Vyroba obojstrannych DPS nazehlovanim (pøesunuto)

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
martin456

Vyroba obojstrannych DPS nazehlovanim (pøesunuto)

#1 Příspěvek od martin456 »

zdravim,
vyraba niekto z vas nazehlovacou metodou obojstranne dps? Ako na to?
Pouzivam baliaci papier a tlacim laserovkou na jeho bielu stranu.Na jednostranne dps mi to postacuje, ale pri obojstrannych ma nenapada ako to "vycentrovat" aby pady z hornej a dolnej strany boli presne umiestnene pri nazehlovani.
Za kazdy napad, tip dakujem :)

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od PotPalo »

Jednoduché, po výrobe jednej strany navŕtať dierky v protiľahlých rohoch (nejaké dva "prekovy"), podľa nich priložiť papier pre druhú stranu. Dve ihly pomôžu presne napasovať, potom zafixovať nálepkami.

martin456

#3 Příspěvek od martin456 »

Nad tym som uvazoval, ale neviem ako vyleptat jednu stranu bez toho, aby sa chlorid dostal na druhu stranu dosky.Keby bol len tak polozeny na hladine, tak by sa chlorid na druhu stranu zrejme nedostal, ale uz len pri pokladani dosky by to bol pokus-omyl :D Mas na to neaku pomocku? uchytenie dps o leptaciu nadobu?

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#4 Příspěvek od ace_ventura »

Já si vytisknu obě předlohy na papír, proti světlu vyrovnám a 2 strany papíru zarovnám řezačkou na papír/foto. Tyto 2 strany slepím a vznikne kapsa (jako jsou průhledné igelitové desky) do které vložím dps, přitisknu, oříznu a přilepím kouskem izolepy. Proženu laminovačkou a hotovo.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kulikus »

Laminovačka neohýbá? Jaká tloušťka se dá prohnat?

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od PotPalo »

Keď leptám v chloride, dosku dávam plávať na hladinu, ešte sa mi nestalo aby sa chlorid dostal na vrch. Na doske mám urobené v strede malé držadlo zo samolepky, dosku pokladám na hladinu najprv jednou hranou, potom pomaly prikladám až je na hladine celá. Prípadne sa dajú ochrániť kraje izolepou. Keď je vyleptaná jedna strana, po očistení sa nažehlí druhá strana a dá sa opatrne leptať. Tiež je možnosť nažehliť obe strany naraz, a leptať potopením celej dosky do chloridu.

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#7 Příspěvek od ace_ventura »

kulikus píše:Laminovačka neohýbá? Jaká tloušťka se dá prohnat?
Neohýbá, dělal jsem i s 2mm deskou a bezproblému. Je to nějaká no-name z tesca, jen jsem vyměnil termostat za typ s vyšší teplotou (tuším ze staré laserovky) a v pohodě. Jen nechávám vychladit s točícími se válci.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od kulikus »

Na kolik vyšla v Tescu? Lze nastavit mimo teploty i velikost přítlaku?

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od hafca »

Podívej se někde ve frcu. U nás je měli za 50,-Kč a ještě jsem si mohl vybrat z několika typů. Pravděpodobně to vyřazují z firem, když začnou špatně protahovat fólie. Na DPS to ale funguje v pohodě.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#10 Příspěvek od ace_ventura »

kulikus píše:Na kolik vyšla v Tescu? Lze nastavit mimo teploty i velikost přítlaku?
Tuším že 400,- ale je to řadu let. Přítlak je zajištěn pružinou na horní válec. Ale je dostatečný. Nejvíc má vliv ta teplota. S původním termostatem se uchytily jen desky cca 5x5cm - na větší už to bylo málo a středy to neprohřeje.

Stačí obyčejný papír, takový lesklý reklamní asi voskovaný (letáky od MČ nebo nákup. center atp.). Po odmočení se krásně celý sloupne a toner zůstane. A leptám v NaOH.
Přílohy
dps.jpg
Není to profi, ale na domací podmínky pro mě více než dostatečné. Ještě umět udělat nepájivku...
(212.68 KiB) Staženo 244 x

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od FHonza »

ace_ventura píše: ...A leptám v NaOH.
V hydroxidu sodném lze leptat ? Na masku chci vyzkoušet toto. Mám bílou a potisky s tím jdou docela dobře.

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#12 Příspěvek od ace_ventura »

No nejde, leptám v persíranu sodném. To ta večerní hodina. Dobrý tip, zjistím si více...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Dá se nějak poznat třeba průhledem tisku laserky proti světlu, zda je sytost na plošáky dostatečná? Mám tady Minoltu Page Pro 1250, ta má ale repas toner i válec. Pak taky barevnou Minoltu Magicolor 2500, ta je skoro nejetá, originál válec i tonery. Ani na jedny jsem ale nenašel nastavení sytosti tisku. Půjde některá použít?
Díky
Jirka

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Habesan »

Prostě to vyzkoušej. Taky záleží, jaký přesně v tom máš toner.

I ta nejsytější černá, jaká se dá nějakou tiskárnou natisknout, trochu světla propouští.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem zkusil Lidl nastříhat na A4 a vytisknout plošák třídy 4 z Eagle. Přenýst to šlo ale moc zakrytá měď s tím tonerem nebyla. V chloridu to dopadlo dost bídně, podleptaný spoje z boku čar, občas vyleptaný flíčky v ploše a pár spojů vlasově až několik mm přerušených. Málo zakrytý... Nedá se ten toner navrch něčím zesílit? Třeba liháčem, barvou na kůži a pod? Chytne něco z toho na toner a nerozpustí ho do nepoužití?
Díky
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“