoušel vyměnit a nic. IO je u nás nesehnatelný a ani venku není běžný.
Nakonec jsem ale zvítězil. Ve schematu je na vývodu č.2 proti zemi 47pF, ve zdroji byl takový 100nF a ten byl špatný. Při měření chytrou krabičkou se tvářil jako dobrý, po jeho výměně začal zdroj fungovat. Čekal bych něco takového tam, kde je nějaké větší napěťové námáhání, ale tady?
Dík všem za pomoc.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“