Propojení PC s měřící technikou

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Propojení PC s měřící technikou

#1 Příspěvek od Celeron »

Zprovoznil jsem moc pěknej analyzátor od Goulda a chtěl bych ještě vyzkoušet jeho další možnosti. Protože jsem v týhle oblasti pole neoraný, měl bych pár dotazů, co jsem nenašel v manuálu, kdyby je náhodou někdo uměl. Analyzátor má 3 datový výstupy:
1/ Tiskárna Epson kompatibil.
Má to umět tisknout displej graficky a nebo textově. Vzadu je Centronix konektor. LQ1070 mám, ale ten kabel Centronix-Centronix se asi nesežene, budu ho muset předělat z PC kabelu. Myslím si, že kabel by měl mít konektory 1:1 ale nejsem si úplně jistej. Zapojení konektoru na analyzátoru je v manuálu, je zjednodušený, pouze 8xdata a 2x ovládaní
2/ RS232
Má to umět ovládání druhýho analyzátoru jako máster-slave. To samozřejmě nevyužiju. Ale je tam možnost ukládat a přijímat set-up analyzátoru pro další měření a nebo obsahy paměti naměřených průběhů pro následnou komparaci, třeba do Hyperterminálu a to by se šiklo. Vzadu je D25 samice, zapojení je v manuálu a vypadá to že je úplnej. Na PC mám D9 samci. Předpokládám kříženej kabel ale otázka je kterej, Jestli plnej modem, nebo null modem (co má ty propojky).
3/GPIB To je asi moc velký sousto. V česku to nikdo nevede a pokud jo, stojí to strašnej balík, víc než PC. Na Ebay to je sice za desetinový ceny jak jen si vybrat USB, PCI nebo ISA ale skoro nikde u toho nevidím CD se softem či drivery a tak to asi bude problém. Kabel GPIB sice mám, pouze koncovej, ale hrát si s tímhle je asi jiná třída...

Nepohyboval jste se někdo v týhle oblasti a nedokážete poradit?

Díky
Jirka
Přílohy
kabely_20140509154133.png
(11.99 KiB) Staženo 42 x
kabely_20140509154223.png
(15.95 KiB) Staženo 36 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

1) Porovnaj zapojenie v manuali s tymto:
http://pinouts.ru/ParallelPorts/Centronics_pinout.shtml
Tak lahko zistis, ci treba 1:1 kabel.
2) Ked je konektor zapojeny uplne, tak pouzi radsej plny kabel. Usetria sa zbytocne problemy. Aj tak ich moze byt dost, ak to pouziva nejaky vlastny neznamy protokol.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Tak ten Centronix je jasnej, jen D0-D7, Strobe a Busy. Všechny GND jsou stejný, všechny další signály jsou N.C. takže 1:1. Už jsem jeden PC Centronix kabel picnul a pájím Centronix místo D25.
RS232 má jen jednoduchej hlasickej hexa protokol. Co přijmu uložím, pojmenuju a někdy pošlu zpět. Akorát nevím jak v PC v Hyperterminálu ukončit capture, na konci zprávy tomu chybí 1AH. Nevíš, jestli to jde ukončit v Hyperterminálu ručně?
Díky
Jirka

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od PvvS »

USB GPIB je jaasná volba, Drivery má v sobě třebas Agilent VEE . Samotný programování, měřwní a ukládání je pak brnkačka. Navíc se to dá krásně automatizovat.

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od PvvS »

Ale pokud si seženeš ten Agilent VEE, tak přes Agilent Connection by to mělo najít měřák i přes RS232. Ovládací třídy se pak odkazují jenom na symlink a je jedno jak to je připojený. Jestli GPIB/RS232/USB/LAN.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Takže když si seženu cokoliv USB/GPIB Agilent 82357B comatibil, tak s tím VEE bude chodit, protože drivery má v sobě?
Co ty USB/GPIB od Nacional instruments NI, nevíš, jestli VEE má na ně drivery?
Nojo, ale ono to je docela darda minimálně 150 se softem 350 doláču. A VEE je ořezanej jen 30 dní. Vidím, že tak moc to zase nepotřebuju. :cry:
Díky
Jirka

Uživatelský avatar
berk
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2014, 01:00

#7 Příspěvek od berk »

Ahoj,

s připojením měřící techniky zkušenost nemám, ale připojoval jsem přes paralelní port starý plotter.

1) Zjistil jsem, že dnešní windowsy (NT, 2000, XP a novější) mají zakázaný přímý přístup na porty (viz http://www.drdobbs.com/windows/direct-p ... /184409876) Existují sice nějaké utility, které by tu ochranu měly obejít, ale mě se to s nima nikdy nepodařilo.

2) Nakonec jsem připojení udělal v Linuxu a tady můžu pomoci se čtením a zápisem, pokud by to pro tebe byla cesta.

Jarda

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od PvvS »

Mel by. V praci sem nic neinstaloval, pripojil jsem prevodnik na USB a za 5 minut uz jsem ovladal vsechny zarizeni naveseny na GPIB.
Vee se da vyresit :)))), a mel by je znat i pres RS 232. MInimalne generator, DMM a switch box chodily po RS232 v pohode.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

to Berk: Tos mě zrovna připoměl, taky mám doma plotter, kterej jsem chtěl rozhejbat. Má výměnnou interface desku a na ní sedí 24 pin Centronix. Nejdříve jsem si myslel, že to je GPIB konektor ale je trochu jinej tvarově. Tu interface desku jsem už zkoumal a nejsem z toho moudrej, je tam jen 8 dat a 2 řízení, jeden ven, druhej dovnitř. Ten plotter spojenej s digitizérem u kterýho byl jako periférie maká a tak to snad půjde vyměřit. Kolik signálů GPIB jsi musel řešit aby plotter začal chodit pod Linuxem? DAV a NRFD?
Díky
Jirka

Uživatelský avatar
berk
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2014, 01:00

#10 Příspěvek od berk »

Co je to za plotter?

Zatím koukni sem: http://xy4150.webstones.cz/

Jarda

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Tady se můžeš kouknout:http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ght=ploter, už se to tu řešilo. Pokec včetně fotek na Rajčeti.
Doma se to nikam nevešlo, hlavně A0 kreslící prkno digitizéru a tak vše stojí v garáži. Na podzim jsem s tím musel skončit, byla mi tam zima. Teď snad už zase bude teplo. Otázka ale je, zda plotter má HPGL. V originále asi jo, ale tohle bylo přelepený názvem Tajima a na epromkách taky, možná má jinej protokol odpovídající nadřazenýmu digitizéru.
Jirka

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:1) Porovnaj zapojenie v manuali s tymto:
http://pinouts.ru/ParallelPorts/Centronics_pinout.shtml
Tak lahko zistis, ci treba 1:1 kabel.
Tak LQ1070 už tiskne texty i grafiku z displeje analyzátoru. Texty jsou naprosto OK ale na grafice je trochu problém při oboustranným tisku. Svislý čáry jsou asi o 1 mm rozhozený podle směru tisku. Vypínat bidirektionál se mi nechce kvůli tisku zdrojáků pro jednočipy, spíš by to chtělo poštelovat. LQčko je z roku 1993, sice toho moc nenatisklo ale asi je už za ty leta volnej ozubenej řenínek vodorovnýho posunu. Co se s tím dá dělat? Jde vypnout řemínek a nebo jde nastavit nějaký čidlo na konci řádku aby se to srovnalo?
Díky
Jirka

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Staci nastavit z panelu tlaciarne - vid "Bidirectional print adjustment":
ftp://ps-2.kev009.com/incoming/jim/TSSP ... 5_1070.pdf

Uživatelský avatar
berk
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2014, 01:00

#14 Příspěvek od berk »

No když jsi psal o 24-pinovém centronicsu tak mě napadlo že to bude něco inteligentního.
Ten můj XY4150 je krapek jednodušší a ovládají se tam přímo krokové motorky a pero :-)

Jarda

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Ale nějakej plotter z týhle řady měl přeci sériovej vstup a HPGL. Myslel jsem, že mluvíš o něm.

to rnbw: Jestli myslíš bank1 sw5, tak na to LQ nereaguje. Ale ona obecně na ty switch nereaguje. Musím načíst manuál, jestli není někde vypnutá reakce na tyhle switch. A nebo analyzátor posílí nějaky ESC sekvence, kde si sám nastavuje bidirekt.
Netušíš, jestli když se pošlou Epson formát do laseru Minolty s Centronixem co to udělá? Texty asi projdou ale grafika? Uměj laserky emulovat Epsona?
Jirka

Edit: Tak už jede i RS232 výstup, textový tisky do Hyperterminálu. Uff, to byla fuška. Z nějakýho mě neznámýo důvodu (asi chyba v manuálu) musí být TX a RX nekříženej ale DTR-DTS a CTS-RTS křížený. Ještě zkusím jestli pokud se dá analyzátor jako Slave, zda půjde nastavovat textovejma příkazama z PC Hyperterminálu.
Naposledy upravil(a) Celeron dne 11 kvě 2014, 16:33, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“