Zdroj 1,5V místo suchého článku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bart-olomej
Příspěvky: 2
Registrován: 11 kvě 2014, 02:00

Zdroj 1,5V místo suchého článku

#1 Příspěvek od bart-olomej »

Zdravím, poradíte s primitivním dotazem? Rád bych rozchodil staré telefony tzv. MB. Podle schématu se k nim připojoval 1,5V suchý článek, což je poněkud nepraktické (napadla mě jen tužková baterie, se kterou to dokonce funguje:). Čím ho nahradit, díval jsem se po netu, že měniče 230-1,5 se běžně nevyskytují.
díky za rady.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Telefon_s_ ... teri%C3%AD

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Nejjednodušší je použít kvalitní velkej monočlánek. Vzhledem k tomu, že se připojuje jen při stisknutí tlačítka na sluchátku (mikrotelefonu), tak vydrží poměrně dlouho.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

O žádným tlačítku na mikrotelefonu u přístrojů pro zapojení MB (= s Místní Baterií) teda nevím, zato vím, že tam je ten vzduchem depolarizovanej uhlo-burelo-zinkovejčlánek připojenej FURT. Zdroj 1,5V se dá učunit pomocí malýho sériovýho stabilizátorku s 1 tranzistorem a 1 LEDkou v jeho bázi. Odběr telefonů MB je podle impedance linky pár mA. Vzdušně depolarizovanej článek v nich běžně vydrží rok i dva. Doposud jsou používaný v celý síti ČD jako traťovej telefon (pro spojení odkudkoliv na trati s nejbližší dopravnou) - střídavej vyzváněcí proud s kmitočtem desítek Hz generuje induktor, hovorovej "ss" proud jde z článku.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

Eleman píše:Vzhledem k tomu, že se připojuje jen při stisknutí tlačítka na sluchátku (mikrotelefonu), tak vydrží poměrně dlouho.
. . . velmi dlouho !
někdy na konci devadesátých let jsem v Holicích na burze pořídil dva přístroje (TP-25).
Mám je na chaloupce a tehdy si s nima povídala děcka, měla to na hraní.
Tehdy jsem tam dal do každého po jednou monočlánku (buřtu).
Počítal jsem s tím, že se časem korozí prožere elektrolyt skrz jejich obal
a tak jsem si sehnal lékovky s víčkem z umělé hmoty.
Dráty jsem vyvedl víčkem nahoru.
Od té doby jsem to uvnitř nekontroloval, když to bylo potřeba, vždy fungovaly.
Až loni na podzim jsem je potřeboval dát jinam a tak jsem si je propojil drátama a světe div se, telefony fungovaly !
Podíval jsem se dovnitř těch obalů, oba články úplně rozsypané, ale na drátech stále napětí asi 0,6V.
Evidentně na funkci telefonů to stačilo . . .

Takže vřele doporučuji obyčejné "buřty" a nějak je zabezpečit proti vyteklému salmiaku . . .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

EKKAR píše:O žádným tlačítku na mikrotelefonu u přístrojů pro zapojení MB (= s Místní Baterií) teda nevím, zato vím, že tam je ten vzduchem depolarizovanej uhlo-burelo-zinkovejčlánek připojenej FURT.
ale jdi . . .
při položení sluchátka do vidlice se baterie odpojí . . .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Jak u kterýho - zrovna například u TP se žádná vidlice nekoná... Těch MB telefonů je několik provedení i u Černý Díry (na peníze), záleží na tom, jaký konkrétní tazatel má k dispozici.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

u TP25 je ten spínač na sluchátku
a u toho civilního přístroje s kličkou po straně, jsou tlačítka ve vidlici . . .
Jedny kontakty přepínají linku ze zvonku na hovorové tráfko a druhý kontakty zapnou baterii . . .
Při položení sluchátka do vidlice, se zase připojí zvonek a odpojí se baterie.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Jenže u těch civilních ne u všech jsou vidlicový přepínače. U starýho dráteníka na Zabezpečovacím a sdělovacím na místním "pentagónu" (bejvalej Provozní Oddíl ČT) jsem viděl na polici minimálně 4 typy, ze kterých 2 určitě žádný odpojování neměly - a bylo to ještě tak před 5 lety. A nebyly to žádný muzeální kusy - měly na sobě normálně DYMO-páskou nalepený inventární čísla...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

nikdy jsem neviděl MB přístroj, který by neměl vypínání baterie . . .

sám se podívej . . .
http://expedicebilytesak.sweb.cz/techni ... P12022.htm

už se to tady řešilo . . .

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Otkundes »

Telefony, používající místní baterii, tedy ty, které byly napájeny v místě instalace telefonu ze suchého článku, měly v době nečinnosti, mikrofonní okruh vždy rozpojen, třeba tlačítkem umístěným na mikrotelefonu (sluchátku), nebo ve vidlici. Jinak by se baterie rychle vybila, trvale protékajícím proudem přes mikrofon a hovorové trafo. A navíc by do linky byla neustále posílána modulace (odposlech).
U polních telefonů TP-25, se mikrofonní obvod spínal tlačítkem na mikrotelefonu a byly v něm používány suché články se vzduchovou depolarizací, o napětí 1,4V, které Bateria ve Slaném vyráběla pod typovým označením S4, později AS4.
Pro oživení starého telefonu, lze tedy použít jakýkoliv galvanický článek, o napětí kolem 1,5V - třeba ten doporučovaný velký monočlánek (buřt R20), který tam pak může vydržet i několik let.

Uživatelský avatar
bart-olomej
Příspěvky: 2
Registrován: 11 kvě 2014, 02:00

#11 Příspěvek od bart-olomej »

Díky za reakce. Tohle je černej telefon Tesla (označení nevim), jak se používal právě na ČD, jak tu někdo píše. Sluchátko při položení odpojí baterku a připojí induktor. Takže by to měl řešit ten "buřt".

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#12 Příspěvek od weed_smoker »

Tenkrát ale byly ty baterky z jinýho materiálu.U dnešních jsem viděl opakovaně nerozdělaný balení(nejvíc AAA,velikost AA taky,jednou snad i C-oba vyteklý),kde minimálně 3 ze 4 článků byly vyhnilý.A pokud jsou načatý ( i třeba 90% plný),tak i bez zapnutí přístroje do půl roku vytečou,platí i pro velikost D.
Zdroj se dá vyrobit i s LM317 (min. U_out=1.2V),samozřejmě napájenej z rozumnýho napětí (3.3/5/6/8V),aby se na něm nepálilo moc výkonu.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#13 Příspěvek od danhard »

Samozřejmě alkalickou baterku a nebudeš o ní aspoň 5 let vědět.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#14 Příspěvek od Otkundes »

Originální články S4 a AS4, byly v bakelitovém obalu, zalité asfaltem, nic z nich tedy nevytékalo. Současné baterie sice bývají často podivné kvality, ale jak zde již bylo spomenuto, u náhradního řešení není přece problém, ten článek vrazit do nějakého obalu (třeba kelímek, sklenka, HT trubka...), vyvést z něj akorát drátky k připojení a... ...zapomenout...
S napájecím zdrojem bych se vůbec nezatěžoval. Je to zbytečné kurvítko, které bude situaci komplikovat, může být zdrojem brumu a přitom bude využito sporadicky, jen když někdo zvedne sluchátko.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#15 Příspěvek od kbulda »

Ten buřt se dá vestavět i přímo do originálního bakelitového obalu.
Ten článek na fotce ,má ještě stále 0,95 V !( před chvílí změřeno ) Podle čísla byl vyroben v roce 85.
Přílohy
SUCHÝ ČLÁNEK AS 4.jpg
(194.31 KiB) Staženo 85 x

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“