Měřič vibrací (vibrometr)

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Reilys
Příspěvky: 67
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

Měřič vibrací (vibrometr)

#1 Příspěvek od Reilys »

Dobrý den.

Má někdo zkušenosti s vibrometry? Jde mě o použití v průmyslu při odhalování vadných ložisek nebo jiných poruch točitých strojů.

Nějaké návrhy, cenové relace nebo zkušenosti.
Chceme pořídit nějaký a v sadě s termokamerou a záznamovým multimetrem se posunout zase o krok dál při odhalovaní poruch strojů.

Děkuji.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#2 Příspěvek od Ivan_Ryger »

kolega používa laserový dopplerovský vibrometer. Umožňuje veľmi presné merania vibrácií už od amplitúd rádovo nm, má výstup na osciloskop. tento prístroj bežne využíva pri sledovaní vibrácií budov, točivých strojov, mostov,... Nie je to lacná položka.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kulikus »

Pro snímání vibrací se používají akcelerometrické snímače.

Uživatelský avatar
Reilys
Příspěvky: 67
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Reilys »

Na to jsem právě narazil. Že je možné to snímat opticky nebo kontaktně. Myslím si že ta varianta optická bude opravdu dost nákladná. Ale obecně když pominu způsob snímání by mě třeba zajímalo jak se pak z danných výsledků reálně pozná například to odcházející ložisko nebo nevyváženou spojku, hřídel...
Po pořízení termokamery jsem byl třeba mile překvapen jaké má obrovské využití a výsledky jsou celkem jednoznačné. U toho vibrometru se bojím aby se závada poznala včas nebo pokud bude více zdrojů aby se navzájem moc neovlivňovali (nepřenášely se vibrace na sousedící komponenty) apod.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#5 Příspěvek od jasin »

V sadě čidla akcelemetrického snímače bývá přiložen hrot který se přišroubuje k čidlu a slouží právě k bodovému snímání vibrací. Ještě tu mám někde jeden kousek schovaný včetně měřicího zesilovače.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od kulikus »

Nebo se akcelerometr přišroubuje, držení je spolehlivé jen do určité frekvence, na vyšší nevhodné.

Více zjistíš u firmen, které dělají defektoskopii nebo na strojní fakultě.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“