Regulace třícestného ventilu

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

Regulace třícestného ventilu

#1 Příspěvek od hafca »

Řešíme s mladým regulaci topení poháněného malým kotlem cca 12kW na hnědé uhlí. Je to na chalupu kdy budou 3 malé radiátory s nuceným oběhem. Jde mi o ovládání třícestného ventilu. Na stránkách http://s-o.webnode.cz/ jsem našel několik termostatů, ale je mi bližší elektro než topení. Která z těch verzí by byla nejlíp použitelná? Další dobře míněné rady k tématu jsou vítány.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jova1 »

A na co tam ten ventil bude?

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od hafca »

Podle toho co jsem nastudoval, tak přepouští vodu z kotle tak aby na zpátečce udržoval alespoň 65°C. Kvůli rosení, dehtování a dalším nepříznivým vlivům.
Obrázek
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jova1 »

A já se zase dočetl, že pokud to má sloužit jako ochrana před nízkoteplotní korozí, musí se použít směčovač čtyřcestný zabezpečující konstantní průtok jak v okruhu kotle, tak radiátorů.
Ale pokud to funguje i s trojcestným, tak bych rovnou koupil termostatický směšovací ventil a ten by měl fungovat i bez elektriky. Pak by stačil termostat na spínání oběhového čerpadla. Tady je to i se zapojením: http://kamna.astranet.cz/store/goods-cj ... -esbe.html

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Jenda_KL »

Aby byl v obou okruhách (před a za 4-cest) konstantní průtok, muselo by tam být další stejné čerpadlo.

Podle toho jaké se sežene servo, takový bych řešil regulátor.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

Na té malůvce mi chybí akumulační nádrž. Ty tři malé radiátory ti nebudou stačit výkon kotle odčerpávat a buď budeš přes ochlazovací smyčku topit potkanům v kanálu nebo udusíš kotel a bude ti dehtovat.
Topím kotlem na dřevo o výkonu 14kW dvoupatrovou řadovku a žádný regulátor nepotřebuji, podle potřeby nastavím duomix (čtyřcestný ventil) ručne při přikládání. Není to potřeba často nastavovat. Po první topné sezoně už budeš vědět do jaké polohy to kdy nastavit.
Ještě doplním, čerpadlo musí být v okruhu radiátorů, takto by ti to topilo jen při otevřeném ventilu.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od hafca »

Ta malůvka byla stažená někde z internetu. A byla pro jova1, když se ptal k čemu to je. S tou nádrží jsi mě zaskočil, není kam dát.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#8 Příspěvek od Otkundes »

Myslím, že nejlepší bude, podívat se na manuál ke tří i čtyřcestným směšovačům:
http://www.komextherm.cz/documents/smes_cz_n.pdf
a vybrat si zapojení, podle doporučení výrobce.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

to Hafča: 12KW do třech malejch radiátorů? To uvaříš jako ptd. Já mám doma 12KW Dakon jako rezervu k tepelnýmu čerpadlu a v okruhu 10 radiátoru (235 litinovejch článků) a 2 žebříky. Občas v tom pálím kartónový krabice a dříví z nevratnejch palet a jen na ten kartón vyžene stoupačku za hodinu na 55 stupňů při počáteční teplotě 18 a venkovní 0.
Jirka

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od hafca »

Začínám tušit, že s kotlem to nebyl nejlepší nápad. Jediný pozitivum je, že byl za odvoz. Ale jak z toho? Něčím se tam topit musí a obletovat dvoje kamna a mít tam stejně chladno, protože je to dispozičně blbě řešené, to taky nejde. Peněz nazbyt není, plyn tam nemají a elektrika i přes noční proud by ho asi sežrala zaživa. :cry:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#11 Příspěvek od voitano »

Pokud byl kotel jen za odvoz, tak bych regulaci nějak neřešil. Pokud je předimenzovaný, doporučuji dobře zkontrolovat a upravit utěsnení dvířek, aby se dal dobře utlumit výkon, aby kotel nevyvařoval vodu a nenadskakoval ve sklepě, nebo ho nenaplňovat uhlím ve velkém množství. To má ale nevýhodu v častějším doplňování paliva.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#12 Příspěvek od janousek »

Tady najdeš inspiraci http://www.energoportal.cz/

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

A to tam nenajdeš kubík prostoru na nádrž? 2 kubíky by bylo sice lepší, ale tohle bude fungovat taky. Prostě z 3-4 mm plechu (kdysi se to dělalo z "privatizovanýho" rejháku na podlahy tím dezénem ven) povařit libovolnou, aspoň 800-1000 l škatuli a obložit ji 2cm tvrdý vaty a na to 5-6cm polyše? Může být třeba placka u zdi na výšku. Třeba 2x1x0,5m. Akorát nezapomenout, že tyhle škatule musí mít vevnitř táhla, co spojují tak v rastru 50x50cm velký plochy, jinak se v koutovejch svarech vlivem teplotních změn časem rozlámou. Jestli ten barák je apoň trochu izolovanej, tak ráno zatopíš, až ohřeješ radiátory na cca 70 tak to pustíš do nádrže a odpoledne to necháš asi ve 2 hodiny vychcípnout a do večera to bude hřát z nádrže a ráno to bude všechno zase studený. Topit odpoledne a akumulovat na další den s moc malou nádrží nefunguje.
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“