Zaèiatok programovania mikroprocesorov (pøesunuto)

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
palace

Zaèiatok programovania mikroprocesorov (pøesunuto)

#1 Příspěvek od palace »

Dobrý deò, rozhodol som sa zaèa￾ programova￾ mikroprocesory len mi nie je jasná jedná vec a tou je rozdelenie mikroprocesorov. Ako je to rozdelené? Viem že sú od microchipu a atmelu a pritom mi nie je jasné to ïalšie delenie AVR, 8051, ATtiny, ATmega8/16, vie mi niekto tak komplexne poveda￾ ako sa to rozde¾uje? A ešte taká otázka, ak programujem v C tak je to jedno aký typ uprocesora programujem? Myslím tým že èi budem vedie￾ naprogramova￾ 8051 a potom aj ATmega8? Ïakujem

Guggy1

#2 Příspěvek od Guggy1 »

instrument atd.
dìlí se podle jádra který používají
8051- jádro vycházejcí z intel8051 postupem èasu je výrábìlo dost výrobcù, mezi nìmi i právì atmel
AVR- je o nìco výkonìjší než 8051 , rozdíl mezi Atmega a Attiny na první pohled je pouze že attiny jsou menší procesory do cca 20vývodù nemusí obsahovat úplnou instrukèní sadu jako MEGA ( ale to vìtšinou není problém) - podtrženo shrnuto - menší procesory s menší výbavou ale z velké èásti podobné jako ATMEGA
http://cs.wikipedia.org/wiki/AVR tady jsou ty rozdily mezi Attiny a Mega taky shrnuty
V Cèku by nìjaký jednodušší programy mnìly být bez problémù pøenositelný mezi attiny a atmega. (teoreticky i do té 8051 ale nejsem si úplnì jistej, vždycky sem psal programy v ASM, s Cckem nemám zkusenosti).

I když jestli se rozmyšlíš mezi 8051 a AVR tak bych ti asi doporuèil AVR. Pro zaèátek tøeba Atmegu8, nepájivý pole, pár souèástek a mùžeš zaèít

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Celkově si ale myslím , pokud to chceš vážně dělat , je třeba si zabezpečit alespoň občasného lektora . Bohužel ? návody k tomuto píší nejspíše programátoři a ti něco vysvětlují a popisují celou věc , ale popisují ji pomocí výraziva , které nikde nepopsali a ty vlastně nevíš , co chcou . Pro ně , jako potrefené , je ten výraz triviální a ani je nenapadne , že ho v celé stati nevysvětlili . Mám několik knížek , ale vždycky se na nějakém odstavci zarazím a končím .

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Habesan »

Co se výraziva týče doporučil byl knihy:
Pinker, Jiří: Mikroprocesory a mikropočítače
Pinker, Jiří; Poupa, Martin: Číslicové systémy a jazyk VHDL
a časopisy ze 70. a 80. let.

Jako hardware doporučuji začátečníkům Arduino.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#5 Příspěvek od monterjirka »

palace píše:...sú od microchipu a atmelu... Myslím tým že či budem vedieť naprogramovať 8051 a potom aj ATmega8? Ďakujem
Kdo se naučí základ, měl by dokázat přejít k procesoru s podobnou filozofií.
A to je právě ten problém, že když se někdo naučí "8051" a pak chce použít nějaký RISC od Microchipu, je to boj, RICS má redukovanou sadu příkazů, to se dobře pamatuje, některé operace na to běží rychle, ale některé operace, které "8051" dělá jedním příkazem, se u RISC musí složitě dělat více instrukce, s využitím nějakého registru,...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Tento problem sa vyriesi pouzitim C. Pri prenose na iny procesor netreba prepisovat cely program, ale len I/O.

palace

#7 Příspěvek od palace »

Tak prvý polrok som v škole programoval 8051 ale tá mi prišla trochu zastaralá, tento polrok máme arduino ale to sa mi nejak nepáèi a navyše ak chcem spravi￾ nejaký projekt tak tam musím da￾ celú dosku.

Guggy1 - programuješ iba v ASM?

BOBOBO - v škole by mi mohol obèas niekto pomôc￾ ak by som ich požiadal, tiež som mal aj mám problémy s tými výrazmi, profesorka o nieèom hovorí a ja neviem ani èo to je pretože použila nieèo èomu nerozumiem ale to skôr pri tej 8051

Ešte taká otázka, ako je to s tými programátormi? Staèí nejaký jeden na všetky alebo každý má vlastný? A ešte jedna možno odveci otázka ale ko¾ko má Cèko príkazov a v èom sa oplatí programova￾ v C alebo assembler?

Uživatelský avatar
Guggy
Příspěvky: 66
Registrován: 17 říj 2006, 02:00

#8 Příspěvek od Guggy »

Jo zatím programuju jenom v ASM, do budoucna se chci Ccko poradne naucit protoze je pak mnohem jednodusi migrace mezi různejma značkama procesorů. Zatím na to ale nebyl čas. A když de o programátory na vetšinu Atmega a Attiny stačí jeden programator, vyjimkou jsou myslim jenom attiny4,5,9,10 který používají rozhraní TPI .
Řekl bych že je lepší programovat v Ccku , ale musís ho umět

Tendle programátor pokud by jsi se teda rozhodl pro AVR ti do zacatku bohatě bude stačit
http://www.ebay.com/itm/gib-51AVR-USB-M ... 27d7bfd622

E: a jestli máš nějaký základy Ccka naučený tak bys mohl začít třeba podle tohodle http://svetelektro.com/clanky/programuj ... t-443.html

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“