Ochrana softstartu při poruše relé.

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ptl
Příspěvky: 18
Registrován: 31 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Praha

Ochrana softstartu při poruše relé.

#1 Příspěvek od ptl »

Chci v zesilovači použít sofstart na principu sériového odporu, který se po chvíli přemostí kontakty relé. P. Dudek v AR popisuje sofstart DPA, kde je na ochranu při poruše relé - protože odpory jsou výkonově poddimenzované - do série s odporem zařazená ještě tavná pojistka, která se normálně také přemostí. Můžete mi někdo vysvětlit princip téhle ochrany odporů a hlavně jak volit tu pojistku? Má vůbec význam to dělat, když budu mít indikaci proudu cívkou relé?

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

Neměla by ta pojistka být spíš tepelná a umístěná blízko sériového odporu?

Ten softstart z DPA neznám, ale takhle jsem viděl udělaný softstart u starších (lepších) mikrovlnek - 2 cca 5W seriové odpory vedle sebe a mezi němi umístěná 10A tepelná pojistka tak na 98-120°C (teplotu nevím přesně). Při poruše relé se odpory trochu zahřály a odeply tepelnou pojistku - pak sice už sofstart nefungoval, ale aspoň nehořely odpory.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#3 Příspěvek od ZVUK2000 »

Dnes se to řeší pomoci tremistoru NTC. Vše ostatní je zbytečně složitę a tím pádem poruchové.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Lépe řečeno NTC, který je následně zkratován relátkem. On totiž umí docela topit, to spolehlivosti nepřidá, na druhou stranu jen tak neshoří.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#5 Příspěvek od mihal »

Hlavne pozor pri kontaktovaní toho ntc, (keď neni preklenute relatkom) je potrebné ponechať dlhšie vývody nech to nepečie dosku a spoj s doskou dodatočne mechanicky fixovať.

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od Sesi »

Viděl jsem také použité keramické resitory přímo s vestavěnou tepelnou pojistkou, typicky na 139°C, například: link
V obvodu klasicky se zpožděním přemostěné kontaktem relátka.
mihal: pro tyto účely je dobré navíc používat nýtky do DPS.

Uživatelský avatar
filipaudio
Příspěvky: 24
Registrován: 24 črc 2012, 02:00
Bydliště: Plzeň-sever

#7 Příspěvek od filipaudio »

Ahoj.
Mám to vyřešené tak, že tam mám dvě relé.
První relé sepne okamžitě po zapnutí zesilovače a připojí zátěž (transformátor) přes výkonový odpor řádově desítky Ohmů.
Druhé relé sepne se zpožděním cca 0,5 až 1 sec. a připojí zátěž natvrdo k síti.
Následně po cca 2 sec první relé odepne, tím je eliminováno shoření výkonového odporu, kdyby selhal časovací obvod, nebo druhé relé.
Dále je v bezprostřední blízkosti toho výkonového odporu umístěna
nevratná axiální tepelná pojistka 10A/150 stupňů Celsa.
Přílohy
DSCN7808-1.JPG
(299.95 KiB) Staženo 72 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Při průšvihu ten odpor shoří během pár desetin vteřiny, a může to být klidně Vitrohm - rozsvítí se jak žárovka a konec. To už je lepší při pokusech tam dát opravdu žárovku a po odladění NTC.

I když dívám se, ty tam máš 68R, ten to asi přežije déle.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
filipaudio
Příspěvky: 24
Registrován: 24 črc 2012, 02:00
Bydliště: Plzeň-sever

#9 Příspěvek od filipaudio »

Zdeňku, kéž by ten odpor opravdu shořel tak rychle...vše by bylo snažší...
Velikost toho odporu volím podle příkonu připojených traf.
Používal jsem tyhle Teslácké odpory TR512, nyní používám Tesla TR272,
ty odpory vydrží neuvěřitelné přetížení.
Konkrétně TR272, 22Ohmů, přes něj připojená zátěž 2000VA, konkrétně
elektrický přímotop, ten odpor se po cca 10 sec. rozsvítí do žluta a toto vydrží déle než 30sec. !!!

Jde především o to, aby se zbylá část obvodu nepoškodila takovým způsobem, že by sa stala nebezpečnou, jde o to udržet izolaci přimární a sekundární strany.

Proto tam mám to sekvenční časování a tu havarijní tepelnou pojistku.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Kvalitu těch TR nepopírám.

Jenže něco jinýho je přímotop a 22R a něco jinýho je toroid zkratovaný na sekundáru, ať už nabíjením elytů nebo jinou chybou (což byl můj případ - měl jsem tam PFC zapojený jako nabíječ aku). Bavím se teď o toroidech kolem 1500VA. Úmrtnost odporů v.s. úmrtnost NTC byla nesrovnatelná, i když ty NTC umí taky pěkně shořet - a tady to silně závisí na použitím jištění, kdo vyhraje.

Měl jsem tam Vitrohmy, který byly vyroben jako "vlnovka z plechu", zalitá do placatého keramického tělíska cca 2x2cm a než vypadnul jistič, tak často shořely. NTC většinou přežily.

Naopak třeba v mikrovlnce mám od výrobce v serii s trafem 15W odpor, kterej se po chvíli (několik period 50Hz) přemostí relátkem a běhalo to spolehlivě tisíce sepnutí a dlouhé roky, než se prorazila ochranná pididioda přes cívku relátka.

Dobrý je, že zbytek elektroniky je napájenej až za tím odporem, takže když se přeruší, vůbec to nefunguje (na rozdíl třeba od Korejských ultrazvuků, kde to tvrdošíjně vyráží pojistky).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
filipaudio
Příspěvky: 24
Registrován: 24 črc 2012, 02:00
Bydliště: Plzeň-sever

#11 Příspěvek od filipaudio »

Tak to je velmi dobré řešení, napájet ty logiku za tím odporem, to tam bohužel nemám.
Nicméně si myslím, že jak to mám vyřešené, tak je to velmi spolehlivé.
Naprostá většina přístrojů má softstart řešen pouze tak, že relé přemostí ten odpor, a to je ten důvod proč toto vlákno vzniklo, a také proto jsem ukázal jak to jde lépe vyřešit.
NTC jem také zvažoval použít, ale dal jsem přednost tomuto řešení.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#12 Příspěvek od impedance »

zajímalo by mě jak dopadne ten ntc když 2x po sobě zařízení zapnu. NTC se zahřeje proklemuje ho relé, já to vytáhnu ze zásuvky a hned si to zase rozmyslím. V lepším případě vypadne jistič nárazem trafa. V horším budu ten termistor a dalších milion součástek okolo sbírat po zařízení.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Chládne rychle, divil by ses. A i kdyby nezchládnul, neshoří. V nejhorším to vyrazí pojistky jako upozornění, že nemáš dělat blbosti.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ptl
Příspěvky: 18
Registrován: 31 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od ptl »

Mně ani tak nejde o vyrážení jističe (pravděpodobně by to udržel i natvrdo), jako o šetrnější náběh elektroniky. Termistor přemostěný relé jsem už použil a "funguje to" - to je ten problém, vlastně zvenčí nepoznáte, jestli funguje. Nicméně relé cvaká... Také chci mít větší kontrolu nad dobou náběhu. Řešení filipaudio se mi líbí, pravděpodobnost, že 1. relé neodepne a současně 2. nesepne je jistě mnohem menší, než když to závisí na 1 relé. Je možné koupit tu desku popř. hotový obvod (který bych ale musel upravit - např. trafo nepotřebuju, mám tam už jiné 12V)?

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#15 Příspěvek od impedance »

postav si AR04/02 a neřeš to tak :) jestli se bojíš, dej k odporům tepelnou pojistku. jinak sežeň si klešťák a hned poznáš jestli ti to funguje nebo ne.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“