SAMSUNG CK-5361AT - kolísání jasu (přejmenováno)

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

SAMSUNG CK-5361AT - kolísání jasu (přejmenováno)

#1 Příspěvek od kybrex »

Zdravím,

před pár dny mi při výpadku proudu odešla stařičká TV samsung (CRT). Po zapnutí proudu v ní luplo, smrad a kouř, tak jsem to vypnul. No byla to prkotina - odešel na zdroji kondenzátor 100uF 160V. Vyměnil jsem ho, ale všiml jsem si (já už na TV pár let nekoukám a zbytek rodiny tuhle TV pouští jen občas a je jim to asi fuk :D ) , že blbne jas (občas se obraz jakoby rozjasní - přidá se bílá, a taky je roztaženej do šířky - nijak neplave, ale kus obrazu je po stranách za hranicí obrazovky. Když jsem to měl rozebraný na výměnu toho kondu, tak jsem tam potkal spoustu trimrů i na destičce u vychylovacích cívek, ale zatím jsem se do ničeho nepouštěl, protože za provozu si to ladit netroufám, aby mě to nekoplo a takhle naslepo to je nemožný. zkusil jsem to jen vyčistit od 20letého prachu, ale nepomohlo a obraz je stále trochu oříznutý. Domnívám se správně, že ty trimry by šly použít na naladění okrajů? :)

K.

Téma jsem přejmenoval tak, jak by asi měl název tématu vypadat podle pravidel, zvlášť, když to navíc vyžadují i doplňující pravidla sekce o televizorech...
Mimochodem - ladění vychylovacích cívek nejen v této souvislosti je kravinimum...

Hill

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#2 Příspěvek od mirosne »

Chybu hľadaj inde,nie točiť trimrami!Nenapísal si ani poriadne typ toho TV a chceš niečo poradiť?Čistíš Tv od prachu a to by sa mal akože čistením opraviť?Nechceš to radšej zveriť niekomu,čo do toho vidí?
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kybrex »

Safra, pardon. Typ tu mám na zadní straně napsanej a zapomněl jsem to připojit k příspěvku. Už je asi pozdě a zapomínám. O:-)

Jinak opravovat tu TV někde v servisu už mi asi ani nevezmou a pošlou mě do muzea. Mě jde spíš o to, že mě to zajímá a rád bych se o tom něco dověděl. :)

Jde o SAMSUNG CK-5361AT

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#4 Příspěvek od mirosne »

No mal by si najprv niečo preštudovať o TV.
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Vychylovací cívky se neladí.
Ladí se obvody s vychylovacími cívkami, to ano. Víš jak a proč?

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od breta1 »

Jestliže se obraz občas rozjasí a současně se zmenší jeho rozměr v obou směrech (a naopak), pak chyba není ve vychylovacích obvodech, ale ve stabilizaci VN.

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od kybrex »

Právě, že se současně nemění oříznutí obrazu s jasem. Jen probíhají ty změny jasu. Když plavalo VN na mým starým CRT monitoru k PC, tak to vypadalo jinak a tam se opravdu obraz zúžil, vlnil se ze stran a zesvětlil se. Byl to nakonec nějakej studeňák, co se projevoval jen při určitý teplotě. :)

Ad TV - já bych čekal, že tam u řídícího obvodu, co vychyluje paprsek působením pole od vychylovacích cívek, který rozsvěcuje body na stínítku, prostě přizpůsobím nastavení řídícího obvodu tak, abych docílil generování takového budícího proudu do cívek, aby výsledné působící pole ten elektronový paprsek neohýbalo v krajních polohách tolik do stran a aby nedopadal v krajích mimo stínítko. :) Princip funkce obrazovky CRT znám, ale tohle je moje první rozebraná televize v praxi. O:-) Dodnes zatím nebyl důvod se v tom šťourat - všechno fungovalo. :D

Tohle je ta TV - posílám fotky:

http://www.centauris.wz.cz/eb/20140614_191444.jpg
http://www.centauris.wz.cz/eb/20140614_191449.jpg
http://www.centauris.wz.cz/eb/20140614_191934.jpg
http://www.centauris.wz.cz/eb/20140614_191944.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Ta by chtěla kompresor a ofukovací pistoli jako prase drbání. :)
Jirka

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od otakarv »

kybrex píše:Když jsem to měl rozebraný na výměnu toho kondu, tak jsem tam potkal spoustu trimrů i na destičce u vychylovacích cívek
Ta "destička u vychylovacích cívek" to je obrazový zesílovač a tam bys určitě šířku obrazu nenastavil.
Máš schému? Když né tak si ji stáhni z netu, do googla zadáš typ toho svého TV a vyskočí ti odkazy, pak se budeš lépe orientovat.
Mimochodem, doplnění témy o označení TV můžeš udělat v pohodě dodatečně Ty sám nebo některý z moderátorů, jiný to za Tebe udělat nemůže.

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#10 Příspěvek od mirosne »

Prilož foto toho obrazu,predpokladám,že budeš mať chybu vo filtrácií.Mal by si začať kontrolou elektrolytov v zdroji.Schému som ti uložil sem.Skontroluj,či Ti pasuje.
Tvôj príspevok si mohol zaradiť sem,tu sa taký TV preberal.
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Asi sis nevšiml, že vychylovací cívky jsou připojené úplně odjinud, než deska koncových stupňů RGB.
Skutečně vykonávají dvě na sobě nezávislé věci: cívky obecně mohou vychylovat trojici elektronových svazků kamkoli po stínítku, zatímco desky na patici obrazovky se stará o to, aby paprsky byly ostré, v kterémkoli okamžiku správně rozsvícené nebo správně zhasnuté. Podle obsahu obrazu.
Z toho jistě chápeš, že tady tvůj problém není.
Ani v cívkách, ani v desce obrazovky, závada není, tak na to, prosím, nesahej. A nesahej ani na kroužky na hrdle mezi deskou obrazovky a vychylovačkami, těmi se nastavuje barevná čistota a krytí barev, neslouží ke středění obrazu, jako u černobílé obrazovky...
Když jsem hnul, a ještě neúmyslně, s kroužky poprvé, trvalo mi půl dne, než jsem přišel na to, co která dvojice kroužků vlastně dělá (nebyl internet, nebylo to kde vygůglit, pro informace se chodilo do knihovny nebo do Amára, kde jsou ty časy...), a dalších 8 hodin trvalo, než jsem to podle monoskopu, který se tehdy vysílal půl dne, uspokojivě seřídil.
Pak jsem si koupil Vítovu bibli "Televizní technika", abych pochopil, co a proč se tam vlastně děje. Další televize, když už je někdo rozšteloval, jsem podle toho seřídil daleko rychleji, nesahal jsem, nač se nesahá, s čím se netočí, jsem netočil. Ušetřilo mi to mnoho hodin nápravy.

Zkrátka chyba je na základní desce, například nesouhlasí napájecí napětí pro rozkladové obvody, v důsledku vady regulace, asi ten elektrolyt nebude jediný, který byl vadný, nejspíš tam bude i nějaký ten studeňák...

Závadu je nutné napřed identifikovat, pak odstranit, a teprve pak v případně nutnosti dojde na trimr, kterým se po opravě jemně doseřídí. Zapamatuj si to a hýbej jen tím, o čem bezpečně víš, že právě tím jemně dorovnáš tolerance součástek vyměněných při opravě.
Dokud je televizor ještě opravitelný...

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#12 Příspěvek od Peterseal »

Ako sa tu uz povedalo, zacni kontrolou zdroja, uz z tej foto vidim jeden problem v podobe nafuknuteho filtracneho kondiku, ten vymen, a ostatne zmeraj a ak nemas cim tak rovno vymen.
Přílohy
20140614_191449.jpg
(288.82 KiB) Staženo 91 x

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od kybrex »

Tento elyt jsem vyměnil - byl totiž úplně prasklý a vypustil smrad. :lol: Když jsem to měl rozebrané, rovnou jsem tam dal nový, bohužel zase 85 stupňů Celsia, ty lepší na 105 neměli. Zbytek kondíků teda přeměřím akorát musím zjistit, kolik na nich má být. Mrknu do toho schématu, jestli to tam nebude.

Tu knihu si zkusím sehnat. :wink:

Na nic jsem radši nesahal kromě toho jednoho prasklého kondenzátoru. Je tam těch trimrů hodně a na té destičce jsem si včera na fotce všimnul, že tam je RGB RB.

Téma o stejném typu TV jsem nehledal, hledal jsem spíš obecně nějaké fráze, nějak mě nenapadlo, že by to tu mohlo být :roll: tak to se omlouvám za nepořádek. Teď jsem si byl znovu přečíst pravidla.

K závadě: obraz je roztažen do šířky, oříznutý je z každé strany tak o 2cm a zezhora jsou 2 černé pruhy, které sjou normální kvůli širokoúhlému formátu vysílání, ale další 2 malé úplně černé pruhy jsou v krajích obrazu - cca 1cm a kolem nich je linka která je tak trochu prohnutá dovnitř obrazu (nakreslil jsem to). Ty změny jasu mají projev i v rušení zvuku (pískání/vrčení rytmicky stejně jako změny jasu).

Schéma v PDF pohledem odpovídá. SCART, ty 2 šváby tam jsou a i typ souhlasí.

Posílám fotky a nákres:
http://www.centauris.wz.cz/eb/20140628_094820.jpg
http://www.centauris.wz.cz/eb/20140628_094903.jpg
http://www.centauris.wz.cz/eb/20140628_094918.jpg
http://www.centauris.wz.cz/eb/20140628_094945.jpg
http://www.centauris.wz.cz/eb/obraz_TV.png :wink:

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#14 Příspěvek od Peterseal »

Vymen tie kondiky a potom ries cokolvek ine! Mozno potom ani nebude treba... 8-)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Taky si myslím, že máš pořád ještě nedostatečnou filtraci.
Mírná poduškovitost nahoře a dole je konstrukčně daná obrazovkou (u některé není pozorovatelná, u jiného typu bývá obraz uprostřed o nějaký ten milimetr nižší). Vodorovně na to v rozkladech je korekce podušky, zkosení a lichoběžníku to, když levý a pravý okraj nejsou odshora dolů přímkové, kolmé a ještě rovnověžné.
Obraz ve formátu 4:3 se samozřejmě na CRT nastavuje o chlup větší, je to lepší, když o trochu přesahuje přes okraje stínítka, při náhlých změnách jasu dochází k poněkud opožděné reakci udržování rozměru obrazu a černý okraj objevující se vedle obrazu by působil daleko rušivěji.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“