Jak začít programovat?

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

Jak začít programovat?

#1 Příspěvek od impedance »

Dobrý den vespolek.
Už nějakou dobu si pohrávám s myšlenkou, že bych se učil programovat.
Rozhodl jsem se pro atmegu16, doufám , že to na začátek není úplně špatná volba. Bohužel jsem v programování úplný laik a tak nevím jestli se učit v C nebo v assembleru. A nevím jaký programátor zvolit a jaké vývojové prostředí.
Mohl by mi někdo doporučit nějakou užitečnou literaturu, kterou by byl schopný pochopit i normálně hloupej člověk jako já?

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#2 Příspěvek od vicious »

Na začiatok napríklad toto: svetelektro.com/Download/avr_kniha.pdf
Je tam všetko zakladne čo ti treba
EDIT: a potom datašit tej atmegy, ktorú máš, si stiahni.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#3 Příspěvek od Hydrawerk »

O mých začátcích jsem psal již dříve.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... t=atmega16
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=48471
Pro mě bylo jednodušší začít na ATmega16 s jazykem C, protože jsem ho už trochu znal. Doporučuji modré Amáro 1-2011.
Zvolil jsem AVR studio a vybavení z webu www.onpa.cz
Ale nakoupil jsem to v www.gme.cz
Děkuji za ten link www.svetelektro.com/Download/avr_kniha.pdf
Přílohy
KE 1-2011.jpg
(165.01 KiB) Staženo 124 x

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od FHonza »

Do proniknutí k programování ATmegy16 je dle mého názory velmi dobrá kniha "Práce s mikrokontroléry Amel AVT ATmega16" od Davida Matouška.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Věřím tomu , že je Matoušek odborník , své příjmy má hodně i z těchto knih , ale tyto nejsou o základech . Základy tam nejsou buďto vůbec , nebo na třech stranách . Sám bych uvítal zadání knihy sem , která se právě zabývá JEN úvodem do programování . Pojmenováním všech úkonů , rozebráním jednotlivých kroků , jejich provázanostmi - postupnými zápisy .

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

S tou Matouskovou odbornosti bych to zas nevidel tak zhave. Videl jsem od nej nejake knizky (uz nevim co to presne bylo) a prislo mi to spis jako prelozeny datasheet. Tedy ne ze by takova vec byla uplne k nicemu, ale byly tam dost chyby, od zjevnych preklepu kdy zamenil 0 za 1 az po spatne napsane cele kusy kodu. Napr. byl problem napsat spravne i pitomou cekaci smycku, pokud si vzpominam. Zacatecnika to muze dost potrapit.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

No jenom vím , že jsem to od něho coby úplný neznalec nedal .

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Asi jak ktera knizka, ja jsem od nej videl nejake o x51 kde bylo programovani v asm popsano docela podrobne a od zakladu. Je ale pravda ze nekde na konci mel z cisteho nebe par prikladu v C coz cloveku ktery precetl celou knizku venovanou asm absolutne nic nepovi.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od FHonza »

Asi je potřeba rozlišit zda se hledá literatura na téma "Základy programování obecně" a nebo "Základy programování xxx mikroprocesoru". Knihy od Matouška patří (podle mého názoru) do druhé kategorie. V té, jak jsem jí zmiňoval výše, je popsána AVR architektura a základní popis procesoru, velmi podrobně instrukční soubor. Zhruba od půlky jsou pak jednoduché příklady "na připojení k vnějšímu světu". Pro toho, kdo netuší jak mikroprocesory fungují, to není. Na druhou stranu, kdo přechází z jiné platformy, nebo byl dlouho "mimo" (můj případ), tak knížka dost pomůže.

Mám jí v pdf, tak kdyžtak SZ.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Habesan »

Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#11 Příspěvek od impedance »

děkuji všem za reakce, stáhl jsem si nějakou literaturu a tak se do toho hodlám opřít.
chtěl jsem se zeptat ještě ohledně programátotu. mám si koupit Programátor AVRPROG mkII z onpa.cz? viz. nebo si mám na začátek pořídit něco jiného? předpokládám, že to k pc připojím přez usb.
děkuji za rady.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#12 Příspěvek od Hydrawerk »

Nevím, mám jeho předchozí verzi a je dobrá.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#13 Příspěvek od weed_smoker »

Mam podobnej problém,související se zapomenutím kvůli dlouhodobýmu nepoužívání znalostí (tenkrát se mi nedařilo nějak zprovoznit ISPDOS přes LPT,celá paměť plná FF).
Programoval jsem MCU x51 (podle P.Skalickýho) a x86 v ASM (x51 přes editor AS51 s kompilátorem,x86 přes azurovej DOSovej ASM asi od BORLANDu,používal tasm/tlink/td).
Ty x86 mi nešly,ty x51 celkem ano(termostat,had,keypad 4x4,časovače,sériovej displej,LCD a zvuk).Vhodný typy na použití mi timpádem vyšly 89S51/52/53,89S8252,90S2313 a ATtiny,který ale začínaj mizet.Neberu typy v SMD (krom PLCC,na ten jsou sokly).
Pak se mi tu válí dost MCU s použitím externí paměti (8031/32/35,8748/49,80C537,80C166,nějaký Z80 a 68HCxxx,několik 89C(20)51 a pár x86 (8080,8086,8088,80286/386/486/586).
Ten DOSovskej SW bych někde našel,ale chybí mi programátor pamětí 27Cxx a MCU x48/x51 řady C (bez ISP).
Potřeboval bych teda poradit,jaký MCU si na oživení znalostí koupit (vzal bych 8pin,16/20pin a 40pin tak 10 kusů od typu zatim),aby to šlo programovat s kabelem třeba LPT/SPI nebo COM/SPI a SW pod DOSem nebo v XP(linux až v budoucnu),mělo to DIL pouzdro a napájení pokud možno 5V (např. spolupráce MCU s obvodama 82xx jako 8243/51/53/55/57/59...,řadičema jako M5451 nebo převodníkama DAC08,C520,WSH570,optočlenama s TTL výstupem,případně SSR a někdy obvodama 74xx).
Měl bych někde i pár verzí AVR studia,hromadu schémat kabelů a jestli můžete doporučit nějakou další literaturu (knihu P.Skalickýho mám a můžu zkusit časem naskenovat).

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od FHonza »

impedance píše:... mám si koupit Programátor AVRPROG mkII...
Jestli hledáš opravdu levný programátor, pořiď si nějaký klon USBAsp. Tady t=63446 se to nedávno řešilo.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“