Výměna vodárny

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

Výměna vodárny

#1 Příspěvek od dj_Paul »

Zdravím

Čeká mě výměna vodárny a řeším co koupit.
Momentálně tam dosluhuje darling Sigma.

Chtěl bych zůstat u sigmy a tak vybírám z kompletních vodáren:
http://www.sigmashop.cz/domaci-vodarny/ ... 0-2-litina
http://www.sigmashop.cz/domaci-vodarny/ ... na-l-80-mt
http://www.sigmashop.cz/domaci-vodarny/ ... mona-n2-80

Máte někdo zkušenosti s vodárnami SIGMONA?

Mám požadavek na mechanickou ucpávku, co nejtišší provoz (umístění v obytné zóně) a výdrž 40let :P

Sání je 2.5m vodní sloupec, 2x koleno 90°, 6m vodorovného potrubí DN32

Finanční limit je cca 10kkč

Ještě se chci zeptat, jestli máte někdo zkušenost s tímto: http://www.sigmashop.cz/domaci-vodarny/ ... m-spinanim

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#2 Příspěvek od milous2 »

Zdravím.
Podle mého osobního názoru Ti všechny uvedené "vodárny" vydrží něco málo po záruce. To se týký tlakových nádob všech uvedených.Vlhké prostředí se na nich podepíše. Repas původního darlingu bych viděl jako ideální. Mechanická ucpávka je dobrá věc,ale i s tou lojovou šňůrou se dá vodárna provozovat roky,stačí se tomu jen věnovat a nenechat to náhodě.Nedávno tu někdo uveřejnil repas vodárny.Diskuse sice uhnula stranou,ale to už je zde jaksi vžité.Pokud je jímka pozinkovaná tak se dá očekávat její funkčnost i nadále. Pokud je dodrženo jištění motoru tak jak má, zde taky problém nevidím a čerpadlo Sigma s nerezovou hřídelkou také svou službu prokáže..Je to odzkoušené v praxi. I tak přeji šťastnou ruku při výběru nové vodárny.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#3 Příspěvek od serviceman »

Co to je, že "dosluhuje"? Repase vodárny se dělá běžně, já provozuji jednu ještě z dob, kdy se Sigma jmenovala po svém majiteli Sigmund.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#4 Příspěvek od dj_Paul »

Čerpadlo už má velké vůle, musely by se měnit kola i mezistupně a tlaková nádoba už se taky rozpadá.

Majitel chce novou vodárnu

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#5 Příspěvek od StandaT »

Nechápu, proč zbytečně vyhazovat tolik peněz, když za např. necelé 4 litry i s dopravou můžeš koupit rovnou nerez http://www.cerpadlo-cerpadla.cz/cerpadl ... adoba-AKCE který těch pět až deset let vydrží taky. Na 40 let zapomeň.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#6 Příspěvek od Sandal »

Tak kup nové jen črpadlo třeba z řady SVA a pozink tlakovou nádobu a do motoru dej nový ložiska a je to.Do desítky se vejdeš taky.Sice je to víc práce ale vydrží ti to tam nejmíň 20 let.

Uživatelský avatar
mcmlxxx
Příspěvky: 112
Registrován: 14 bře 2010, 01:00
Bydliště: Letovice, Brno

#7 Příspěvek od mcmlxxx »

Repas samotného čerpadla přijde na asi 6000,- , musí se vyměnit oběžná kola, hřídel, a někdy některé vložky aby fungovla hydraulika jak má. Ale zase to pak vydrží dalších 40 let. Motor se použije původní, zpětná klapka stojí pár korun.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#8 Příspěvek od serviceman »

Nedá mi to, abych si nepřisadil.
Repas samotného čerpadla je skoro zadarmo. Oběžná kola jsou mosazná a nemusí se měnit, pokud nemají vylámané lopatky neurvalým stahováním. Ostatní stačí vyčistit, vyměnit se musí akorát papírová těsnění a lojová šňůra. Vím o čem mluvím - párkrát jsem to dělal. Čerpadlo pak vydrží bez zásahu, řekněme dvacet let. Záleží na tom, jaká je voda.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
mcmlxxx
Příspěvky: 112
Registrován: 14 bře 2010, 01:00
Bydliště: Letovice, Brno

#9 Příspěvek od mcmlxxx »

nedá mi to, abych to neupřesnil. Záleží na tom jak je čerpadlo staré a jak bylo používáno. Celé to je poskládané z litinových vložek ve kterých běhají mosazná oběžná kola. Pokud má čerpadlu už svoje načerpáno, je hydraulika v háji. Honí to sice vodu, i nasává z nějaké banální hloubky, ale pokud chcete mít parametry jako nové, musí se vložky buď otočit na soustruhu, nebo vyměnit. Často jsou vychozené v místě kde prochází hřídel, oběžná kola nemívají jen vylámané lopatky, ale bývají naprasklá od pera a šmatlají. Je potřeba si uvědomit, že čerpadlo není mlýnek na vodu ale hydraulický systém s přesně vymezenými vůlemi, které prostě po určitých letech provozu musí být mimo.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Servismane, jsem trochu mimo. To, že jsi to párkrát dělal, tak to asi znamená, že na svém. Ctí tě pravidelná údržba, kde se dá takhle pokračovat dalších 20 let. V tomto případě se ale jedná o případ, kdy je opravdu lepší investovat rovnou do nové vodárny. Už jsem takových případů viděl desítky a jen u těch "udržovaných" se vyplatí repase, jinak lidi jen koukají, co to stojí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

NWM čemu říkáte repase , ale pokud nejsem sám soustružník tak se stočení oběžných i litinových stupňů prodraží . Nevidím žádný smysl rozdělat čerpadlo , vyměnit papíry a smontovat . Stejnětak je dát nerezovou hřídel . Ono to přireznutí kola na hřídel zajistí právě to , že kola nešmatlají-neotlučou se o stěny . Jak píše sandal , tím směrem bych se dal . Ještě u nového čerpadla bych vyměnil lojovou šňůru za teflonovou , prodávají také v Sigmě za pár korun , půlmetr ti stačí a vyměnil štefty na brýlích za nerezové a osadil též nerezové matky . Při montáži ucpávky nešetři grafitovou vazelinou . Demontáž staré je nepoměrně snazší .

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#12 Příspěvek od milous2 »

Už je to tady. Debata zas leda tak k pivu. Nekonečná. Majitel chce novou vodárnu. Tak ať ji má. To co odpracoval tzv. "Darling" nedokáže žádná nová vodárna z dnešní nabídky. Ta repase může znamenat právě jen koupi nového čerpadla kolem 2.k a jede se vesele dál. Je to slovíčkaření a natom je to tady vlastně postavený :lol:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Jaké slovíčkaření . Pokud někdo vydává demontáž a zpětnou montáž bez dalších úkonů jako repasi , tak k žádné repasi nedošlo . Pokud vymění JEM kola , tak je to poloviční repas . Co je na tom slovíčkaření , naopak nastavení jasných pojmů . A tlaková nádrž pozink je opravdu jediné , co bude delší dobu bezúdržbově ! sloužit . A pokud jsi soustružník , tak si jako já uděláš repasi zdarma . Stočíš si kola i stupně a čerpadlo je jako nové . Pokles průtoku zmenšený o procenta . Toť vše . Ano , v jeho případě bych koupil nové čerpadlo a tu nádobu . Čerpadlo bych si upravil , jak jsem popsal .

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#14 Příspěvek od Atlan »

Nejaka vola ma tych lopatkach nevadi voda sa dostava dalej odstredivou silou a pokial to nebehalo na rozbytom lozisku a puzdre nic tomu nebude.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#15 Příspěvek od milous2 »

BOBOBO je to tak jak píšeš. Já jsem se špatně vyjádřil ve slově: repase. Mělo to být v uvozovkách. Je potřeba, uvádět jasné pojmy, a to se mi nepovedlo. Téma-čerpadlo, je "nekonečné" a odpřísáhnu,že to mohou být jaká koliv témata, a nebudou mít konce. V názoru na renovaci čerpadla jsem za jedno s Tebou,otom není sporu a je poznat,že kdo umí ten umí.Měl jsem tátu a ten měl přezdívku "doktor na vodárny" To se nechlubím to jen reaguji na to,že tomu taky hovíš.Něco jsem odkoukal a věděl bych si poradit.Když tatík tu "repasi" čerpadla provedl tak těch dvacet let je skutečná reálná doba chodu "udržovaného" čerpadla třeba sva xx,al xx ,ale to Tobě není třeba vnucovat. Ať koupěj to či ono nastane doba,že půjdou a koupěj zase nové,nic jiného jim nezbude. Tak to totiž je.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“